Kdybych cvičila, potíže s inkontinencí bych neměla. Je mi padesát pět, tak se nemůžu divit, že pořád běhám na toaletu. Takovým způsobem si lidé vysvětlují své potíže a nejdou k lékaři. Úniky moči jsou přitom ve velké části případů řešitelné a nemusí lidem negativně ovlivňovat život. Neléčená inkontinence naopak pacienty postupně stále více omezuje.

„Nejčastěji se pacienti za úniky moči jednoduše stydí, a proto se k lékaři vůbec nevydají. Mnohdy také mají za to, že je inkontinence známkou stárnutí, a řeknou si: Co bych taky chtěl v tomhle věku. Pravda je ale taková, že s převládající většinou případů je možné jim pomoci,“ potvrzuje MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podle urologů sice úniky moči většinou nevedou k vážnějším zdravotním potížím, ale ani tak by je pacienti neměli brát na lehkou váhu. „Říkáme, že inkontinence člověka nezabije fyzicky, ale zabíjí jeho život. Omezuje jej v aktivitách, jako je sport nebo cestování, při častějších potížích může způsobovat například opruzeniny kolem genitálií. Zvláště u starších lidí pak evidujeme případy, kdy upadnou při snaze rychle se dostat na toaletu, dojde ke zlomenině a ta pro ně může být fatální. I proto je důležité se nebát návštěvy lékaře a začít potíže řešit včas,“ apeluje MUDr. Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM.

Inkontinence: Jaké jsou její příčiny

Statistiky uvádějí, že až třetina dospělých žen někdy trpí takzvanou stresovou inkontinencí, kterou vyvolává zvýšení nitrobřišního tlaku. „Ten se projeví ve chvíli, kdy žena kýchne, zasměje se nebo se prudce pohne, což způsobí únik moči,“ vysvětluje profesor MUDr. Jan Krhut, Ph.D., z Urologické kliniky FN Ostrava. Asi 10–16 procent dospělé populace bez ohledu na pohlaví pak podle něj trpí takzvanou urgentní inkontinencí, tedy náhlým pocitem nucení na močení, který v případech, kdy není nablízku toaleta, končí únikem moči.

Jaké jsou příčiny potíží? U stresového typu k ní může přispět například sedavé zaměstnání, obezita nebo také porod zejména ve vyšším věku. „Urgentní inkontinence je pak pravděpodobně způsobena poruchou nervového vnímání aktuální náplně močového měchýře. Přesnou příčinu této poruchy ale zatím neznáme,“ dodává profesor Krhut.

Jak léčit inkontinenci

Prvním krokem při léčbě obou typů inkontinence je podle odborníků změna životního stylu – je vhodné se zbavit kilogramů navíc a omezit pití sycených nápojů, jako jsou limonády nebo pivo. „Alkohol, zejména tvrdý, způsobuje nadměrnou aktivitu močového měchýře. Podobně funguje také káva,“ říká doktor Krhut.

U stresové inkontinence pak léčba spočívá v posilování svalů pánevního dna, případně lékaři pacientce navrhnou operační řešení spočívající v implantaci takzvané pásky. Ta pak poskytuje podporu močové trubice a udržuje ji uzavřenou během zvýšení nitrobřišního tlaku při kýchání, kašlání nebo ohýbání.

Urgentní úniky moči lze omezit léky na snížení aktivity močového měchýře, případně využít nebolestivé neuromodulace, tedy šíření nervových vzruchů pomocí externích přístrojů. U těžkých případů mohou lékaři implantovat neurostimulátor, který následně pomáhá trvale ovládat močový měchýř, podobně jako kardiostimulátor trvale ovlivňuje činnost srdce. U nejzávažnějších forem inkontinence pak lze operativně zvětšit močový měchýř.