Hlavně si o sobě moc nemysli! Jak poučka ze sedmdesátých let ovlivnila výchovu

Helena Prosecká | 30. 9. 2020

Husákovy děti vědí přesně, o čem je řeč. V sedmdesátých letech se u nás do výchovy promítla velká míra předstírání, ve kterém žily celé rodiny. Rodiče byli k dětem poměrně demokratičtí, ale velebila se přizpůsobivost. Ve stylu slavné hlášky Vlasty Chramostové z filmu Bílá paní: „Drž hubu a plav.“ Hlavní totiž bylo nebýt vidět.

Mlč, teď mluví dospělí. Ne abys o tomhle někde mluvil. Hlavně na sebe neupozorňuj. Nehas, co tě nepálí. Případně – dítě má být vidět a ne slyšet. Hodně z nás to teď v duchu slyší pronášet hlasem našich rodičů nebo prarodičů. Celá jedna generace vyrostla tvarovaná názorem, že dítě, které si o sobě moc myslí, je arogantní spratek a je třeba ho srovnat jako prase cvičku (doslovný citát ne neobvyklý v dobovém školství).

Nový vztah po padesátce? Jak za jeden víkend poznáte, že je to ten pravý
Vztahy

Nový vztah po padesátce? Jak za jeden víkend poznáte, že je to ten pravý

Jak to bylo se sebevědomím

Psycholog a autor populárně naučných publikací Tomáš Novák popisuje ve své knize Jak vychovat sebevědomé dítě postup, jakým procházela výchova u nás. Z poměrně vzdálené c. k. minulosti k nám pořád ještě zasahuje srážení dětského sebevědomí jako součást výchovy. Třeba ve formě důrazu na chyby a ne na to, co se podařilo.

V ostrém kontrastu je takzvaná americká výchova, která chválí i za úplné prkotiny, a na trest nedojde, ani když dítě ničí majetek nebo ubližuje rodičům. „Objektivně lze ale připustit, že sebevědomí Američanů (či Dánů a Švédů, kteří jsou vychováváni obdobně) je mnohem vyšší než zmíněné kvality u občanů Česka. Velmi stručně z toho plyne: Chválit! Raději víc než méně…“ píše Tomáš Novák.

7 věcí, které v padesáti o svém muži musíte vědět, abyste ho pochopila
Vztahy

7 věcí, které v padesáti o svém muži musíte vědět, abyste ho pochopila

Od konce 19. století se u nás zbožšťovala kázeň a řád. Poslušnost vůči rodičům byla až absurdní – z dnešního pohledu. A potom se to přetavilo v něco, čemu Novák říká iluze rozumu: „Racionálního vyvážení kázně, citu i podřízení se. Alespoň v moderních, vzdělanějších rodinách již není po dítěti požadována ostentativní, svým způsobem slepá poslušnost. Místo drilu by měla nastoupit vědomá kázeň.“

Takže za našeho dětství (tedy dnešních padesátníků a čtyřicátníků) jsme vyrůstali v tom, že rodiče a učitelé vědí všechno líp a my bychom měli být zticha a pozorovat, dokud taky nevyrosteme a nějakým kouzlem do nás někdo nenalije moudrost dospělých.

Proč se vám chce v padesáti objímat stromy? Protože znova začínáte!
Vztahy

Proč se vám chce v padesáti objímat stromy? Protože znova začínáte!

Co teď s námi

Neměli bychom způsob naší výchovy posílat dál, protože se jednak příliš neosvědčil a taky notně zestárl. Díky nástupu digitálních technologií, který jsme ještě zachytili, ale hlavně jeho rozšíření, které už jenom pozorujeme, nejsme pro své dospívající a dospělé děti taková autorita, abychom na ní mohli stavět.

Chcete pochopit vlastní emoce? Naučte se to díky mindfulness neboli všímavosti
Vztahy

Chcete pochopit vlastní emoce? Naučte se to díky mindfulness neboli všímavosti

S negativními dopady své výchovy, pokud o nich víme, bychom měli vědomě bojovat. Ozývat se, když se nám něco nelíbí. Reklamovat, s čím nejsme spokojení. Hájit své názory, ale na základě argumentů. Což bude fuška, protože nás to nikdo nenaučil a třeba Facebook – sociální platforma Husákových dětí – podle toho vypadá. V diskusích najdete hodně dojmologie, všeználkovství a následné hrubosti.

A konečně – měli bychom si doplnit to, co nám v dětství neprošlo. Originalitu. Možnost tvořit naprosto neomezeně to, co chci a co mě naplňuje. Psát, malovat, sochat, stavět, pěstovat. Nosit, co se nám líbí, bez toho, že by nám maminka při náhodném setkání na ulici servala druhou náušnici. Nebo že by nás úča poslala domů umýt modrou barvu z vlasů. Ne náhodou si hodně padesátníků zpětně dopřává tetování, dredy a jiné vychytávky, za které by nám doma vyhrožovali polepšovnou. Takže gratuluji, že jsme to přežili, a titulku tohoto článku navzdory: myslete si o sobě hodně!

Rakovina jako nemoc hodných žen. Zkuste něco změnit a myslete na sebe
Vztahy

Rakovina jako nemoc hodných žen. Zkuste něco změnit a myslete na sebe

Tagy Bílá paní Česko Facebook Sebevědomí Tomáš Novák Vlasta Chramostová