Máte pocit, že nebudete v roli babičky dělat dost? Tady jsou psychology osvědčená pravidla, která vám i mladým usnadní život. A jednou, až bude vnouče maturovat, v něm budete mít nejlepšího parťáka.

Nehlídám na povel

Podle výzkumu Katedry sociologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se jen 30 % českých prarodičů o svá vnoučata stará denně či s týdenní pravidelností. Většina (až 64 %) udržuje kontakt takzvaně na dálku. Někdy se podívat přijedou a jindy ne. Jak to chcete mít vy? Řekněte si to s dcerou či snachou na rovinu, předejdete tak konfliktům. „Když už totiž na hádku dojde, má většina z nás tendenci nic neřešit a utéct. Jenže pak je všechno ještě mnohem horší,“ upozorňuje psycholožka Ladislava Lažová.

Čtěte také

Důvěrná přítelkyně je vlastně základem ženského života

Čtěte také

Kamarádky vám po čtyřicítce pomáhají přežít a jsou důležitější než rodina

Nevychovávám, hraju si

Od narození vnoučete si musíte opakovat stále dokola, že od výchovy jsou rodiče. „Zodpovědnost nesou táta s mámou, a pokud babička s dědou porušují dohodu, musí mladí zakročit,“ říká Ladislava Lažová. Pokud tedy dcera či snacha trvají na tom, že dítě půjde i u babičky spát v sedm, měla byste to respektovat. V opačném případě opět riskujete hádku. Co ale děláte se svým vnoučetem do těch sedmi, to je jen mezi vámi dvěma. Ne nadarmo se říká, že babičky jsou maminky s velkým množstvím polevy. Takže rozmazlovat ano, ale v rámci rodičovské výchovy.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Bojím se zrcadla, vidím, jak stárnu

Dávám a nic za to nechci

I na tom, jestli máte přivézt štrúdl nebo novou hračku, se vyplácí s mladými domlouvat.  Natož když jde třeba o nový byt či auto. „A veškerá pomoc mladým musí být bez nároku na poslušnost či vděk,“ upozorňuje Ladislava Lažová. Chcete investovat a mladí o to stojí? Dobře, ale nechtějte, aby pak s tím autem za vámi jezdili neděli co neděli nebo aby si do toho „vašeho“ bytu pořídili novou sedačku.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Máte pocit, že váš život je těžký? Možná jde jenom o úhel pohledu!

Radím na vyžádání

Jestli vás o radu nikdo neprosil, neměl by ji ani dostat. Od čepičky do kočárku až po manželskou krizi. „I když to s mladými myslíte dobře, oni mají svůj život a musí dělat své vlastní chyby. Nechte je, není totiž nad vlastní zkušenost a každý má na ni svaté právo,“ tvrdí psycholožka. Poraďte, až když bude o vaše zkušenosti někdo stát a o pomoc si řekne. 

Čtěte také

Péče o starší generaci bývá vyčerpávající

Čtěte také

Prokletí sendvičové generace: Co dělat, když na sebe nemáte ani minutu

Dělám, co mě baví

Vnouče potřebuje babičku s dědou nejvíc mezi třetím a šestým rokem. Tehdy se rozhoduje o tom, zda bude své prarodiče zbožňovat i v pubertě. Dělejte, co vás baví, vzkazují výzkumníci ze Západočeské univerzity. Když se mladých matek ptali na to, co má ideální prarodič dělat a nedělat, většinou dostali odpověď, že nestačí „pouze“ pomoc s péčí, ale že jde hlavně o zážitky. Milujete vy sama hrady nebo galerie umění? Nebo jezdíte raději na kole? Vnouče s vámi bude šťastně dělat to, co ráda děláte vy. Spokojený pak bude i zbytek rodiny.

Čtěte také

Buďte oporou, ale nepleťte se dceři do života

Čtěte také

Rozvádí se vám dcera? 5 věcí, které jí teď pomohou ze všeho nejvíc