Jablečný ocet je produktem fermentačního procesu, na jehož začátku stojí nadrcená jablka, k nimž se přidá cukr nebo med a droždí. Nejdříve se uvolňuje alkohol, který posléze fermentuje na kyselinu octovou. Výroba trvá obvykle měsíc až dva – to je informace pro ty, kdo by si jablečný ocet chtěli udělat, návod je snadno k nalezení na internetu.                  

Hlavní účinnou složkou hotového výrobku, který je běžně ke koupi například v prodejnách zdravé výživy nebo podobně zaměřených regálech supermarketů, je zmíněná kyselina octová neboli kyselina ethanová. To ostatně platí o všech octech. Kyseliny je v jablečném octu kolem pěti až šesti procent, její výhodou je nízký obsah cukru, jinak jej tvoří voda, kyselina jablečná a malé množství dalších kyselin. Obsahuje také množství různých stopových prvků. 

Jedna polévková lžíce (15 ml) jablečného octa obsahuje asi 12 kilojoulů a prakticky žádné sacharidy. To je skutečně zanedbatelné množství energie. 

Čtěte také

Drastické diety nepomáhají. Ale to už přece víte!

Čtěte také

Kolik kilo se dá doopravdy shodit za týden? Záleží, zda chcete zázrak či realitu

Pomáhá spalovat cukry a tuky, tvrdí vědci

A jaký má vliv na zdraví a hubnutí? Kyselina octová patří mezi mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které se v našem těle rozpouští na acetát neboli sůl kyseliny octové a vodu. Některé studie provedené zatím na zvířatech naznačují, že kyselina octová v jablečném octu může podporovat hubnutí, a to hned několika způsoby. 

Mimo jiné snižuje hladinu cukru v krvi – v jedné studii na potkanech zlepšila kyselina octová schopnost jater a svalů přijímat cukr z krve, více ZDE. Kromě toho se podle stejné studie zdá, že napomáhá spalování tuku tím, že pozitivně ovlivňuje metabolismus inzulínu. 

Jiná studie z roku 2006 zjistila, že zrychluje metabolismus, protože pokusným potkanům se zvýšila produkce enzymu označovaného jako AMPK, který se podílí na spalování tuků v těle. Navíc snižuje ukládání přijatých kalorií ve formě tukových zásob, a to zejména v oblasti břicha a jater. 

Tento poznatek potvrdila i další studie provedená na myších – pokud zvířata dostávala tučné jídlo spolu s kyselinou octovou, v jejich těle se ukládalo méně tuků ve srovnání s kyselinou octovou. Příznivým efektem jablečného octa je rovněž potlačení chuti k jídlu. 

Čtěte také

Zelenina, jediná potravina, které se můžete přejíst kdykoli

Čtěte také

Moderní GOLO dieta: Podle odborníků je v pořádku. Snižuje i riziko cukrovky

Ano, ale s rezervou

Přestože výsledky studií na zvířatech vypadají podle vědců slibně, je zapotřebí dalšího rozsáhlého výzkumu na lidech, aby se tyto účinky potvrdily. I když se potvrdí, berte to tak, že nejde o zázrak, díky němuž by šlo hubnout bez námahy – spíše se tak dá podpořit úsilí zaměřené na úpravu jídelníčku i dostatek aktivního pohybu. Že jablečný ocet funguje i u lidí podobně jako u myší nicméně už prokázala například jedna menší japonská studie.

Kromě tekutého jablečného octa jsou k mání třeba tabletky, nezřídka doplněné vlákninou či různými minerály. Nejsou to léky, ale potravinové doplňky, které nemusely projít klinickými testy potvrzujícími jejich účinnost. Proto sliby výrobců berte s rezervou a dělte deseti. 

Čtěte také

Nejde jen o BMI! Je dobré znát třeba i hodnoty tělesného tuku

Čtěte také

Jsem obézní? Výpočet BMI může být zavádějící. Podle čeho se opravdu řídit?

„Během dvanáctitýdenního sledování dostávali sledovaní lidé denně 15 nebo 30 mililitrů jablečného octa a kontrolní skupina nic. Tělesná hmotnost, BMI, množství útrobního tuku, obvod pasu a hladina triglyceridů se u obou skupin, které dostávaly ocet, měřitelně snížila,“ uvedl vedoucí práce Tomoo Kondo. Podmínkou vědců v této studii bylo, že sledovaní jedinci nesměli pít žádný alkohol. 

Je také dobré vědět, že některé další slibované účinky jablečného octa žádné studie nikdy nepotvrdily, ať už jde o snižování krevního tlaku, vnitřní léčbu bolavých kloubů, nebo o dosažení acidobazické rovnováhy, což je sám o sobě nesmysl, tělo si své vnitřní prostředí dokáže udržovat samo. 

Čtěte také

Co s tím, když dosavadní metody selhávají?

Čtěte také

Způsoby hubnutí, za které odborníci ručí? Přerušovaný půst či počítání kalorií