Iveta Bartošová

Sestra ivety bartošové jí zazpívala do nebe. a jak se žije synu arturovi?

Knoflíky lásky, Léto, nebo snad Hej pane diskžokej? Kdo miloval Ivetu Bartošovou, tak její hity moc dobře zná. A třeba nechyběl ani na jejím vzpomínkovém koncertu, kde se mikrofonu chopilo Ivetino dvojče Ivana. Pojďme si připomenout příběh jedné z našich nejúspěšnějších zpěvaček...

Přestože Iveta Bartošová už mnoho let není mezi námi, její písně si broukají fanoušci všech generací. Na oblíbenou zpěvačku jsme tak mohli zavzpomínat ve velkém stylu koncertem věnovaným její památce, který o uplynulém víkendu proběhl v pražské Lucerně. A že to byla sláva veliká dokazuje fakt, že se na pódiu vystřídalo na dvě desítky hvězd, mezi nimiž nechyběli Felix Slováček se svými dětmi, Aničkou a Felixem mladším, Leona Machálková, Magda Malá, Sisa Sklovská, Vašo Patejdl, Helena Vondráčková, Pavlína Senič, Markéta Muzikářová, Bohuš Matuš, Jan Bendig a mnoho dalších.

Hlavní hvězdou však byla sestra Ivety Bartošové, Ivana, která od devadesátých let žije v zahraničí a přestože byla kdysi ceněnou zpěvačkou, dávno veřejně nevystupuje. Pro svoji zesnulou sestru však ráda udělala výjimku a večer otevřela písní Tisíc obyčejných věcí. V průběhu večera nechyběl duet S láskou v doprovodu Vladimíra Hrona, který v roce 1966 natočila s Ivetou na její desku Hledám svůj sen, a nakonec se rozloučila písní Noc je království, která měla být Ivetiným posledním singlem vůbec. „Autorem je Pavel Vaculík, který napsal i její první hit Knoflíky lásky. Kruh se uzavírá,“ připomněla. „Děkuju, že jste tady, Ivetka vás všechny vidí a raduje se," pronesla třesoucím se hlasem Ivana, která měla k sestře velmi blízko. A ještě aby ne! Holky byly totiž dvojčata.

Byly tak moc odlišné...

Děvčátka vykoukla na svět 8. dubna 1966 v Čeladné. Vzhledem k tomu, že předporodní ultrazvukové vyšetření tehdy nebylo běžné, bylo pro maminku Svatavu, tatínka Karla a tehdy dvouletého brášku Lumíra narození dvojčátek velkým překvapením. Jako první se narodila Ivana, o čtvrt hodiny později pak Iveta. Přestože se dlouho tvrdilo, že jsou dívky jednovaječnými dvojčaty, nebyla to pravda. Sestry byly dvojčaty dvouvaječnými, což potvrzuje i jejich rozdílnost, jak vizuální, tak povahová. „Iva si vzala energii i odolnost a na mě jako by nezbylo. Lítala s klukama, raději nosila kalhoty, jezdila na koních. Já jsem spíš klidná, plachá, poslušná,“ zamýšlela se kdysi nad svou a sestřinou osobností několikanásobná zlatá slavice. Byla to však právě Iveta, které nakonec leželo u nohou celé Československo. 

Čtěte také

Daniel Dangl

Čtěte také

Režisér Daniel Dangl: Jsem strašně špatný herec. Sám sebe bych nikam neobsadil

Jak to celé začalo?

Už během studií na gymnáziu začala zpívat s poloprofesionální kapelou Dianthus a studovala zpěv a hru na klavír u profesora Fryščáka na Lidové konzervatoři v Ostravě. V roce 1983 pak zvítězila v okresním kole pěvecké soutěže Talent v Novém Jičíně, v krajském kole v Třinci obsadila stříbrnou příčku a zaválela i na soutěži Zlatá loutna. Tyto úspěchy ji kvalifikovaly na festival Mladá píseň, kde sice skončila bramborová, ale díky setkání s Petrem Sepéšim, s nímž vytvořila pěvecké duo, její kariéra vystřelila strmě vzhůru. O dva roky později, 29. července 1985, však Petr tragicky zahynul na železničním přejezdu ve Františkových Lázních a Iveta se na půl roku odmlčela.

Seznámení s otcem svého syna

Po návratu na scénu se stala krátce členkou skupiny Balet, z tohoto období pochází hit Hej pane diskžokej. Následovala spolupráce s Kroky Františka Janečka, která jí přinesla megahit Léto. Na jaře roku 1987 začala spolupracovat s orchestrem Ladislava Štaidla. Starší hudebník se stal na mnoho let dokonce jejím životním partnerem a porodila mu syna Artura. Přestože byl klučík celý po tátovi, Ladislav Štaidl si k němu cestu nenašel. Údajně si dítě nepřál. Iveta však byla z role matky nadšená a snažila se, co jí síly stačily, chlapcovi vše vynahradit. Mateřství navíc úspěšně kloubila s kariérou. Vydávala jedno album za druhým, hrála v muzikálech (Dracula, Bídníci, Miss Saigon, Johanka z Arku, Pomáda) anebo tančila v soutěži Let´s dance na Slovensku, kde skončila na 4. místě, což je historicky nejvyšší umístění ze všech českých účinkujících.

Čtěte také

Ivana Gottová s dcerami

Čtěte také

Daly vale světu slavných. Co dělá vdova po Karlu Gottovi Ivana a jejich dcery?

Zoufalé hledání lásky 

Po rozvodu se Štaidlem se Iveta Bartošová provdala za Jiřího Pomeje. Když ani tento vztah nevydržel, štěstí hledala u italského hraběte Domenica Martucci, následně Zdeňka Macury, a nakonec zakotvila u Josefa Rychtáře. Ivetu Bartošovou však sužovaly zdravotní potíže a přestože se několikrát snažila o návrat na hudební scénu, psychická vyčerpanost byla silnější. Svůj život ukončila 29. dubna 2014 skokem pod vlak. Jediné dítě zpěvačky tak přišlo o matku. A 31. ledna 2021 bohužel i o otce.

Artur zkrátka neměl lehké dětství. Ovlivnily ho rozbroje rodičů, tátovo odmítnutí i zdravotní problémy matky, které vyústily v nejhorší. I přes veškeré rány osudu z něj však vyrostl vyrovnaný mladý muž, který dnes kráčí v muzikantských šlépějích svých zesnulých rodičů. V poslední době ho navíc doprovází krásná přítelkyně, díky které se těžce zkoušený mladík opět těší ze života.

Zdroj: vlasta.cz profimedia.cz ivetabartosovaofk.cz

Čtěte také

Hubnutí

Čtěte také

Jak dlouho trvá, než zhubneme 1 cm v pase? Zpomaluje nás pohlaví a další faktory

Čtěte také

Artritické ruce

Čtěte také

Artritida a bolest kloubů? Vyhněte se červenému masu a dalším 6 potravinám

Čtěte také

Milostná předehra

Čtěte také

Milostnou předehru chceme delší, ale nemluvíme o tom. Sexuolog radí, co změnit

Muž v sukni

Návrat mužů k sukním. nebylo by to zas až tak neobvyklé

Nechceme se tady pouštět do nějaké polemiky na téma genderově vyvážené společnosti, počtu a reoperací pohlaví a typických mužských a ženských rolí. Od toho jsou jiné servery. Chceme se zaměřit na muže v sukních, a to nejen na letištích, kde je to takříkajíc na spadnutí...

Nedávno veřejnost zaujala zpráva, že Britská letecká společnost Virgin Atlantic dává svým zaměstnancům na výběr, zda budou nosit kalhoty nebo sukně. A nepůjde jen o letušky a piloty, i příslušníci pozemního personálu si budou moci vybrat svůj styl. Důležité je zmínit, že nezávisle na pohlaví! Britský dopravce nabízí zaměstnancům dvě verze uniforem a nutno podotknout, že módní fajnšmekři si přijdou na své. Autorkou modelů totiž není nikdo jiný než slavná módní návrhářka Vivienne Westwood. Podle serveru Independent půjde buď o kalhoty nebo sukni se sakem v červené či vínové barvě.

Pan a nebo paní? Mrkněte na odznak...

Proč ne. Nicméně to, že prý budou mít zaměstnanci na uniformě také odznáček s preferovaným oslovením dle jejich identity, která nemusí být na první dobrou patrná, mě trochu rozhodilo. Hned jsem si představila situaci, kdy se mi zamlží brýle, nebo, nedej bože, si je zapomenu v kufru v podpalubí, a pak nakloněna v nepřirozené pozici budu detailně zkoumat hrudník personálu, abych při případné komunikaci nikoho neurazila.

Čtěte také

Ivana Gottová s dcerami

Čtěte také

Daly vale světu slavných. Co dělá vdova po Karlu Gottovi Ivana a jejich dcery?

První byla sukně

Ale zpátky k sukním. Ty nosili muži od nepaměti. Ve starověkém Římě sukně suplovaly jakési tuniky, obdélníkové kusy látek omotané kolem těla a na rameni sepnuté zdobenou sponou. Egypťané zase preferovali bederní roušky a krátké sukně, otroci byli nuceni oblékat jen bílé, zato faraoni se natřásali v zářivě barevných a zdobených kouscích. Ve středověku se nosily tzv. suknice, v podstatě šlo o šaty s dlouhými rukávy a dlouhou sukní, u mužů po kolena, u žen až na zem. Až v raném středověku se pak muži nasoukali do kalhot nebo punčoch a přes ně stále oblékali tuniky.

Novodobé pánské sukně představil na přehlídce roku 1985 módní návrhář Jean-Paul Gaultier, který zkombinoval módu ulice a avantgardu a vysloužil si obrovské uznání. Roku 2003 jeho společnost sponzorovala průzkum přisvojení si ženského oblečení muži na výstavě „Statečná srdce – muži v sukních“, konané v newyorském Metropolitan Museum of Art. Obojaká sexualita byla na Gaultierově přehlídkovém molu všudypřítomná, návrhy pro muže v sukních pokročily až k baletním sukénkám.

Čtěte také

Hobo kabelka

Čtěte také

Trendem podzimu je hobo kabelka. Tápete? Tady je inspirace, jak ji nosit

Tradiční kilt

V současnosti je sukně, alespoň co se týče běžné evropské módy, téměř výhradně dámskou výsadou. Vyjma kiltu, tradičního pánského oblečení ve Skotsku. Klasický kilt má hladký přední díl, na bocích a vzadu je skládaný, v délce po kolena... Pro slavnostní příležitosti se nosí ve formě třídílného obleku s odpovídajícími doplňky včetně sporranu (kapsáře zavěšeného kolem pasu). Pro běžné nošení se vžil pojem „utility kilt“, což je praktická pánská sukně z odolného materiálu, třeba z denimu, pracovního kepru nebo materiálů funkčních. Ke kiltu se nosí podkolenky a zbytku outfitu se meze nekladou.

Pánská sukně na XXX způsobů

Stejně tak je tradiční součástí oděvu sukně známá jako Lava-Lava nebo Saragon v oblastech Polynésie, Oceánie a Malajského regionu. V Myanmaru muži nosí lungi, dlouhou zavinovací sukni podobnou sarongu. Sarong se nosí na Srí Lance, na Havaji, Jávě, v některých částech Indie, v Jemenu a mnoha dalších zemích. Někde nosí muži sukně kdykoli a kdekoli, jinde jen ke slavnostním příležitostem, nebo naopak doma jako pohodlné domácí oblečení. Pro obdivovatele japonského stylu se nabízí hakama – buď umanori (kalhotová sukně) nebo andon (sukně). V hakamě se lze pohybovat stejně volně jako v kiltu, ostatně se v ní cvičí některá bojová umění. I hakama má své moderní varianty, které budou perfektně vyhovovat především vyznavačům japonského monochromatického minimalismu.

Čtěte také

Každé znamení zvěrokruhu má svůj kámen

Čtěte také

Šperky podle zvěrokruhu. Střelci sluší granát, Lvovi tygří oko. Co sedí vám?

Při společenských příležitostech, na světových módních přehlídkách a červených kobercích není muž v sukni žádnou velkou atrakcí. A ani nemusí být nutně drag queen, gender fluidní nebo aktivista proti tradičnímu dělení rolí.

Kteří muži se v posledních letech blýskli v sukni?

  • Z českých umělců se nošením sukní v minulosti proslavil zpěvák Jiří Korn, letos se jím nechal inspirovat režisér Štěpán Vodrážka, který si na festivalu v Karlových Varech přišel pro cenu v sukni a smokingu. Také český DJ NobodyListen sdílel na svém Instagramu v rámci kampaně pro The Brands MEN fotku v růžové sukni.
  • Ze zahraničních osobností letos překvapil Brad Pitt, který přišel na berlínskou premiéru svého filmu Bullet Train ve velmi ležérním sukňovém kompletu. Herec Oscar Isaac zvolil na premiéru marvelovského seriálu Moon Knight poněkud elegantnější variantu.
  • Laťku už dříve nasadil vysoko ředitel Louis Vuitton Marc Jacobs. Ten vynesl černou áčkovou sukni v kombinaci s bílou košilí už v roce 2008 a jeho odvážný kousek zopakovali rappeři Kanye West, Diddy a Jared Leto. Poslední z uvedených rapperů sukni oblékl na iHeartRadio Music Awards v roce 2014 a sladil ji s černými tepláky, modrým sakem a vzorovanou košilí.
  • Na hudební scéně kromě již zmíněných rapperů zlákala sukně i jiné umělce, jako Kida Cudiho a Lil Nase X. Kouzlu pánské sukně podlehl i komik Pete Davidson, který si oblékl jednu z dílny Thoma Browna na Met Gala.
  • Zpěvák Conan Gray předvedl dramatický look během svého živého vystoupení v hudebním studiu Vevo v newyorském Brooklynu a podle časopisu Seventeen bylo jeho vystoupení mistrovským dílem zejména díky outfitu. Na sobě měl tartanovou midi sukni od londýnské značky Chopova Lowena, na které převládala žlutá, modrá či zelená.
  • Pánské sukně zlákaly i sportovce jako Lewise Hamiltona či Russella Westbrooka.

Zdroj: www.vlasta.cz Magazín České Noviny.cz  Heroine.cz

Čtěte také

Saskia Burešová

Čtěte také

Retro z Vlasty - Saskia Burešová: Můj první konkurz? Na Poštovní schránku!

Čtěte také

Hubnutí

Čtěte také

Jak dlouho trvá, než zhubneme 1 cm v pase? Zpomaluje nás pohlaví a další faktory

Čtěte také

Barevné legíny na doma i na ven

Čtěte také

Legíny buď milujeme, nebo nenávidíme. Pozor na zářezy v intimních partiích