Předpoklady pro povolání: novinář, námořní důstojník, hoteliér, umělec, lékař, sociální pracovník, ošetřovatelumělec, lékař, kriminalista, voják, obchodník, výpravčí, vedoucí úřadu

Milostné a přátelské vztahy: ideální jsou znamení Blíženců, Vodnáře, Vah a Lva

Barva: červená

Předměty: výrobky ze železa a ocele, pracovní nářadí, bodné a sečné zbraně

Rostliny: kopřiva, bodlák, jehličnany, oliva, česnek

Šťastný den: úterý

Šťastná čísla: 7, 16, 25

Láska a vztahy

Jako správné bojovné znamení si můžete myslet (a dokonce to občas říkáte i nahlas), že lásku v podstatě nepotřebujete.

Občas – s někdy i trochu jedovatým úsměvem – dodáváte, že byste se bez ní klidně dokázali obejít. Letos byste však měli být v podobných výrocích spíše opatrní, a to i přesto, že stojíte na prahu roku, kterému váš vládce Mars vládne a v němž byste tedy měli sklízet úspěch za úspěchem. První signály toho, že všechno nebude tak jednoduché a snadné, jak byste rádi viděli, přijdou už v posledním únorovém týdnu. Dvacátého února se totiž do vašeho znamení dostává Venuše, která ladí nejen s vaším vládcem Marsem a Jupiterem, ale do 7. března i se Saturnem. Pokud chcete do svého vztahu vnést pohodu, klid, a navíc si vychutnat i pocit, že jste konečně se svou druhou polovičkou vytvořili něco, za co se můžete klidně bít, protože to opravdu stojí za to, máte skvělou šanci. Právě proto, že jde o období, které je sice příznivé, ale nepříliš dlouhé, měli byste se zaměřit ne na romantickou lásku, ale na vytvoření a možná i právní kodifikaci vztahu, který už máte. Kdyby náhodou přišlo na žádost o ruku, zapomeňte na to, že jste si ještě chvíli chtěli užívat zlaté svoboděnky, a řekněte ano. Podobné planetární uskupení, které vám přinese jak lásku, tak vztahovou stabilitu, se hned tak nenajde!

To, že stabilní vztah nemáte a žádost o ruku nezazněla, nehraje roli. V takovém případě si můžete užívat krásného jara, kdy si budete vychutnávat obdiv opačného pohlaví a těšit se z toho, že se ze svých skutků nemusíte nikomu zpovídat. Zároveň byste se měli snažit, abyste vypadali co nejlépe. Vaše vytoužená romantická láska už čeká v zákulisí a bude opravdu stát za to. Přinese vám ji Venuše, která se do vašeho sektoru lásky a romantiky (a tedy do znamení Lva) dostaví 5. června a která zde pobude až do 7. října. Máte před sebou tedy čtyři měsíce, kdy se můžete věnovat lásce ve všech podobách a všech intenzitách. Venuše ve Lvu vás pak něžně, ale důsledně donutí k chování, kterému sami sice moc nerozumíte, ale chápete, že to jinak nejde. Kolem 23. července, kdy se otáčí do zpětného chodu, navíc hrozí, že se vám do života, kromě lásky, kterou už máte, a s níž jste docela spokojení, začne do života vracet partner, s nímž jste se kdysi rozešli. S tímto člověkem pak musíte jednat s opatrností renomovaného traviče a s přesností švýcarského hodináře. Hned na začátku se musíte rozhodnout, zda mu dáte, nebo nedáte šanci. Vzhledem k Saturnu, který se od 7. března nachází ve vašem sektoru věcí skrytých, usoudíte, že by to šlo udělat taky tak, že byste si svůj nynější vztah nechali a toho starého využili jako utajovaného milence, tedy zdroj rozmanitých rozkoší. Saturn, který prochází vaším sektorem věcí skrytých, by vám však takové radosti dlouho nedopřával. K prvnímu průšvihu tohoto druhu by došlo už kolem 17. června, kdy se Saturn točí do zpětného chodu. Ten byste ještě díky přízni Venuše mohli ustát takříkajíc bez ztráty kytičky. Ten, který by přišel 4. listopadu, kdy je Saturn stacionární direktně, by však končil tím, čemu se říká partnerská katastrofa. Opravdu chcete a hodláte něco takového riskovat?

Rodina, rodiče, děti

To, že je čas, kdy na rodině záleží, protože v nynějších nejistých dobách funguje jako vaše záštita a hradba před nepřátelskými projevy okolního světa, víte velice dobře a nikdo vám to nemusí opakovat.

Právě proto si uvědomujete, že svým bližším i vzdálenějším příbuzným musíte věnovat daleko více soustředěné pozornosti, než jste jim věnovali v minulých letech. Navíc pochopíte, že se k dětem musíte chovat trochu jinak, než jste se chovali dosud. Zejména ty dospívající bez obav zasvěťte do toho, jak to u vás v rodině vypadá. Když jim vysvětlíte, že budete muset trochu více počítat a trochu víc přemýšlet nejen nad rodinnými výdaji, ale i nad vlastními životními plány, bude to lepší. Prarodiče vám sice mohou říkat, že děti zbavujete bezstarostnosti, ale vy byste měli trvat na svém. Je prostě potřeba, abyste z rodiny vytvořily tým, který bude za všech okolností držet při sobě. Kdyby však větší děti zhruba do poloviny května přišly s tím, že se chtějí odstěhovat a vyzkoušet si samostatný život, měli byste je všestranně podpořit. To, že byste jim vyčítali nevděk a nedostatek lásky, vás nesmí ani napadnout.

V rámci rodiny vás čeká velmi zajímavý přelom jara a léta. Vzhledem k Jupiteru, který z vašeho znamení přechází do vašeho sektoru peněz vlastních, čekejte v rodině změny, které se týkají společného hospodaření. Pokud máte v rodině seniory, je docela možné, že se domluvíte na společném bydlení, které vám ulehčí život a jim usnadní existenci. V takovém případě si však předem musíte dohodnout pravidla, která budou platit. K tomu, že je vytvoříte až v běhu, se nenechejte přemluvit. Celá záležitost by sice proběhla rychleji, ale později by zase vedla ke spoustě zbytečných nedorozumění.

V tom, co se týká rodiny, se pak připravte na náročné léto. Postará se o něj Merkur, který se od 29. července do 4. října nachází ve vašem sektoru práce a zdraví. Pokud se týká práce, je docela možné, že dostanete nabídku buď na krátkodobý, nebo dlouhodobý pracovní pobyt mimo domov. V takovém případě se musíte s partnerem s chladnou hlavou domluvit, za jakých okolností to můžete přijmout. Další způsob, kterým vás může Merkur z Panny ovlivnit, se týká zdraví vašich nebo partnerových rodičů. Když vznikne situace, kdy je potřeba, abyste je vozili k lékaři, na rehabilitaci nebo dopravili do lázní, musíte vytvořit rozvrh, který vám to umožní. Do realizace se pak zapojí celá rodina, ale to nikomu vadit nebude. Každý ví, že je to povinnost, které se vyhnout nemůžete a vlastně ani nedokážete. Když se pak Merkur mezi 5. a 21. říjnem nastěhuje do vašeho partnerského sektoru, měli byste veškerou pozornost upřít na partnera. Předně ho musíte pochválit za všechno, co s vámi zvládl. Když mu pak nabídnete společnou dovolenou někde, kde jste ještě nebyli, můžete čekat odezvu opravdu nadšenou. Až později pochopíte, že mu nejde ani tak o to, že ho někam vyvezete, ale o to, že jste si jeho námahy všimli a že ji taky dokážete náležitě ocenit a uznat, že je opravdu dobrý.

Zdraví, kondice

O tom, že je zdraví důležité, jste se v minulých letech přesvědčili už mnohokrát. Když se tedy rozhodnete, že se o sebe budete dobře starat a na své kondici pracovat, je to z vaší strany velice zodpovědné rozhodnutí.

První úskalí, které na vás v tomto směru číhá, startuje hned 1. ledna a držet se vás bude až do 15. května. Za to, co vás ohrožuje, může Jupiter, který jde v této době přímo vaším znamením. Pod jeho vlivem budete mít chuť využívat všech životních radostí. Při sportu a fyzické aktivitě vůbec chcete jít až na hranici svých sil. Pak hrozí, že si v lepším případě uženete zcela regulérní svalovou horečku a v tom horším si přivodíte hodně nepříjemné problémy s celým pohybovým aparátem. Pokud se v této době rozhodnete, že vyzkoušíte nový sport, měli byste se pustit do toho, který vaše zdraví ohrožuje co nejméně. Místo horolezectví můžete vyzkoušet třeba lezeckou stěnu nebo vysokohorskou turistiku. Ještě horší by to však bylo v případě, kdybyste se rozhodli, že vlivu Jupiteru podlehnete tím, že si budete užívat životní radosti kulinárního typu. Zde zejména mezi 17. březnem a 10. dubnem, kdy se k Jupiteru přidá Venuše, vzniká nebezpečí přejídání, které nedokážete zabrzdit, a potom velmi rychlého přibírání na váze. Vzhledem k tomu, že se Jupiter 16. května přesouvá do Býka, pak hrozí, že se vás takto nabytá kila budou držet se silou hodnou lepší věci. Hubnout se vám bude opravdu nedobře, což znamená, že bude lepší, když raději na jaře nepřiberete.

O zajímavé léto plné aktivit se vám pak postará váš vládce Mars. Do vašeho sektoru zdraví těla se dostává 10. července a vydrží zde do 26. srpna. Jde o dny, kdy byste si měli dopřát všechny možné aktivity, na které máte chuť a o nichž víte, že vám jsou příznivé. Toho, že byste na to byli až příliš zralí, se obávat opravdu nemusíte. Váš věk nehraje roli. Pokud si nevěříte, přemýšlejte, zda byste si neměli pořídit elektrokolo. Budete tak mít ekologický dopravní prostředek, na kterém se alespoň občas můžete vydat i do práce nebo na nákupy. Stejně tak byste měli zajít k praktickému lékaři na pravidelnou kontrolu, na kterou máte nepochybný nárok. Když vás pošle na nějaké další vyšetření, nestěžujte si, že vás pořád někam honí, ale buďte rádi, že se vám věnuje a že mu na vašem zdraví záleží. Stejně jako na zdraví těla záleží i na vašem rozpoložení duševním. Tam hraje roli Saturn, který se 7. března přesouvá do Ryb, a tedy do vašeho sektoru zdraví duše. Pokud budete mít pod jeho vlivem pocit, že vám všechno padá na hlavu a že se svět zásadně změnil k horšímu, nesmíte mu propadnout. O lidech kolem sebe přestaňte přemýšlet jako o těch, kteří vám jen házejí klacky pod nohy a snaží se vám život po všech stránkách komplikovat. Když je budete brát jako test, který vám život nebo hvězdy posílají, bude to lepší. Pak pochopíte, že uděláte dobře, když veškerá omezení vezmete jako fakt, s nímž se musíte ve vlastním zájmu smířit. Když to nepůjde jinak, připomeňte si heslo starých karbaníků. Ti říkali, že se nehraje s tím, co by člověk rád měl, ale s tím, co v ruce aktuálně má…

Kariéra, práce, peníze

Jde o rok, kdy si opět budete uvědomovat, že jsou peníze důležité a že je potřeba brát je vážně.

Co se kariéry týče, dá se čekat, že v ní zažijete zlom, který se sice dá podle planetárních rozvrhů čekat, ale nikdo si nedokáže představit, jak to bude konkrétně vypadat. Za vašimi kariérními posuny stojí totiž Pluto. Do 22. března ovlivňuje vaši kariéru z Kozoroha. Zde pobýval pěkných pár let, což znamená, že jste na jeho energii zvyklí a jeho požadavky dokážete plnit bez větších problémů. Když teď nakoukne do Vodnáře, kde se zdrží do 11. května, dostane vás do situace, se kterou nemáte ani vy, ani nikdo jiný na této zemi zkušenost (oběžná doba Pluta kolem Slunce je totiž 247 let). V práci se pak můžete těšit na otřesy, nové podněty a vůbec zajímavé zážitky. Počítejte s tím, že se dozvíte, že se musíte naučit něco nového. Pokud taková nabídka padne, nesmíte s její realizací otálet, ale naopak se do realizace musíte pustit ještě dřív, než dostanete oficiální příkaz. Pluto, který 11. června couvá do Kozoroha, kde zůstane do konce roku, vás vrací do pracovního stylu, na který jste zvyklí. Vy však víte, že jde o přechodnou záležitost a zodpovědně se připravujete na novou kariéru, která vypukne v roce 2024. Jupiter, který bude od 16. května, kdy pobývá se znamení Býka a tím i ve vašem sektoru majetku vlastního, se ze všech sil snaží, aby vám na účtu konečně začaly pravidelně přibývat zasloužené peníze. Pokud budete mít v soukromí všechno v pořádku, podaří se vám je i udržet. Kdybyste se však rozhodli, že navíc získané peníze využijete k tomu, že si za ně zakoupíte přízeň někoho, kdo o vás moc nestojí, nebylo by to moudré rozhodnutí. Venuše, která vás k podobnému jednání z vašeho sektoru romantiky a lásky vybízí, disponuje sice velice silnými přesvědčovacími schopnostmi, ale to je přesně to, čemu podlehnout nesmíte.

Na to, abyste v záležitostech, které se týkají vašeho majetku a jeho zajištění a rozmnožení, použili zdravý rozum, máte čas poprvé mezi 3. dubnem a 10. červnem, kdy Merkur prochází Býkem, podruhé mezi 29. červencem a 4. říjnem, kdy prochází Pannou, a posléze mezi 1. a 22. prosincem, kdy prochází Kozorohem. Zejména v srpnu, kdy v Panně pobývá i váš vládce Mars (ten je zde od 10. července do 26. srpna), musíte v této oblasti přemýšlet nejen ve výhledu na několik příštích týdnů a měsíců, ale v perspektivě dlouhých let a možná i desetiletí. Pokud se v rodině nachází nějaký větší majetek, který vám buď teď patří nebo který se k vám časem pravděpodobně dostane, měli byste mít jasnou představu, co s ním uděláte. Jestliže si o něm chtějí vaši rodiče nebo jiní příbuzní nebo známí promluvit a jasně se domluvit, co se bude a má dít, neměli byste se této rozmluvě vyhýbat. Velice rychle zjistíte, že seniorům na tom, aby bylo jasno, opravdu záleží.

Co se týče vyjednávání o změně práce, měli byste k ní v tomto roce přistupovat opatrně. Když ve vaší stávající práci panuje alespoň částečná pohoda a vy za svou námahu dostáváte odpovídající peníze, měli byste zvážit, zda tuto do jisté míry pohodlnou jistotu opravdu chcete měnit za příslib nové pracovní kariéry. Stará moudrost, že všude je chleba o dvou kůrkách, pořád ještě platí.

Seberozvoj a duchovní cesta

Veškeré cesty, po kterých se chystáte vydat dál k dokonalosti a ke skutečné lidské zralosti, jsou vám otevřené.

Pokud je však máte využít naplno a tak, abyste byli sami se sebou spokojení, musíte být opravdu trpěliví. Většina roku totiž přeje práci, pro kterou se rozhodnete sami a pro niž nebeskou pomoc nepotřebujete. Na to, abyste uspěli, stačí dostatečná dávka vaší pevné vůle. Pokud se rozhodnete, že se naučíte něco nového nebo zvládnete dovednost, se kterou jste měli potíže, dokážete to bez větších problémů. Vaše rozhodné jednání, které v tomto směru prokážete, bude vzorem i vašim dětem a mladším známým vůbec. Dokážete jim, že člověk nemusí ani za hodně náročných okolností fungovat jako bezmocná hračka osudu, ale naopak může na svém životě a jeho všestranném vylepšení pracovat s plnou aktivitou.

Pozor byste si však měli dávat kolem 20. dubna, kdy se ve vašem znamení odehrává sluneční zatmění. Pod jeho vlivem hrozí, že špatně odhadnete aktuální šance, které máte. Při vidině vašich cílů a záměrů pak hrozí, že situaci uvidíte ve zcela jiném světle, než jaká skutečně je. Vaše jednání pak může připomínat pověstného koně s klapkami na očích. Jenže vy uvidíte jen to, co vám klapky dovolí a vůbec vás nenapadne, že skutečný obzor je daleko širší a rozmanitější. Právě proto byste na toto období neměli plánovat jakékoli akce, které jsou pro vás důležité. Netýká se to jen pracovních a peněžních záležitostí (i když v těch by byl jakýkoli úlet opravdu nemilý), ale především záležitostí duchovních. Pokud jedete na tábor s jógou nebo na jiný typ duchovního cvičení, je potřeba, abyste se v jeho hodnocení řídili hlavně intuicí. Když se vám systém, kterým je vedený, nezamlouvá, klidně své dojmy rozeberte. Tentokrát se nepřesvědčujte, že si jen vymýšlíte a hledáte chyby a problémy tam, kde nejsou. Stejně to bude fungovat kolem 14. října, kdy se sluneční zatmění uskuteční ve Vahách. Tam si zase dejte pozor na lidi, kteří vám vysvětlují, že jim na vás záleží. Může to být sice pravda, ale taky takovými vznosnými slovy mohou jen maskovat své manipulativní tendence a snahu, abyste tancovali tak, jak si představují a jak by jim to vyhovovalo.

Na možnosti a šance skutečné, které opravdu stojí za to, si budete muset počkat bohužel až do třetí listopadové dekády. Váš vládce Mars se 24. listopadu přesouvá do vašeho sektoru duchovních záležitostí, kde setrvá až do konce roku. Máte tedy unikátní šanci prožít advent tak, jak jste si vždycky představovali a dosud vám to ještě ani jednou nevyšlo. S jeho pomocí se dokážete nasměrovat na novou cestu (nebo alespoň tu starou, po které jste v duchovním smyslu šli dosud, přizpůsobit novým podmínkám). Pochopíte, že štěstí a čekání na Vánoce není v penězích ani v množství dárků, ale v tom, že trávíte čas s lidmi, které máte skutečně rádi. Pokud využijete své praktické myšlení k tomu, abyste o tom, že není nutné dávat exkluzivní dárky, přesvědčili i zbytek rodiny, bude to z vaší strany čin, který všichni ocení. Vy jste totiž jen nahlas řekli to, co si každý myslí, ale nikdo neměl odvahu to vyslovit.

ZDROJ: časopis Vlasta, E.M.A. Europe

Související články