I když nechodíte do prodejen zdravé výživy, můžete je vidět například v cukrárně, kde vedle klasických zákusků nabízejí třeba pudink s chia semínky. Ta pocházejí ze středoamerické byliny jménem šalvěj hispánská. Sama o sobě jsou poměrně vydatná, 100 gramů má kolem 2200 kilojoulů – nicméně je to méně než třeba oříšky nebo dýňová semínka, navíc chia semínek těžko sezobete jen tak větší množství najednou.

Jedli je už staří Aztékové a Mayové, ve světě poté celkem upadla v zapomnění, ale byla znovu objevena v posledních pár letech. Spolu s tvrzením, že snižují chuť k jídlu a díky tomu může člověk zhubnout. A s dalším, že díky vysokému obsahu vlákniny skvěle zasytí, a proto člověk hned tak nedostane hlad.  

Čtěte také

Dilema, jehož rozuzlení znáte

Čtěte také

Padesátka na krku, kolik můžu zhubnout a proč ubývají svaly a přibývá tuk?

Obsahují prospěšné látky, ale to nestačí

Je pravda, že chia semínka skutečně obsahují hodně vlákniny – jedna polévková lžíce asi pětinu doporučeného denního příjmu. Ale to by k hubnutí samo o sobě rozhodně nestačilo. A vědci zatím zázračné účinky chia semínek tak úplně nepotvrdili, ačkoli se o to některé výzkumy snažily. Jako například studie, která vyvrací domněnky, že by snad chia semínka výrazně přispívala k hubnutí a zároveň zásadním způsobem snižovala rizika rozvoje některých civilizačních chorob. 

Vědci sledovali desítky lidí s nadváhou nebo obezitou, kteří dostávali buď placebo, nebo 25 gramů chia semínek smíchaných s vodou vždycky před snídaní a před večeří. Závěr? Nemělo to samo o sobě žádný vliv na tělesnou hmotnost, poměr tuku v těle nebo rizikové faktory onemocnění.

Čtěte také

Kvalitní mléčné výrobky při hubnutí pomáhají

Čtěte také

Jogurt, skyr a kuřecí šunka. Proč se bez nich při dietě neobejdete

Srdce je ocení

Přesto minimálně v něčem nám prospět můžou, protože obsahují látky svědčící našemu srdci. Podle Karolíny Hlavaté, dietoložky a odborné garantky iniciativy Vím, co jím, jde mimo jiné o kyselinu alfa-linolenovou, což je vlastně rostlinná forma zdravých n-3 mastných kyselin. Vlivem kyseliny alfa-linolenové na zdraví, konkrétně na oběhovou soustavu, se zabývala velká studie z roku 2012. Chia semínka navíc obsahují nutričně významné množství manganu, hořčíku, fosforu, selenu a železa. Nakonec obsahují i tu vlákninu – aby se mohla projevit, je potřeba dostatečně pít, aby semínka mohla nabobtnat a uplatnit tak svůj sytící efekt. 

Takže jak to s nimi vlastně je? Nepochybně jsou zdravá a mohou nám prospět, ale sama o sobě nás rozhodně nemohou zachránit – mohou se však stát součástí zdravého jídelníčku a jeho zpestřením. Některé novější výzkumy navíc ukazují, že zřejmě obsahují více antioxidantů, než se dříve soudilo. Jejich plusem je také to, že neobsahují lepek a cholesterol. 

Pozor, chia semínka mohou vzájemně reagovat s léky na krevní tlak nebo na ředění krve, jako je warfarin. Pokud užíváte některý z těchto léků, nejezte chia semínka.

Čtěte také

Drastické diety nepomáhají. Ale to už přece víte!

Čtěte také

Kolik kilo se dá doopravdy shodit za týden? Záleží, zda chcete zázrak či realitu

Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov