Milujeme folklór! Něžná výšivka na světlých halenkách hlásí návrat

Jitka Musilová | 28. 6. 2022
Halenka, M&Co., 950 Kč
Šaty, Marks & Spencer, 1250 Kč
Šaty, Fatface, 1790 Kč

Některé tradiční prvky, které jsou hojně využívány v rámci krojů, zdomácněly i v běžném šatníku. Třeba jemná a velmi nenápadná výšivka na bavlněných tunikách, halenkách a šatech snad nikdy nevyjde z módy. A k létu zkrátka sedí!

Nechceme se zaměřit na etno vzory a doplňky obecně, dnes vám přinášíme inspiraci v podobě šatů a halenek. Třásně, kamínky, kožené pásky a kolové sukně si necháme na příště.

Krátké šaty

Běloskvoucí a rozevláté minišaty zdobené výšivkou se budou na opáleném těle skvěle vyjímat. Můžete je nosit jen tak přes spodní prádlo, nebo si k nim natáhnout volné strečové džíny ohrnuté nad kotníky, vznikne tak volnočasový model na procházku k řece nebo do parku. Hodí se i jako tunika k vodě, přes plavky. Letos ctí výšivka nejčastěji české národní barvy, takže s modrou a červenou se roztrhl pytel. Většinou zdobí živůtek, supluje lem rukávů a spodního dílu nebo se vyskytuje jen lokálně, na jednom konkrétním místě, na které upoutá pozornost okolí. Výšivku často doplňuje krajka nebo děrování, velmi oblíbená je kombinace s provázky a šňůrkami ve stejné barvě.

Retro z Vlasty: Helena Vondráčková v roce 1981: Domov je pro mne jistotou
Rozhovory

Retro z Vlasty: Helena Vondráčková v roce 1981: Domov je pro mne jistotou

Halenky a tuniky

Dalším z prvků, který si návrháři vypůjčili z dobových oděvů, je žabičkování. Halenka nabraná pomocí této techniky pod prsy s efektem korzetu dopomůže i méně obdařeným dívkám a ženám k dekoltu snů. Taková halenka vám bude slušet v případě, že nemáte extra velkou pneumatiku na břiše. Pokud jste za pár posledních let získala na objemu bříška, sáhněte raději po variantě lehce rozšířené a prsa zdůrazněte pomocí výstřihu s krajkovým lemem. Hezké jsou také halenky s knoflíčky v barvě krajky nebo cípaté tuniky, které je možné uvázat na bocích.

Motivů výšivky je spousta

Dominuje samozřejmě luční kvítí, křížková výšivka, různě tvarované lístky, ale i obrázky ptáčků nebo výjevů z venkovského dvorku. Kuřátka, slepičky a kohouti jsou v kurzu. Máte-li vztah k ručním pracím, nebo jste kdysi dávno vyšívala prostírání a povlaky na polštářky, zkuste staré techniky oživit. Můžete si tak v trendy duchu podomácku zrestaurovat starou košili nebo šaty, které už pro vás ztratily kouzlo. V dnešní době se udržitelnost nosí a když se vám dílo zadaří, o to lepší budete mít pocit, až staronový model vynesete.

ZDROJ: Vlasta.cz

V létě se hubne líp! Lehká jídla, výlety a dalších osm důvodů proč začít teď
Hubnutí

V létě se hubne líp! Lehká jídla, výlety a dalších osm důvodů proč začít teď

Tagy šaty Tunika vyšívání