Trápí vás únik moči? Pak rozhodně nejste samy. Dle studií je inkontinentních 5 - 20 % žen ve věku 15 - 64 let, v průběhu těhotenství pak únik moči postihuje až 60 % žen a více než 30 % maminek bojuje s inkontinencí i po porodu. Čísla jsou to vysoká, že ano? Bohužel jen zlomek žen se rozhodne problém řešit, zbytek nad ním mávne rukou s domněnkou, že je to normální.

U erektilní dysfunkce, jež se dotýká pánů mladých i starších, nejsou statistiky o moc příznivější. V Česku se s větší či menší nedostatečnou erekcí potýká více než polovina mužů mezi 35 až 65 lety věku, což je zhruba milion mužů. A bohužel pouhých 10 % z nich vyhledá lékařskou pomoc.

Čtěte také

Movember

Čtěte také

Movember: Vousy u mužů ženám nevadí, pubické ochlupení ale ano, potvrdila studie

Čím je to způsobeno?

Nejčastější příčinou jsou ochablé svaly pánevního dna. Přestože může člověk natrefit na nejrůznější brožury a návody se cviky, jak partie posílit, spoléhat na ně není dobré. Aby totiž byly potíže skutečně odstraněny, je nezbytný dohled terapeuta, který pacienta správně zdiagnostikuje. „Jen tak je možné zjistit, jaká je síla svalů, jaká je jejich aktivita, zda jsou vnitřní svaly symetrické, nebo nikoliv, zda jsou někde bolestivá místa a podobně. A teprve díky tomuto vyšetření pak terapeut může navrhnout konkrétní postup,“ vysvětlila fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Irena Mádlíková, která se problémy s pánevním dnem zabývá.

Sama používá terapii PPA (Palaščák Pelvic Approach) a nedá na ni dopustit. „Vymyslela ji odbornice na fyzioterapii pánevního dna Ingrid Palaščáková Špringrová. Výsledky člověk vidí takřka okamžitě, už za týden pravidelného cvičení cítí pacient pokrok. A pokud má dostatečnou vůli a cvičí poctivě, za dva až šest měsíců má po problému. Navíc jde o terapii hrazenou pojišťovnami, takže kromě píle a pár minut času denně to člověka nic nestojí,“ doplnila Mádlíková.

Čtěte také

Jaromír Jágr

Čtěte také

Jaromír Jágr a sedm jeho žen. K oltáři se nedostala žádná

 

Bez pomoci však nezůstanou ani lidé, jejichž svaly pánevního dna cvičení nezvládají. Pro tyto pacienty mají fyzioterapeuti připraven speciální přístroj, který svaly pomáhá aktivovat jemnými elektrickými impulsy. „Přístroj dokáže stimulovat svaly pánevního dna a tzv. ho nahodit, nebo díky vizuální zpětné vazbě umí pacient svaly lépe a cíleně aktivovat,“ upřesnila Mádlíková s tím, že i tento úkon je hrazený pojišťovnou. Pacienti si pouze pořídí vlastní sondu. „Lidé se nemusejí trápit nechtěným únikem moči nebo si nechat zkazit radost z intimního života, nemusejí polykat prášky nebo nosit permanentně vložky. Stačí se osmělit a začít problém řešit, úspěch mají ve svých rukou,“ uzavřela Mádlíková.

Zdroj: vlasta.cz Kroměřížská nemocnice

Čtěte také

Keto dieta

Čtěte také

Keto dieta. Žádaná i zatracovaná. Dlouhodobě může způsobit zdravotní problémy

Čtěte také

Strečink

Čtěte také

Strečink každý den: Skryté benefity i jak s ním začít, aby krk a záda nebolela

Čtěte také

Artritida

Čtěte také

Artróza versus artritida: Faktory ovlivňující vznik i jak zabránit zhoršování