Vegetariánské grilování! Zkuste zázračný květák s lilkem

Petra Šmídová | 27. 5. 2022
Vegetariánské grilování může být zábava
Grilovaný lilek s plísňovým sýrem
Grilovaný květák s marinádou z medu a hořčice

Vegetariánské grilování si získává čím dál více příznivců. A není se čemu divit! Vždyť ze sezónní zeleniny se dá vykouzlit nespočet barevných, voňavých a chutných kombinací. Co takhle zkusit něco nového a ogrilovat třeba květák nebo lilek? Tyhle superpotraviny jsou totiž nejen chutné, ale především neuvěřitelně zdravé. Co všechno jste o nich nevěděli? 

Květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským diplomem, prohlásil kdysi Mark Twain. A my musíme souhlasit. Tahle brukvovitá zelenina totiž obsahuje 14 různých minerálních látek a stopových prvků a 18 aminokyselin, které jsou nadmíru blahodárné pro naše zdraví. Pro svůj vysoce sytící efekt a množství vlákniny totiž pomáhá nejen zhubnout, ale díky obsaženému biotinu dovede i odstranit lupy či posílit nehty. Mimo jiné je bohatým zdrojem vitamínu C, z něhož si po krátkém varu uchová až polovinu denní dávky. Podle nejnovějších studií poskytuje také značnou ochranu proti srdečním onemocněním, rakovině, cukrovce nebo revmatické artritidě. Používá se i při detoxikaci jater a tlumení nejrůznějších zánětů. A zajímavostí je rovněž to, že údajně pomáhá od skřípání zubů. Pokud vás proto tento neduh trápí, zkuste před spaním pochroupat kousek syrového květáku.

Máte faldy na břiše, povislý zadek a plavky jsou noční můrou? Zkuste tankini
Krása

Máte faldy na břiše, povislý zadek a plavky jsou noční můrou? Zkuste tankini

Věděli jste, že…

  • O původu květáku existují dvě konkurenční teorie? Jedna tvrdí, že jeho kořeny sahají na Kypr, ta druhá pak za kolébku květáku považuje Blízký východ.
  • Květák vznikl vyšlechtěním divoké brukve zelné, stejně jako kedluben, zelí a kapusta?
  • Původně byla růžice květáku velká asi jako tenisový míček? Až postupným šlechtěním se zvětšila do dnešní podoby. 
  • Díky šlechtění existuje také zelený, žlutý a fialový květák?

Grilovaný květák s marinádou z medu a hořčice

- bio květák

- 100 g bio ořechů (např. lískové)

- 50 g bio vinného octa

- 2 lžičky bio hořčice

- stroužek bio česneku

- bio med

- sůl, bio pepř

Nejprve se pusťte do marinády. V míse smíchejte hořčici, ocet, olej a dochuťte solí, pepřem, prolisovaným česnekem a medem. Dále opražte nadrcené oříšky. Květák rozdělte rovnoměrně na čtyři části, mírně osolte, opepřete a potřete zálivkou. Zabalte jej do alobalu a grilujte na mírném ohni rovnoměrně ze všech stran asi 30 minut, dokud nezměkne. Grilovaný květák pak vyjměte z alobalu, opět potřete zálivkou, posypte opraženými oříšky a podávejte.

Eliška Balzerová slaví narozeniny! Jaká byla jako mladá holka?
Rozhovory

Eliška Balzerová slaví narozeniny! Jaká byla jako mladá holka?

Grilovaný lilek s plísňovým sýrem

- 2 bio lilky

- 150 g bio plísňového sýru

- 3 lžíce bio olivového oleje

- 2 stroužky bio česneku

- bio rozmarýn

- bio petržel

- sůl, bio pepř

Lilky omyjte, nakrájejte na kolečka tenká přibližně 1 centimetr, osolte, opepřete a nechte 30 minut odstát. Mezitím si najemno nastrouhejte plísňový sýr. V misce smíchejte olej, prolisovaný česnek a najemno nasekaný rozmarýn. Po 30 minutách lilky pomocí papírové utěrky zbavte přebytečné vody. Grilujte na mírném žáru pouze z jedné strany. Po 5 minutách lilky otočte, potřete ochuceným olejem a posypte sýrem. Grilujte zhruba dalších 8 minut, posypte nasekanou petrželkou a podávejte.

Ručníkový den! Víte, odkud se bizarní svátek vzal a proč je ručník tak nezbytný?
Cestování

Ručníkový den! Víte, odkud se bizarní svátek vzal a proč je ručník tak nezbytný?

Věděli jste, že…

  • Konzumace syrového lilku může způsobit zažívací potíže?
  • Lilek obsahuje nikotin? Pouze ale nepatrné množství, asi 0,01 %. V jedné cigaretě je tedy stejné množství nikotinu jako v 9 kilech lilku.
  • Lilek patří mezi ovoce, ale řadí se tradičně mezi zeleninu?
  • Lilek byste neměli uchovávat v lednici, ale na chladném místě?

TIP na závěr

Zpestřit si grilování bezmasými pochoutkami je vždycky skvělý nápad. Pokud navíc víte, jak zeleninu správně upravit, aby byla co nejlahodnější, máte vyhráno! Naprostým základem výtečných pokrmů jsou ale bezpochyby kvalitní suroviny. Ty hledejte mezi produkty ekologického zemědělství, které v obchodech najdete pod logy biolistu a biozebry. Ekologičtí zemědělci nepoužívají nežádoucí chemii a půda tak zůstává živá, plná humusu a přirozených mikroorganismů. Přebujení plevelu zamezují střídáním plodin, vhodnou volbou a sousedstvím druhů či mechanickým ničením (např. pletím).

Zdroj: myjsmebio.cz

Při únavě, zácpě či pocení raději zpozorněte! Může jít o poruchu štítné žlázy
Zdraví

Při únavě, zácpě či pocení raději zpozorněte! Může jít o poruchu štítné žlázy

Tagy česnek grilování hořčice květák Lilek Mark Twain med ořechy sůl sýr zelenina