Vyměňte žárovky

Příkon standardní žárovky je 60 W, u LED žárovky je to cca 8 W. Pokud je průměrná denní doba svícení 5 h, roční spotřeba energie při standardní žárovce bude 1 095 kWh, ale při LED žárovce se dostane na 146 kWh.

Čtěte také

Rty

Čtěte také

Čím nahradit rtěnku a jak obrousit suché šupinky. Zachraňte rty v zimě

Rychlý průvan: Konec větrání

„Proč furt větráš??? Tázali se opakovaně moji chlapci. „Vždyť je tady otevřeno pořád!“ Měli pravdu, miluju čerstvý vzduch a nejradši bych měla otevřená okna aspoň na větračku pořád. Jenže s energetickou krizí jsem musela změnit zvyky. Větrám teď jen dvakrát denně metodou rychlého průvanu. Stačí pár minut, vzduch se rychle vymění a je to.

Opravy: Navlečte jehly

Taky máte ve skříni hromádku věcí, které mají rozpáraný šev, utržený knoflík, díru v kapse, otřepané lemy nebo podobné závady? Nedávno jsem se konečně dokopala k akci a najednou mám několik staronových svetrů, super kalhoty a hlavně své oblíbené sametové domácí tepláčky.

Čtěte také

Žaluzie

Čtěte také

Jak ušetřit: Nevypínejte topení a šetřete teplo se žaluziemi

Do kina: Na festival

Jasně, všichni koukají na Netflix, HBO, Voyo atd., ale kino je kino. Že je to moc luxus? V multiplexech jsou ceny za lístky astronomické, ale za stejnou cenu se v malém kině budete dívat ve dvou. A při akcích, jako jsou třeba Best Film Fest nebo národní přehlídky různých zemí, se dostává cena jedné vstupenky pod stokorunu.

Čtěte také

Krém na obličej

Čtěte také

Jak ušetřit na elektřině i kosmetice. Nevařte do konce a měňte konzistenci krémů

Tip redaktorky Michaely: Vlastní vlek

Ráda jezdím na hory. Pěkně si svištět po sjezdovce, když svítí slunce a je tak akorát příjemná zima, je paráda. A stačí i den. Jenže v českých střediscích je rozčilující poměr ceny permanentky, kvality sjezdovek, a hlavně délky front u vleků. Dát přes tisíc korun za den a mít k dispozici asi tři kilometry dlouhé trasy, které za dopoledne zvládnete sjet tak pětkrát, protože minimálně 20 minut stojíte po každé jízdě ve frontě, je děs. V Alpách stojí lyžování taky hodně, ale poměr ceny a kvality se nedá srovnat. A fakt se nevyplatí jet do Alp na den či dva. Pokud tedy nebydlíte v Salzburku. Jenže řešení existuje i na našich kopcích. Skialpy. Nemusíte kupovat žádné lístky, stačí pěkně vyrazit do kopce, vyšlápnout si sjezdovku, přepnout vázání a tráádá dolů. (U nás zatím na většině sjezdovek oddělené trasy pro skialpinisty nejsou, ale na kraji stoupající nadšence tolerují.) Dá se to v pohodě s průměrnou fyzičkou stihnout za dopoledne třikrát. Vytuníte si kondičku a ještě ušetříte, super ne?

Vaříme levně a sezonně: Sytá bramboračka

Královnou úsporné kuchyně je Anuše Kejřová. Z devátého vydání její kuchařky (poprvé vyšla r. 1905), vybíráme recepty, na které se nespravedlivě zapomnělo.

Čtěte také

Maso

Čtěte také

Jak ušetřit: Když zbyde maso, zkuste závitky, pomazánku nebo nudlový salát

Čtěte také

Vajíčka

Čtěte také

Jak ušetřit v kuchyni - bílky: Nejen na pusinky nebo do pánve

Doba přípravy: 90 minut

Suroviny na 4 porce:

 • 4 brambory 
 • 1 mrkev 
 • 1/4 menšího celeru 
 • 1 petržel 
 • 1 cibule 
 • 1/2 kapusty 
 • 1/2 vodnice 
 • kousek květáku 
 • hrst suš. hub 
 • 2 lžíce sádla 
 • 2 lžíce hladké mouky 
 • 1 stroužek česneku 
 • sůl, pepř, majoránka 

Čtěte také

Mrkev

Čtěte také

Jak ušetřit: Pesto z natě, výhodný důchod, ZOO zdarma a vyšívání

Čtěte také

Pečivo

Čtěte také

Jak ušetřit: Do pekárny před zavíračkou, odměrka a voda z květáku

Na vodové knedlíčky:

 • 2 lžíce mouky

Postup:

1. Do asi 2 l hrnce dejte oloupané a na kostky nakrájené brambory a všechnu zeleninu nadrobno nakrájenou. Vše zalijte vodou, osolte a okmínujte. Houby properte a povařte zvlášť.

2. Přidejte houby do hrnce s polévkou a zavařte ji růžovou jíškou ze sádla a mouky. Dochuťte česnekem, majoránkou a pepřem.

3. Na knedlíčky dejte na vál mouku a zalijte ji lžící vařící vody. Vypracujte tvrdé těsto a případně přidejte mouku (z měkkého by nebyly dobré). Z válečku odkrajujte nožem drobné kousky, které v polévce několik minut povařte.

Čtěte také

Výměna žárovky

Čtěte také

Jak ušetřit: Zkontrolujte spotřebiče a dejte do pořádku bydlení

Čtěte také

Sprchováním ušetříte za vodu

Čtěte také

Jak ušetřit za vodu. Poplatky zvyšují maličkosti, ale i špatné vybavení doma

Cestujte výhodně

S roční lítačkou na MHD jezdíte od dubna zdarma, předplaťte si i vlaky.

 • Základní roční karta na pražskou městskou hromadnou dopravu stojí už pár let 3650 korun a my všichni na ni jezdící doufáme, že jí cena ještě chvíli vydrží. Když si spočítáte, že jedna 30minutová jízda je dnes už za 30 korun a přestupní jízdenka na hodinu a půl za 40, tak dáte za cestu do a z práce metrem, tramvají či busem minimálně 60 korun denně. To je při pětidenním pracovním týdnu za měsíc 1200 korun. Cenu roční předplacené karty máte tedy už za tři měsíce v kapse a zbytek roku jezdíte zdarma bez omezení přestupů a počtu jízd.
 • Podobně se dají pro lidi, kteří hodně cestují, výhodně nakoupit i slevové karty na vlaky. Asi nejčastěji používané jsou podle informací Českých drah karty IN 30 a IN 50. Karet je na výběr více v různých cenách s různými výhodami. Záleží, kolik toho najezdíte a jaké vzdálenosti. Se slevovou kartou IN 50 za 3590 Kč na rok ušetříte na každé jízdence polovinu, i kdybyste jezdili denně několikrát. Karty se ale vyplatí, i když využíváte vlak nepravidelně, třeba jen třikrát měsíčně. Tehdy je asi ideální verze IN 25. Na rok zaplatíte 590 korun (3 měsíce/250 Kč, 3 roky/1290 Kč) a na každou jízdenku máte 25% slevu.
 • Regio Jet zase nabízí 50% slevy pro děti a mládež od 6 do 18 let, pro studenty od 18 do 26 a seniory nad 65 let. „Jezdíme takhle o prázdninách s vnoučaty na výlety po Čechách i Moravě, oni to mají za půl a my taky,“ popisuje Jana Vítková z Prahy.

ZDROJ: časopis Vlasta