Alergie nejsou nic příjemného

Roztoči, pyl či potravinová alergie? více než léky zaberou správné potraviny

Někdo svou alergii téměř nepociťuje a snadno s ní může žít, jinému však dokáže život pěkně zkomplikovat. Alergie jsou v dnešním světě rozšířeným a obtížně zvládnutelným onemocněním. Zkusit to můžete s bylinnou terapií a změnou jídelníčku.

Moderní medicína alergii definuje jako přehnanou imunitní reakci a předepisuje na ni léky – antihistaminika a protizánětlivé nosní spreje. Ty však jen potlačují příznaky, skutečnou příčinu, proč je imunita oslabená a reaguje na podněty zvenčí přehnaně, neřeší. V tomto směru může pomoc nabídnout alternativní medicína, jako je třeba ájurvéda nebo čínská medicína, které s imunitou a jejím budováním pracují.

Čínská medicína vidí příčinu alergií v oslabené dráze ledvin, plic a jater. Doporučuje úpravu jídelníčku, užívání bylin a v druhé fázi akupunkturu. Úpravou stravy je dobré začít ze všeho nejdřív. Vyživené tělo totiž vyrovná oslabené ledviny, plíce a játra. Nečekejte ale okamžité zázraky. Vybudovat silnou imunitu nelze ze dne na den.

Čtěte také

Test stavu pleti

Čtěte také

Test: kolik let je vaší pleti? Číslo může být odlišné od roku narození

Zaměřte se na stravu

„Antialergická“ dieta odpovídá jídelníčku pro zdravá játra – těm je třeba ulevit od všech zatěžujících chemikálií. Proto se začněte vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, polotovarům, fast foodu a éčkům

(přídatným látkám, které vylepšují barvu, chuť a konzistenci průmyslově zpracovaných potravin). Naučte se vařit si svoje vlastní jídlo a přestaňte se spoléhat na restaurace nebo stánky s rychlým občerstvením. To sice na chvíli zažene hlad, ale tělo nevyživí. Užitečné je rovněž co nejvíce ve stravě omezit bílý cukr, lepek, kravské mléko a výrobky z něj a také pesticidy (dávejte přednost plodinám z bio produkce).

Zvláštní pozornost věnujte výběru masa – vybírejte to z bio chovů nebo z prověřených farem. Omezte alkohol, který játra poškozuje. Pokud to myslíte seriózně, přestaňte kouřit. Vysaďte hormonální antikoncepci, i ta játra zatěžuje.

Čtěte také

Echinacea je výborným pomocníkem při nachlazení. Také posiluje imunitu, proto není od věci ji formou čaje či jiných doplňků zařadit jako prevenci

Čtěte také

Ženšen, acerola i echinacea. Jejich přínos pro vaše tělo z vás udělá bohyni

Základní typy alergií a jak se jim bránit:

1. Pylová rýma

Sezonní pylová rýma je asi nejběžnější typ alergie, v Česku jí trpí až pětina populace. Projevuje se vodnatou rýmou, kýcháním, ucpaným nosem, svěděním očí a jejich slzením. Pylová sezona u nás trvá až 10 měsíců v roce. Obdobím s největším výskytem alergenů je jaro a léto. Záleží, jakou alergií trpíte a kdy se vyskytují alergeny, které ji vyvolávají. K přesnějšímu mapování výskytu slouží takzvané pylové kalendáře. V poslední době bylo pylové zpravodajství zahrnuto i do zpráv o počasí.

Jak na ni?

Především omezte pobyt v přírodě v době pro vás aktivních alergenů. Účinné je také udržovat čisté sliznice. Jako první pomoc poslouží Nosní sprej od Vincentky, velmi uleví také celkový proplach horních cest dýchacích (nosních dutin). Pokud vás pylová alergie trápí, určitě by vám neměla chybět jogínská konvička (Neti) na proplach dutin a vhodný roztok. Ten snadno vytvoříte, když smícháte lžičku mořské soli s vlažnou vodou. Pomáhá také inhalování. Organismu můžete rovněž ulevit stravou. V době pylové alergie vynechte sladkosti, kravské mléko a mléčné výrobky. Naopak zařaďte do jídelníčku potraviny, jako jsou jáhly, máta (můžete popíjet čaj z mátových lístků s medem a citronem), libeček, kmín, anýz, koriandr, pažitka, přeslička rolní (vhodné popíjet jako čaj). Ti, kdo mají rádi exotiku, mohou zařadit chryzantémové květy, magnóliové květy, listy morušovníku, koprníček nebo listy bolševníku. Doma mohou pomoci okenní sítě proti pylu, čističky vzduchu a častější úklid, který zbaví okolí pylu, jenž se usazuje spolu s prachem. Prádlo by se nemělo sušit venku a venkovní oděvy by měly zůstat pokud možno v oddělené předsíni.

2. Alergie na roztoče (na prach)

Jde o velmi rozšířený typ alergie, který postihuje hlavně dýchací ústrojí. Projevuje se kýcháním, astmatickým kašlem, vodnatou rýmou a ucpaným nosem, ekzémem či svěděním a slzením očí. Potíže většinou trvají v průběhu celého roku, ale mohou se zhoršit začátkem a koncem topné sezony, kdy dochází k většímu víření prachu. Nejvíce roztočů, kteří způsobují alergii, se vyskytuje v posteli, kde člověk spí. Proto je průběh alergie nejhorší právě ráno po probuzení.

Jak na ni?

Pro zmírnění alergické reakce je velmi důležité udržovat své okolí v naprosté čistotě. Léky mohou projevy alergie dočasně zmírnit, ale rozhodně neřeší její příčinu – proto se může vracet, či dokonce zhoršovat. Pomoci mohou protiroztočové povlaky a polštáře i přikrývky s úpravou proti roztočům, důležité je větrání a nezapomeňte také na plyšové hračky svých dětí. Při úklidu stírejte prach na vlhko, používejte kvalitní vysavače. To platí i u pylové alergie. Pro lepší dýchání opět pomůže udržovat čisté dutiny vhodnými nosními přípravky a používat čističky vzduchu.

Čtěte také

Laďka Něrgešová jako moderátorka seznamovací reality show Farmář hledá ženu

Čtěte také

Reality show: Proč nás tak fascinují? A kdo se tam hlásí?

3. Potravinová alergie (potravinová intolerance)

Jde o stále častější formu alergie, která může být v některých případech dokonce i životu nebezpečná. Může vést k různým dalším onemocněním – například ke zvýšenému padání vlasů, zhoršení pleti, zažívacím obtížím. Jedná se především o alergii na lepek, který se nachází v pšenici, žitě a ječmenu. Světové studie ukazují, že jistou formu přecitlivělosti na lepek má více než 60 % dospělých lidí. Dalšími častými alergeny jsou mléko (u něj se ne vždy jedná o alergii, jít může i o intoleranci laktózy) či vejce. Některé potraviny mohou způsobit nepříjemné, až nebezpečné reakce (ořechy, mořské plody, ryby, jablka, jahody…). Bohužel velká část alergií není přesně zjistitelná laboratorními vyšetřeními, problém totiž může způsobit pouze zvýšená citlivost na daný alergen.

Jak na ni?

Pokud lékařské rozbory neodhalily jasnou příčinu, zkuste minimálně na měsíc vysadit postupně některé z běžných alergenů (např. lepek, mléko a mléčné výrobky), vysaďte rovněž cukr, zvyšte podíl zeleniny, celozrnných obilovin. Sliznice tenkého střeva se zahojí a váš zdravotní stav se zlepší. Poté postupně jednotlivé eliminované skupiny potravin přidávejte a sledujte, jaké to má na vás dopady.

Terapie jídlem

Tyto potraviny udržují vaše játra v kondici a tím pomáhají v prevenci i léčbě alergií. Proto si je dopřávejte pravidelně.

Koriandr nať

Pokud vám nechutná, znamená to, že ho opravdu potřebujete. Naučte se ho přidávat do luštěnin, polévek a smoothie. Detoxikuje od těžkých kovů, vyrovnává glukózu v krvi. Na emoční úrovni pomáhá najít směr a vyjasnit mysl.

Pórek

Stimuluje žlučník, játra a slinivku. Má sílu uvolňovat v těle energetické blokády. Jezte ho spařený (udělejte si třeba pórkovou polévku), ne syrový.

Fenykl semena

Vyživují játra, stimulují všechny hormonální žlázy. Pomáhají hubnutí tím, že na sebe vážou tuk ve střevech. Uvařte si odvar z fenyklových semen – pár minut povařte, nechte louhovat a popíjejte.

Červená řepa

Obsahuje velké množství kyseliny listové, posiluje srdce, regeneruje červené krvinky a srovnává trávení. Pijte vylisovanou čerstvou šťávu nebo si z řepy udělejte salát.

ZDROJ: www.bezhladoveni.cz

Čtěte také

Audrey Hepburn

Čtěte také

Tajemství ikonické Audrey Hepburn? Podlomené zdraví i přejídání špagetami

Léto je pro osvěžující koktejly jako stvořené.

Dnes je den koktejlů: znáte nejslavnější filmové drinky? zkuste je doma!

Teplé počasí a letní vlahé večery přímo svádějí k usrkávání osvěžujících drinků a koktejlů. Pojďme si proto při příležitosti Světového dne koktejlů, který se od roku 1806 slaví právě 13. května, představit nejslavnější filmové nápoje, které si v pohodlí domova zvládnete připravit i vy. Prozradíme například, jak na dokonalý drink ve stylu tajného agenta 007 anebo co nejradši popíjela Marilyn Monroe. Nechte se inspirovat!

1) Cosmopolitan miluje Carrie Bradshaw i Madonna

Koktejl Cosmopolitan je neodmyslitelně spojený se seriálem Sex ve městě, v němž se na večírcích bez růžového nápoje v elegantní skleničce na stopce neobešla Carrie Bradshaw ani její kamarádky. A populární je i díky zpěvačce Madonně, která si na slavném hořkosladkém mixu doslova ujíždí.

Recept na Cosmopolitan:

 •     4 cl vodky
 •     2 cl hořkosladkého pomerančového likéru Cointreau
 •     1 cl brusinkového džusu
 •     1/2 cl čerstvé limetkové šťávy (lze použít i citronovou)
 •     limetka či pomerančová kůra na ozdobu

Postup přípravy:

Všechny ingredience nalijte do šejkru, přidejte led a důkladně protřepejte. Koktejl následně přeceďte do předem vychlazené martini sklenice, kterou na závěr ozdobte limetkou či pomerančovou kůrou seřízlou do spirálky. Podává se bez ledu.

Čtěte také

Toužíte po setkání s Leošem Marešem? Může se vám to splnit

Čtěte také

Chcete se setkat s Leošem Marešem? Na koncert kvůli tomu nemusíte

2) Manhattan podle Marilyn Monroe

Vzpomínáte na film Někdo to rád horké? Právě tam v jedné ze scén Marilyn Monroe do whisky přimíchala vermut a led. Do New Yorku ale kvůli nejznámějšímu míchanému drinku z whisky nemusíte. Koktejl si zvládnete jednoduše připravit sami doma.  

Recept na Manhattan:

 • 5 cl whisky nebo bourbonu
 • 2–3 cl sladkého červeného vermutu
 • kapka Angostura Aromatic Bitteru
 • koktejlová třešinka na ozdobu

Postup přípravy:

Veškeré ledově vychlazené ingredience vložte do míchací sklenice, zamíchejte a přes sítko nalijte do koktejlové sklenice. Nezapomeňte přiložit třešničku. Podává se bez brčka jako aperitiv.

3) Martini à la James Bond

Kdo by neznal ikonickou hlášku „Protřepat, nemíchat“? Poprvé zazněla ve filmu Diamanty jsou věčné, avšak agent 007 popíjel koktejl už v roce 1953, a to v knize Casino Royale, kde je odtajněný i samotný recept. Chcete se cítit jako James Bond a usrkávat protřepaný, nemíchaný drink v pohodlí domova nebo třeba na letní zahrádce? Není problém!

Recept na James Bond Martini:

 • 3 díly ginu Gordon
 • 1 díl vodky ze zrní, nikoliv z brambor
 • 1/2 dílu francouzského vermutu
 • plátek citronu

Postup přípravy:

Nachlaďte skleničku a poctivě odměřte všechny ingredience do šejkru. Ten pak naplňte koktejlovým ledem a pořádně vytřepte. Směs následně sceďte přes barové sítko bez ledu do vychlazené skleničky. Zastříkněte citronovou kůrou a vložte dovnitř. A na závěr: Protřepte, nemíchejte!

Zdroj: alkohol-shop.cz, letuska.cz

Čtěte také

Nordic walkig si užívají všechny věkové kategorie

Čtěte také

Chůze s holemi: 10 benefitů, díky kterým si nordic walking zamilujete!