Obrázek Vlasta.cz

Hollywoodské babičky, které zastavily čas. která z nich má nejvíce vnoučat?

Tyhle slavné babičky snad zastavily čas! Tipli byste, že některé z nich mají i tři vnoučata?  

Goldie Hawn (76)

Tahle americká herečka je skoro profesionální babičkou. Má celkem sedm vnoučat! Věk na to sice má, ale rozhodně na to nevypadá. Ke zpomalení stárnutí si sice pomohla několika estetickými zákroky, ale naštěstí to nijak nepřehnala. Kromě toho, že je jednou z nejvíce šik slavných babiček, se také může pyšnit tím, že má jeden z nejdelších hollywodských vztahů. S Kurtem Russellem už tvoří pár téměř čtyřicet let!

Instagram

Čtěte také

Iva Janžurová

Čtěte také

Iva Janžurová slaví 81! Připomeňte si s námi její role. Z jedné z nich vycouvala

Susan Sarandon (75)

Když hereččina dcera Eva poprvé otěhotněla, nechala se Susan slyšet, že se ještě jako babička necítí a že by byla ráda, kdyby ji tak její vnouče neoslovovalo. Měla pro něj alternativu „drahoušku“, v angličtině „honey“. Od té doby však uplynulo devět let a Susan je dnes dokonce trojnásobnou babičkou. A my věříme, že od svého přísného rozhodnutí už upustila a všechna vnoučata jí můžou říkat „babičko“. I když rozhodně můžeme potvrdit, že na babičku ani ve svých letech nevypadá!

Instagram

Čtěte také

Problémy s početím řeší spousta párů

Čtěte také

Děloha k pronájmu. Kdo vám v Česku odnosí dítě a co na to říkají zákony?

Jessica Lange (73)

Dvojnásobná babička se bezesporu řadí do party hereček, které po sedmdesátce přestaly stárnout. Stejně jako Goldie, tak i Jessica přiznává, že za svůj vzhled vděčí mimo jiné i několika omlazujícím procedurám, a dokonce i invazivním zákrokům. Vše ale pojala s mírou a naštěstí se nepromněnila ve voskovou figurínu jako některé její (mnohdy i výrazně mladší) herecké kolegyně. 

Jane Seymour (70)

Nestárnoucí doktorka Quinnová je už také babičkou, a to dokonce trojnásobnou. Se svými vnoučaty tráví co nejvíce času a velmi často se jejich fotkami také „chlubí“ na Instagramu. Za svůj vzhled prý nejvíce vděčí pravidelnému sportování a vyvážené stravě, na kterou dbá prakticky celý život. 

Instagram

Whoopi Goldberg (66)

A veselou trojku má „doma“ také představitelka Sestry v akci. A teď pozor, herečka je babičkou od svých 34 let! Její dcera Alex totiž otěhotněla už v 16 letech. Sečteno, podtrženo…nejstarší vnučce Whoopi Goldberg je aktuálně jen o dva roky méně než jí, když se stala babičkou. Zamotané, že? 

Instagram

Čtěte také

Cate Blanchett je velmi krásná

Čtěte také

Filmová královna Alžběta Cate Blanchett slaví třiapadesát! Kam dala vrásky?

Boj s anorexií bývá náročný

Jak poznat, že někdo v rodině trpí anorexií nebo bulimií

Nenechte se mýlit, že by snad poruchami příjmu potravy trpěli jen dospívající anebo pouze dívky. Ve skutečnosti jimi trpí tři procenta teenagerů a čtyři procenta dospělých, přičemž zdaleka ne všichni se léčí. Třeba proto, že si nechtějí potíže připustit a jejich okolí nic netuší.

Není těžké najít například na internetu informace o tom, jaké jsou fyzické i psychické příznaky různých poruch příjmu potravy, ale málokdo si dá dvě a dvě dohromady, když vidí ve svém okolí něco podobného. Přitom včasné rozeznání potíží je důležité, protože v momentě, kdy už jsou nepřehlédnutelné, má terapie mnohem menší šanci na úspěch. Platí také, že čím déle porucha příjmu potravy trvá, tím obtížnější je ji léčit, tím vyšší je míra recidivy a bohužel tím horší jsou fyzické a psychické následky.

Na druhou stranu, ne každý, kdo má trochu problematický vztah k jídlu a není úplně srovnaný se svou postavou, která je přitom v normě, se nakonec bude potýkat s poruchou příjmu potravy. Ale každopádně má cenu si všímat možných náznaků a začít je řešit včas. 

7 příznaků možné poruchy příjmu potravy

Zde jsou některé ze subtilnějších příznaků, které naznačují, že někdo může mít problémy s jídlem nebo s vnímáním svého těla. Přítomnost jednoho nebo více z těchto příznaků nutně neznamená, že na obzoru je porucha příjmu potravy, ale berte to třeba jako výstražnou vlajku. 

1. Obavy z hmotnosti 

 • Vyjadřuje obavy ze své postavy, neustále ventiluje touhu zhubnout nebo vypadat jinak.
 • Nadměrně mluví o jídle a zdravém stravování.
 • Často mluví o dietě nebo ji aktivně drží.

2. Cvičení 

 • Neustále zvyšuje objem cvičení.
 • Pokud nemůže cvičit, začne být nervózní nebo rozrušený/á.

3. Příprava jídla 

 • Začne se neobvykle zajímat o vaření, ale ve skutečnosti pak jídlo nesní, i když ho připraví.
 • Dělá si vlastní, „zdravější“ jídla, místo aby jedl/a to, co ostatní.

4. Kontrola nad jídlem

 • Je neobyčejně rozrušený/á, když nemá kontrolu nad situací související s jídlem, například když se změní dohoda o tom, co bude k večeři, nebo když v restauraci nemají jídlo, které si plánoval/a objednat.

5. Zvláštní chování během jídla a po něm

 • Často se vymlouvá na to, že hned po jídle musí na WC.
 • Odmítá jíst v cizí přítomnosti.
 • Objevují se podivné rituály kolem jídla, jako například krájení na malé kousky nebo jedení věcí v určitém pořadí.

6. Nálada

 • Působí depresivněji, úzkostněji, podrážděněji nebo unaveněji než obvykle. (Je pravda, že téměř všichni teenageři zažívají během dospívání výkyvy nálad. Deprese a úzkost však mohou souviset s poruchami příjmu potravy. Vždy je důležité sledovat duševní zdraví dospívajících, zvláště pokud máte obavy z jejich stravovacích návyků.)

7. Energie

 • Zdá se, že má méně energie, je méně temperamentní a méně se zajímá o činnosti, které kdysi miloval/a.
 • Někdy se z člověka naopak stává nadčlověk, který na sebe bere nejrůznější povinnosti a aktivity a věnuje jim skoro všechen čas, může to a nemusí být doprovázeno perfekcionismem.

Stres a trauma v pozadí? 

Někdy lze odpovědi na to, proč se člověk chová jinak než dříve a proč směřuje k vývoji poruchy příjmu potravy, najít v tom, čím si prošel. Udála se v jeho rodině nějaká změna, potkala ji nějaká tragédie? Zažil dotyčný nějaké osobní trauma? Je šikanován, zejména kvůli váze nebo postavě? Bojí se neúspěchu ve škole či v zaměstnání? 

Pokud je odpověď na kteroukoli z výše uvedených otázek „ano“, je namístě být ostražitý. U lidí s genetickou predispozicí k poruchám příjmu potravy mohou být stres, úzkost a trauma spouštěčem k jejich rozvinutí. 

Pokud si myslíte, že váš přítel, dcera, syn, partner, manželka, spolupracovník nebo jiná blízká osoba vykazuje některé z těchto příznaků, nepropadejte panice. Proberte to s lékařem, kterému důvěřujete, a snažte se dostat k otevřenému rozhovoru s tím, koho se to týká. Bez většího nátlaku vyjádřete své obavy a nabídněte, že jste kdykoli k dispozici, pokud by to chtěl probrat.  A dejte dotyčnému najevo, že ho máte rádi.

Zdroj:

https://www.nationaleatingdisorders.org/blog/7-signs-your-friend-or-loved-one-might-be-struggling-eating-disorder