Heřmánek se používá především při problémech se žaludkem a střevy – bolestech břicha, nadýmání, kolikách a dalších rozličných zažívacích obtížích.

Hojivý lék

Ne, že by byl na první pohled zrovna velký krasavec. Zatímco jeho příbuzný rmen sličný k sobě přitahuje pozornost svými hezky plnými, sametovými hlavičkami, pravého heřmánku si skoro nevšimnete. Drobné květy s mírně ohnutou korunkou bílých okvětních plátků snadno zapadnou v bujné zeleni jeho větviček, která se podobají peříčkům. A přece je Matricaria chamomilla, jak zní jeho botanické jméno, pro člověka zázračným darem přírody, protože obsahuje tolik drahocenných látek pro naše zdraví, že už v antice platil za svým způsobem všelék. Především od počátku středověku můžeme ve všech knihách o bylinkách najít pro heřmánek nespočet způsobů použití. Už tehdy se marulka nebo kamilka, jak se mu lidově říkalo, používala na zažívací obtíže, při onemocnění dýchacích cest a při stavech všeobecné slabosti. Kromě vnitřního použití měl i vnější – doporučoval se k hojení ran. To, že je jeho používání při těchto zdravotních obtížích pořád ještě platné, potvrdily mnohé vědecké studie – heřmánek patří k bylinkám, které jsou laboratorně nejvíce prozkoumané.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Nastavte tělu a duši balanc! 5 tipů, jak se vyhnout psychosomatickým potížím

Léčivá síla květů

Teď už se ví, že se cenné látky skrývají ve žlutobílých květech. Jejich důležitou součástí je éterický olej, který vykazuje antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Další rozhodující látkou jsou flavonoidy, tedy rostlinná barviva rozpustná ve vodě, která mají schopnost léčit rány, chránit cévy a zlepšovat náladu. U heřmánku je pak obzvlášť silná schpnost mírnit křeče. Svůj význam mají i kumariny, které podporují regeneraci buněk a hojení kůže. Spektrum léčivých účinků doplňují slizovité látky, které mírní podráždění a podporují obranyschopnost, především ve sliznicích. Lepší než výtažky z heřmánku, které obsahují jen některé ze zmíněných látek, je bylinka celá, protože tak má ten správný účinek.

Opravdový všelék

Heřmánek se používá především při problémech se žaludkem a střevy – při nevolnosti, zvracení, průjmech, bolestech břicha, nadýmání, kolikách a křečích a při dalších rozličných zažívacích obtížích. Při nich pomáhá heřmánkový čaj, opravdový univerzální léčivý prostředek, který by neměl chybět v žádné domácí lékárně. Ať už ho budete pít, kloktat, nebo inhalovat, pomůže vašim sliznicím při nachlazení, bolesti v krku, chrapotu, zánětu průdušek, zánětu dásní, dutin a zánětů v ústech.

Vnější použití

Při vnějším použití vám heřmánkový nálev rovněž prokáže dobrou službu: obklad obvazem, který jste v něm namočili, zklidní a zregeneruje nečistou, podrážděnou, zanícenou nebo odřenou kůži. Ještě koncentrovanější sílu heřmánku pak najdete v olejovém výtažku, který se dál může spolu se včelím voskem zpracovat na mast.

Čtěte také

Celer je bohatý na vitamíny

Čtěte také

Celer je všelék. Funguje na krevní tlak, žaludek, játra a srdce. Jak ho použít?

Co znamená „matricaria“ v botanickém názvu?

Latinské slovo mater, tedy matka, odkazuje ke schopnosti heřmánku pomáhat při gynekologických obtížích. Používá se tedy ke zmírnění menstruačních křečí a během těhotenství zklidňuje žaludek, střeva a nervy. Po porodu doporučuje řada porodních asistentek kojícím matkám heřmánkový čaj, který by měl podpořit vypuzování mléka – a je to mimo jiné i první čaj, který se pak podává miminkům.

Místo na slunci

Jelikož dnes už heřmánek zdaleka tak často nenajdete na okrajích cest a polí, vyplatí se pěstovat ho na vlastní zahradě. Vyžaduje slunné místo, jinak je to rostlina skutečně nenáročná. A jak takový heřmánek v přírodě poznáte? Stačí rozlomit žlutý prostředek květu, a pokud je dutý, našli jste pravý heřmánek.

Heřmánkové víno při nachlazení

Budete potřebovat:

 • 1 velkou hrst čerstvých heřmánkových květů
 • 1 litr bílého vína

Postup:

Květy nasypte do skleněné nádoby a zalijte vínem. Nechte uležet 4 hodiny až dva dny. Přeceďte a naplňte do menších lahví. Chlazené vydrží asi 4 týdny. 

Použití:

Dospělí mohou 3x denně vypít malou sklenku. Víno mírní záněty dýchacích cest, záněty v ústech, krku a hrtanu a zmírňuje bolesti. Pomáhá i při zažívacích obtížích.

Koupel na nohy při ztvrdlé kůži a popraskaných patách

Budete potřebovat:

 • 2–3 hrsti čerstvých či nasušených květů heřmánku
 • 3 l vroucí vody

Čtěte také

Mermaiding je nejen pro děti, ale i dospělé

Čtěte také

Hra na mořskou vílu, ale i sport. Místo pilates vyzkoušejte mermaiding!

Postup:

Do umyvadla nasypte květy a zalijte je vroucí vodou, nechte vychladnout.

Použití:

Nohy koupejte 10 až 15 minut. Pokud chcete, můžete si přidat horkou vodu. Kůži na nohou pak obruste pemzou nebo rašplí. Nakonec nohy krátce osprchujte studenou vodou a natřete krémem. Heřmánková koupel zklidní kůži, změkčí ji, zmírní záněty a bojuje proti plísním. Občerství i unavené nohy. Navečer koupel pomůže lépe usnout.

Mast při onemocnění kůže a při poranění

Budete potřebovat:

 • 1 velkou hrst čerstvých či sušených květů heřmánku 
 • 100 ml slunečnicového oleje 
 • 10 g včelího vosku

Postup:

V hrnci zahřejte květy a olej a nechte je pak znovu vychladnout. Přeceďte, přidejte včelí vosk a znovu zahřejte. Jakmile se vosk rozpustí, nechte směs vychladnout, pak jí naplňte kalíšky. Když budete krém odebírat vždy jen čistou špachtlí (nebo lžičkou), vydrží mast 3 až 4 měsíce.

Použití:

Dvakrát až třikrát denně natírejte mast na postižená místa. Má dezinfekční a protizánětlivé účinky a podporuje obnovu kůže. Pomáhá i při akné a plenkové zapářce.

Mléko při poruchách spánku a bolestech břicha

Budete potřebovat:

 • 2 lžíce čerstvých či sušených heřmánkových květů
 • 1 šálek mléka

Postup:

Mléko s květy lehce zahřejte a pak přeceďte. Před spaním pijte teplé.

Použití:

Zmírňuje bolesti břicha a zklidňuje ho. Na unavené oči můžete jako obklad položit odličovací tampony namočené v připraveném mléce.

Čtěte také

Strach může být ochromující

Čtěte také

Do boje! Strach nemusí být nepřítel, s úzkostí se bojuje mnohem hůř. Jak na ni?

Macerát při svědění kůže a lupence

Budete potřebovat:

 • sušené květy heřmánku 
 • olivový olej

Postup:

Uzavíratelnou nádobu naplňte volně květy. Přelijte olejem (hladina by měla dosahovat na dva prsty nad květy), uzavřete a nechte minimálně šest týdnů stát na teplém místě. Denně protřepávejte. Pak olej přeceďte, skladujte v chladnu a temnu. Vydrží asi 1 rok.

Použití:

Dvakrát denně nanášejte na postižené partie. Zklidňuje, účinkuje antibakteriálně a podporuje obnovu kůže.

Tinktura při zažívacích obtížích

Budete potřebovat:

 • čerstvé či sušené květy heřmánku
 • pálenku (38 % alkoholu)

Postup:

Uzavíratelnou nádobu naplňte do poloviny květy. Až po okraj zalijte alkoholem. Nechte na parapetu, denně protřepávejte. Po 4–6 týdnech přeceďte a naplňte do tmavých nádob, ideálně s kapacím uzávěrem. Vydrží asi rok.

Použití:

Při akutních obtížích si dospělí mohou tinkturu dávkovat pětkrát denně po 10 kapkách. Při nechutenství a zažívacích obtížích stačí užívat 10 kapek 2–3 denně. Působí proti křečím a posiluje zažívání.

Zábal na vlasy k oživení barvy (u blond vlasů)

Budete potřebovat:

 • 3 lžíce čerstvých či sušených květů heřmánku 
 • 2–3 lžíce jílu (bílý, šedý, zelený)

Postup:

Květy rozdrťte v hmoždíři a smíchejte se stejným množstvím jílu. Přidávejte tolik vlažné vody, až vznikne roztíratelná pasta.

Použití:

Pastu vetřete do mokrých umytých vlasů a nechte působit 30 minut. Pak pastu smyjte. Přirozeným způsobem posiluje blond barvu.

ZDROJ: časopis Vlasta, bylinkyprovsechny.cz, mojezdravi.cz

Čtěte také

Sklízíme třešně

Čtěte také

Třešně pomalu končí. Zkuste je s bourbonem, bazalkou nebo upečte bublaninu