Přestože statistiky tvrdí, že se v populaci vyskytuje pouze asi 10 % leváků, což je ve světě, který je orientovaný primárně pravostranně výrazná menšina, tak se mezi leváky nachází řada významných osobností. Leonardo da Vinci, Goethe, Mozart, Beethoven, Julius Caesar, Albert Einstein, ti všichni psali levou a o všech se dá s jistotou říct, že bez nich by svět vypadal jinak.

O tvorbu dějin se zasloužili také Alexandr Veliký, Ramesse Veliký, Napoleon Bonaparte, Winston Churchill nebo Mahátma Gándhí. Mezi leváky je však i mnoho vědců a inovátorů, jako Isaac Newton, Marie Curie-Sklodowská, Friedrich Nietzsche, Stephen Hawking nebo Bill Gates, Mark Twain a Václav Havel.

Levorucí herci a zpěváci

Autogramy levou rukou pak vykružuje bývalý americký prezident Barack Obama, ale třeba i mnozí hudebníci a zpěváci jako například Paul McCartney a Robert Kodym. Levačkou je i Lady Gaga. A co teprve herci! I těch je spousta. Z českých můžeme jmenovat Jiřinu Bohdalovou a Tatianu Dykovou, ze zahraničních Sarah Jessicu Parker, Julii Roberts, Nicole Kidman, Angelinu Jolie, Jima Carreyho, Keenu Reevese nebo Morgana Freemana.

V Británii jedině levou

A tušili jste, že levorukost se dědí i v královské rodině? První levačkou byla královna Viktorie, potom Williamova prababička královna matka i její manžel Jiří VI., u kterého se snažili leváctví přeučit. Tím se u něho projevila koktavost, která je stěžejním tématem filmu Králova řeč. Levákem je i princ Charles a princ William.

Levorukých je nakonec i nespočet slavných sportovců. Z českého rybníčku je to trio tenistek Martina Navrátilová, Petra Kvitová a Lucie Šafářová.

Věděli jste, že?

Věděli jste, že?

Leváctví může mít například v šermu, judu, boxu, baseballu, tenise nebo hokeji výhody? Hra v opačné orientaci je totiž často pro soupeře oříšek. Naopak běh nebo rychlobruslení leváky nutí kroužit na oválu zprava doleva, a tedy víc se odrážet slabší nohou.

Hon na čarodějnice, spolčení s ďáblem i přeučování na praváky

Být levákem přitom nebylo v minulosti vůbec jednoduché. Po celá staletí byli totiž tito lidé pronásledováni, ženy byly dokonce upalovány jako čarodějnice, protože podle křesťanství je s levou stranou spojený samotný ďábel. Dětem se přivazovaly ruce za záda k židli a byly nuceny psát pravou. Mnozí se předělání k „normálnosti“ poddali.

Boj s levorukostí však sahá daleko do minulosti. V antickém Římě přivazovali levorukým chlapcům při bojovém tréninku levou ruku k tělu, aby se naučili používat pravou. V arabských kulturách pak bylo na levou ruku pohlíženo jako na nečistou, protože se s ní vykonávala intimní potřeba. A ve staré Číně byla levá strana obecně považována za zlo, takže s levorukými vůbec nehodlali diskutovat. Přeučování leváků na praváky ve školách skončilo v Československu teprve 10. února 1967.

Zdroj: zivotopisyonline.cz cesky-dialog.net

Související články