Ledové kouzlo: Proč se tolik lidí potápí do ledové vody a co to dělá s tělem

Eva Vychodilová | 17. 12. 2020

Líné sobotní dopoledne, rodina vegetí v postelích. Já oblékám plavky, vařím čaj do termosky a vyrážím ven. Nedočkavě hltám vlažné podzimní paprsky a nemůžu se dočkat, až přejdu lávku přes Berounku, nad kterou se ještě válí ranní opar. Po hladině pluje labuť. Už za chvíli k ní přiskočím do tandemu. Kdy jindy než teď je nutné pravidelně posilovat imunitu. Třeba otužováním!

„Máma nás určitě lakuje, jede si někam na kafíčko a tvrdí, že se koupe v řece, haha,“ smál se tuhle manžel a dál blbnul s dcerou a syny ve vyhřátých peřinách. Do Berounky má problém vlézt i v parném létě, takže mé hobby bezmezně obdivuje, ale samozřejmě se to neobejde bez občasného vtípku. Já se pro otužování v každém případě nejspíš narodila.

„Uf, není ti v těch šatech zima?“ „Já bych zmrzla!“ „Ty sis v únoru vzala tílko?“ Podobné poznámky slýchám léta. Holt horkokrevná holka, odkojená beskydskou Morávkou, v níž brní nohy i v červencové výhni, se nezapře. Při stavbě domu jsem odmítla podlahové topení, v ložnici a dětských pokojích stahuju kohouty radiátorů k nule, celý rok spíme při otevřeném okně a v obýváku přitápíme v krbu jen tehdy, když jsou na návštěvě naše zmrzlé panelákové babičky.

Ponořte se do ledové vody! Jak začít s otužováním a jak to prospěje
Cestování

Ponořte se do ledové vody! Jak začít s otužováním a jak to prospěje

Kožich na holé tělo

Prorážím ledovou vodu, do kůže buší miliarda jehliček. Někomu svírají zadek, mně se nejvíc zakusují do podpaží. A pak chodidla a ruce, ty jsou nejzranitelnější, a tak už teď do vody lezu chráněna neoprenovými ponožkami a rukavicemi. Pluju proti proudu, nasávám ostrý vzduch a je mi blaze. „Dneska bych plavala až do Prahy,“ komentuje kamarádka. Mám to podobně. Ale když člověk v ledové vodě začne být až příliš šťastný, je nejvyšší čas vyskočit na břeh. Někteří otužilci se řídí pravidlem: tolik minut ve vodě, kolik má stupňů. Dneska deset, díky slunci se nám však z vody ani trochu nechce a natahujeme koupel na dvojnásobek.

A pak hurá ven, proběhnout se bosky po mokré trávě, udělat pár cviků a nasoukat se do teplého oblečení. „V mrazu je nejlepší kožich přímo na nahé tělo,“ říká jedna z otužen. Já to tedy nikdy nezkoušela, zato jsem na svůj první ponor v lednových minus dvanácti dorazila v šatech a silonkách. Dodnes se mi za to u kalíšku s horkým čajem smějí.

Zdraví jako závislost: Nejste posedlí pitím vody, zdravou stravou či čistotou
Zdraví

Zdraví jako závislost: Nejste posedlí pitím vody, zdravou stravou či čistotou

Endorfiny a otužování

Vracím se domů a připadám si jako kreslená postava ze seriálu Byl jednou jeden život. Adrenalin nastřelený endorfiny. Nepopsatelný pocit. Lék proti stresu, depce, únavě… Urychluje také hojení měkkých tkání a za poslední oplach ledovou vodou vám při mytí hlavy poděkují i vaše vlasy. Myslím na spolužáka, který díky otužování výrazně zhubnul a po 30 letech vysadil léky na vrozenou chorobu.

Dle smršti koupacích fotek v mém Facebooku nejsme jediní, kdo tenhle zázrak objevil, ledovému kouzlu po zavření bazénů, saun a fitek propadla hromada lidí včetně celebrit. Takže na viděnou ve vodě! Anebo tento přirozený způsob posílení imunity zkuste aspoň každé ráno ve sprše.

EVA VYCHODILOVÁ

Autorka vystudovala žurnalistiku, mediální a mezinárodní studia na Karlově univerzitě v Praze. Jako novinářka a editorka spolupracovala s řadou tištěných a internetových médií, nyní pracuje pro neziskový sektor. Ve volném čase se věnuje psaní beletrie, vydala několik pohádek a novelu Nora. S manželem Ondřejem má tři děti.

Objímejte stromy: Příroda je lék na úzkost, který je teď kvůli covidu častější
Zdraví

Objímejte stromy: Příroda je lék na úzkost, který je teď kvůli covidu častější

Tagy Berounka čaj Facebook imunní systém lávka Morávka otužování plavky postel Praha termoska