Pokud se vaše tělo nehodlá vrátit k mírám před těhotenstvím samo od sebe – a to už bývá zhruba rok po porodu zjevné – musíte mu pomoci. A také mu to zbytečně nekomplikovat. Doporučujeme začít tím, že si uvědomíte, proč vlastně máte větší břicho než byste rády, ačkoli jinak jste zase tak moc, pokud vůbec, nepřibraly.

Zvětšená děloha, zásoby na kojení nebo oddělené břišní svaly?

Někdy může jít o důsledek toho, že po porodu se děloha nevrátila do své původní velikosti. To samozřejmě nějaký čas trvá, ale někdy už zůstane zvětšená – to vám nejspíše řekne váš gynekolog na základě běžného vyšetření. Bohužel se s tím nedá nic moc dělat.

Ženám po porodu často zůstává tuk kolem břicha, boku a hýždí, který se nedá přičíst prostému zvětšení břicha během těhotenství. Zmíněné tukové zásoby se obvykle začínají ukládat ve třetím trimestru, kde se člověk méně hýbe, ale není to jen tím – tělo si tak ukládá energii na budoucí kojení. Netýká se to úplně všech žen, je to hodně individuální. Zmíněné tukové zásoby často mizí během kojení, ale mohou zůstávat i nějaký čas po něm – problém nastává, pokud kojící žena jí takzvaně za dva s tím, že to „vykojí“. To se totiž nejspíše nestane.

Poměrně častým problémem jsou oddělené břišní svaly neboli diastáza – kvůli nim často zůstává vypouklé břicho i ženám, které jinak shodily na svou původní váhu nebo dokonce váží méně než před početím. Zajděte si k chirurgovi, aby posoudil, jestli se vás tento problém týká a jak závažný je – něco lze upravit cvičením, které však musí sestávat z vhodných cviků. Některé jsou při diastáze zásadně nevhodné. Těžší případy diastázy se řeší operativně.

Někdy tukové zásoby zmizí, břišní svaly jsou v kondici, v jakém mají být, ale na břiše zůstává volná kůže. Viníkem jsou popraskaná kolagenová vlákna, která nezvládla nápor devíti měsíců těhotenství – někdy pomůže čas spolu s cvičením, někdy je řešením chirurgický zákrok.

Hubnout ano, ale pomalu

Spíše pomalé tempo hubnutí je na místě vždy a po porodu dvojnásob, ačkoli nám celebrity občas předvádějí dokonalé postavy už na konci šestinedělí. „V době kojení si dejte pozor na výraznější váhové úbytky. Ty by měly být maximálně půl kila týdně. Rychlejší hubnutí má za následek uvolňování některých škodlivých látek z odbourané tukové tkáně a tyto škodlivé látky se mohou dostávat do mateřského mléka. Navíc příliš striktní omezení v jídelníčku může utlumit produkci mateřského mléka či snížit jeho kvalitu,“ vysvětluje Hana Málková ze společnosti STOB, která mimo jiní pořádá úspěšní kurzy hubnutí.

Upozorňuje také na to, že s koncem kojení se snižuje energetický výdej, čemuž by žena měla přizpůsobit příjem energie a velikost porcí. Po skončení kojení je podle Málkové možné začít hubnout klasickým způsobem, kdy je optimální úbytek kolem dvou až čtyř kil měsíčně.

A jedno varování od odbornice na závěr. „Jednou z největších dietních chyb na mateřské je dojídání po dětech. Snažte se tomuto zlozvyku vyhnout. Pravidelné dopíjení sunaru nebo dojídání dětské stravy, která je mnohdy nutričně velmi výživná, může mít za následek nabrání nechtěných kilogramů. Nelitujte zbylých lžiček přesnídávky. Raději dítěti dejte na talíř méně, aby nebylo potřeba dojídat,“ uzavírá Málková.