Převedení hypotéky není tak těžké

Jak převést hypotéku: věcné břemeno nevadí, zaleží na tom, jaké

Víte, že hypotéku je možné v průběhu splácení převést na jinou osobu či nemovitost? Jaké podmínky je nutné splnit a na co si dát pozor?

I když hypotéka představuje dlouhodobý závazek, neznamená to, že ji nemůžete v průběhu jejího splácení převést na jinou osobu či nemovitost. Důvody k převodu hypotéky bývají různé. Například při prodeji nemovitosti se můžete s kupujícím dohodnout, že stávající úvěr převezme a bude ho dále splácet. „S převzetím hypotéky se běžně setkáváme i v rámci vzájemného vypořádání majetku při rozvodu manželů či rozchodu partnerů. K převedení hypotéky dochází také v případě úmrtí, kdy na právoplatného dědice přechází povinnost úvěr splatit,“ doplňuje expertka Veronika Hegrová.

Čtěte také

Vysmátá jóga vám prodlouží život

Čtěte také

Terapie smíchem: Vysmátá jóga zlepší duševní i fyzické zdraví a ještě vás pobaví

...na jinou osobu

K převodu hypotéky na jinou osobu je vždy nutný souhlas banky, která úvěr poskytla. Při prodeji nemovitosti i s hypotékou se banka vždy zajímá o to, zda kupující splňuje podmínky pro získání úvěru a je schopen úvěr bez problémů splácet. Dobrou zprávou je, že při převodu hypotéky na jinou osobu se již znovu nevypracovává nový odhad zastavené nemovitosti. Veronika Hegrová k tomu dodává:

„Banka nahlíží na navrhovanou osobu jako na běžného žadatele o hypotéku. Předložit je potřeba především doklady ověřující totožnost žadatele, dokumenty potvrzující zdroj a výši jeho příjmů a také výši všech stávajících finančních závazků. S požadovanými dokumenty vás seznámí hypoteční specialista. Pokud kupující splní podmínky banky, může být hypotéka převedena.“ Při převodu hypotéky na jinou osobu je nutné vyřešit i otázku finančního vyrovnání. Banka si od kupní ceny odečte aktuální výši nesplacené hypotéky a po provedení změny v katastru nemovitostí zašle zbývající část peněz na účet prodávajícího. K převodu hypotéky dochází i v případě úmrtí blízké osoby, která měla sjednaný úvěr.

Čtěte také

Snídaně je základ

Čtěte také

Lunární kalendář: V pondělí pozor na únavu, ve středu si dejte pořádnou snídani

...na jinou nemovitost

Banky poskytují hypotéky pouze oproti zástavě nemovitosti. Do zástavy můžete vložit nejen kupovanou, ale také jinou vhodnou nemovitost. V případě potřeby můžete banku během splácení úvěru požádat o výměnu nemovitosti v zástavě. „Zástavou jiné než kupované nemovitosti si lze například zajistit finance na pořízení družstevního bytu, zahrady nebo jiné nemovitosti, které banka neakceptuje jako zástavu,“ vysvětluje odbornice. U nově zastavované nemovitosti si dopředu ověřte, zda je dokončena a řádně zkolaudována. Na nemovitosti rovněž nesmí váznout zástavní právo jiné osoby či instituce, nesmí k ní být zřízena věcná břemena (pozn. především věcná břemena dožití a užívání, nevadí věcná břemena energií.), ani jinak omezen právní stav nemovitosti. Banku je nutné o výměnu nemovitosti v zástavě požádat. Žádost musí být podepsaná alespoň jedním z účastníků úvěrové smlouvy. „Banky dále vyžadují odhad nemovitosti nově vkládané do zástavy, obvykle ne starší než jeden rok. Potřeba je rovněž výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy (pozn. neplatí pro byty),“ uvádí Veronika Hegrová. Banka následně veškerou dokumentaci posoudí a v případě schválení vyzve majitele zastavované nemovitosti k podpisu zástavní smlouvy a návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí. Současně je podepsán dodatek k úvěrové smlouvě. Po podpisu těchto dokumentů vložíte zástavní právo na katastr nemovitostí. Po provedení změny předložíte bance list vlastnictví se zapsanou novou zástavou. Nová nemovitost v zástavě musí být pojištěna, proto si nezapomeňte sjednat pojištění nemovitosti. Jakmile od vás banka získá list vlastnictví se zapsaným zástavním právem a pojistnou smlouvu k nové nemovitosti, dostanete od ní potvrzení o zániku zástavního práva k původní nemovitosti a návrh na výmaz, na jehož základě katastr nemovitostí zástavní právo zruší.

Čtěte také

Stalker a oběť

Čtěte také

Nikdy se mě nezbavíš! Oběti stalkingu se bojí chodit ven a říct o pomoc policii

...do jiné banky

Stávající hypotéku můžete převést i do jiné banky. V tomto případě mluvíme o refinancování hypotéky. Vhodný okamžik k refinancování nastává tehdy, když vám konkurence nabídne výrazně nižší úrokovou sazbu nebo jiné výhodnější podmínky.

ZDROJ: časopis Překvapení, Veronika Hegrová, www.hyponamiru.cz

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Jenovéfa Boková: Dnešní doba je neskutečně narcistická

Čtěte také

TRX

Čtěte také

Rotoped, plavání nebo snad TRX? 8 sportů, kterými spálíte kalorie během 30 minut

Čtěte také

Turistický batoh

Čtěte také

Jak si správně vybrat a nastavit batoh. Pozor na detaily a popruhy

Vánoční úklid

Dva měsíce do vánoc! jak si rozplánovat předvánoční úklid

Čas letí jako splašený a do Štědrého dne zbývají pouhé dva měsíce. Ani my nevíme, kdy se to stalo, ale je to tak! Pokud jste, stejně jako my, na přípravy a úklid ještě nesáhla, jelikož Vánoce jsou přece daleko, vůbec nic se neděje. Ještě je čas vše v klidu a pohodě dohnat. Jak si předvánoční úklid elegantně rozplánovat, abyste o svátcích napadla únavou? 

Existuje názor, že uklízet před Vánoci není potřeba, protože sváteční duch je především o pohodě, klidu a rodině, která se sejde u prostřeného stolu. A rozhodně je na tom něco pravdy. Jenže pak jsou tu tací, a je jich většina, kteří si vánoční čas bez vysmýčené domácnosti neužijí tak, jak by chtěli. Je i pro vás předvánoční úklid každoroční nutností? Pak zkuste tyto tipy!

Jak uklidit jednou pro vždy? Podívejte se ve videu: 

1. Základem všeho je plán

Zvádnout všechno naráz během jednoho víkendu? Neříkáme, že je to nemožné, ale rozhodně to není ideální cesta. Akorát vás to otráví a sebere jakoukoli chuť do další práce. Pokud si ale úklid hezky včas rozplánujete na jednotlivé dílčí úkoly, bude pro vás mnohem snesitelnější. V sobotu nebo neděli můžete třeba umýt okna, každý další víkend následně uklidit jeden pokoj a po večerech ve všední dny se pak zabavit příjemnějšími činnostmi jako je například výroba vánočních dekorací, pečení cukroví či balení dárků. Uvidíte, že tímto pozvolným stylem vše krásně a bez nervů stihnete a na Štědrý den si budete moci bez výčitek zapnout pohádky, odpočívat či vyrazit na procházku.

2. Nalaďte se na vánoční atmosféru

Pokud Vánoce nemáte rádi, nebude pro vás tahle rada úplně to pravé, ale věřte, že když si k úklidu pustíte koledy či v televizi naladíte vánoční filmovou klasiku, bytem prostoupí slavnostní atmosféra, díky které získáte pocit, že se nejedná o ledajaký úklid. S tímto vědomím vám pak půjde práce lépe od ruky a bude i snesitelnější.

Čtěte také

Lapač snů

Čtěte také

Lapač snů: Kruh jako vesmír, síťka je na zlou energii. A co spálí noční můry?

3. Zapojte celou rodinu

Do generálního úklidu celého domu či bytu se rozhodně nepouštějte samy. Na jednoho člověka je to příliš velké sousto. Rozdejte doma úkoly a nebojte se zapřáhnout i děti. Začít mohou úklidem svého pokojíčku, který si opět mohou rozdělit na etapy - začít mohou rovnáním psacího stolu, poté přerovnáním krabic s hračkami a na závěr tříděním šatních skříní s vaší pomocí. Větší děti pak mohou pomoct s vysáváním či utíráním prachu. A jednoduchá a přitom zábavná činnost, na které se nedá nic zkazit, se jistě najde i pro ty nejmenší.

4. Držte se osvědčených rad

O předvánočním úklidu rozhodně není čas na experimenty. Doporučila vám sousedka recept na domácí čistič či máte choutky vyzkoušet jakékoli jiné babské rady? Raději to nechte na jindy a držte se ozkoušených rad a tipů, aby nakonec vaše úsilí nepřišlo vniveč a vy tak nemusela uklízet znova. Pokud má navíc některý člen vaší domácnosti citlivou pokožku, je vhodné sáhnout po certifikovaných eko připravcích na koupelny, kuchyně, okna, nábytek, praní, a dokonce i na hračky, které neobsahují chemii a tudíž nezpůsobují podráždění kůže.

Zdroj: vlasta.cz isokor.cz viceradosti.cz

Čtěte také

Vysmátá jóga vám prodlouží život

Čtěte také

Terapie smíchem: Vysmátá jóga zlepší duševní i fyzické zdraví a ještě vás pobaví

Čtěte také

TRX

Čtěte také

Rotoped, plavání nebo snad TRX? 8 sportů, kterými spálíte kalorie během 30 minut

Čtěte také

Pierce Brosnan a

Čtěte také

Na milenky a rozvody je neužije! Krasavci, kteří stárnou po boku svých žen.