Pokud vám samotný název nemoci nic neříká, nejste jediná. Dokonce ani samotní lékaři o vulvodynii příliš mnoho nevědí, takže si mezi sebou pacientky často přehazují jako horký brambor a doufají, že léčba některého z nich bude mít úspěch. Určit pravou příčinu vulvodynie je totiž velmi obtížné. „Může to být porodní poranění, prodělaný herpetický zánět genitálu, někdy jsou v podezření alergické reakce, které poškodí nervová zakončení na zevním genitálu,“ vysvětluje gynekoložka Eva Uhrová. Dalšími viníky mohou být opakované a špatně vyléčené záněty močových cest a močového měchýře, vedlejší účinky antibiotik, které vyvolají pálení či svědění intimních partií, traumata či stresy.

Čtěte také

Po čtyřicítce se bez brýlí obvykle už neobejdete

Čtěte také

Nomofobie: Nová nemoc, která vzniká z neustálého sledování mobilů a obrazovek

Bolestivý sex

Vulvodynie nezpůsobuje pouze intimní nepohodlí či znepříjemnění všedního dne, zasahuje i do sexuálního života postižené ženy. „Pacientky pociťují velikou a nevysvětlitelnou bolest v oblasti genitálu, zejména při sexuálním styku. Některé bolí i zavádění tamponů, gynekologických nástrojů během vyšetření nebo nošení těsných kalhotek,“ objasňuje lékařka. Jelikož má nemoc výrazný vliv na sexualitu i psychiku žen, může v partnerském vztahu nadělat pěknou paseku.

Čtěte také

Nachlazení? Vsaďte na bylinné čaje

Čtěte také

Babské rady: Zelí na žaludeční vředy, kmín na plynatost. Jak je vidí odbornice

Jednejte ihned

Možná jste s to zvládnout bolest i příšerné svědění, začne-li se však nemoc promítat také do vašeho partnerského života a narušovat ho, na nic nečekejte a objednejte se ke svému gynekologovi. Přestože je vulvodynie i pro odborníky zatím tak trochu záhadou, určitě se vám budou snažit pomoci. „Jelikož je obtížné odhalit pravou příčinu nemoci, je i samotná léčba složitá a zdlouhavá. Ženám zpravidla předepíšeme nějaké znecitlivující a antibakteriální krémy, v těžších případech nasadíme také antibiotika nebo hormonální preparáty,“ říká lékařka. Pravdou ale je, že u většiny žen tato léčba nezabírá, alespoň ne dlouhodobě. Stále více gynekologů proto svým pacientkám doporučuje aplikaci botulotoxinu do nejpostiženější oblasti zevního genitálu. Tato látka působí na nervová zakončení genitálu, což vede k výraznému snížení bolesti.

Čtěte také

Staší se něěkolikrát denně protáhnout!

Čtěte také

Zkřížený syndrom! Největší problém při sezení u počítače! Jak se ho zbavit?

Podle odhadů trpí vulvodynií až pět procent českých žen. Pokud si však myslíte, že po podání injekce s botulotoxinem budete mít po starostech, musíme vás zklamat. V případě vulvodynie je velmi důležité dodržování podpůrné terapie a doplňkové léčby. To znamená neprodleně vyměnit sexy prádélko za klasické bavlněné kalhotky, používat nedráždivé (dětské) prací prostředky, jíst hodně ovoce a zeleniny, dodržovat pitný režim a každý den si uvařit alespoň jeden šálek bylinkového čaje – nejlépe kontryhel, heřmánek, řepík nebo šalvěj.

Patříte-li mezi příznivce homeopatické medicíny, pak sáhněte po přípravku Argentum nitricum, který odstraňuje bakterie ve vulvě a tlumí bolest při pohlavním styku. Bovista pomáhá při bolesti pochvy mezi menstruacemi, Bellis perennis při pohmožděninách svalů vulvy a bolestivosti genitálu a Lac caninum zmírňuje prudké bolesti vystřelující až do stehen.

Čtěte také

Bolest hlavy? Kdy sáhnout po lécích a jaké jiné možnosti máte?

Čtěte také

Čínská medicína pomůže na bolest hlavy. Zkuste ale i biofeedback a strečink

5 rad pro intimní zdraví

  • Místo klasických tamponů používejte probiotické, které pomáhají udržet zdravou mikroflóru pochvy.
  • Po použití toalety se vždy utírejte zepředu dozadu – zabráníte přenosu bakterií z konečníku do pochvy.
  • Během menstruace (i při minimálním krvácení) měňte vložku alespoň třikrát denně.
  • Používejte speciální mycí gely určené pro intimní partie.
  • V létě nezůstávejte v mokrých plavkách, po vykoupání se vždy převlékněte do suchého.

Čtěte také

Chce jenom odpočívat? Možná jenom není zdravý

Čtěte také

Leniví vám manžel? Třeba je hrozně unavený