Jablka a co jste o nich nevěděli: Pro zdraví, na mošt, ale i obživa pro poutníky

Klára Kubíčková | 25. 10. 2022
Golden Delicious - známá žlutá zimní odrůda, křupavé a šťavnaté, vhodné k pěstování v teplejších místech.
Kardinál žíhaný - prastará odrůda, která se výborně hodí do závinů.
Boskopský koženáč - stará holandská odrůda vyšlechtěná v 19. století, vhodná k jídlu i k sušení.

Jabloně, kam se podíváš. Jen sem tam kdoule, hruška nebo švestka. Hostětín patří sice na Uherskohradišťsko, kousek je to ale do Vlárského průsmyku nebo do Slavičína, na dohled leží sice ještě Bílé Karpaty, ale když je jasno, v dálce směrem k severu se tyčí Beskydy. Podzim žloutne na stráních nad Hostětínem a v sadu jedné z nejekologičtějších vesnic v republice dozrávají staré odrůdy. Jestli se dá někde narazit na jablka jako v pravém smyslu na národní ovoce, je to tady.

Ekologické centrum v Hostětíně vybudovala před lety brněnská ekologická neziskovka Veronica, a právě tady se každý rok pořádají Jablečné slavnosti. „Když přivezete k nám do moštárny sto kilo jablek, kolik dostanete moštu?“ ptá se skoro kvízovou otázkou místní šéf moštárny Radim Machů, když na slavnostech už poněkolikáté provází zájemce kolečkem přes lisovnu a moštárnu, kde se vyrábí slavný hostětínský mošt. Z metráku jablek je něco kolem šestašedesáti litrů moštu, prý je skoro s podivem, že jablka, která obsahují tolik vody, vůbec drží pohromadě. Na odrůdě výlisnost jablek příliš nezáleží, ne každé jablko je ale na moštování vhodné. To ostatně věděli už naši předkové, kteří s jablky žili v celoročním koloběhu – něco do sklepa na zimu, něco na křížaly, jiná odrůda na pálení nebo do štrúdlu. To slavné Míšeňské se teď v říjnu jíst nedá, ale uložte ho do chladu, pečlivě probírejte, jestli nehnije, a někdy v prosinci se dočkáte sladké odměny. Míšeňské jablíčko bylo v historii považované za české národní jablko, dělilo se o tuhle výsadu s Panenským, pojmenovaným podle toho, jak se studem červenají tváře mladým pannám. U Míšeňského se ovšem vedou spory, zda své jméno získalo podle německé Míšně nebo podle zaniklé vesnice na Českobudějovicku – ať už tak nebo tak, Míšeňské jablko se u nás pěstuje už víc než 500 let a říká se, že se v 17. století dokonce dostalo až do Říma na papežský stůl.

Zdroj: Youtube

Stovky starých odrůd

Názvy některých starých odrůd, z nichž mnohé rostou i v místním sadu, jsou opravdu poetické: odrůda jménem Jeptiška vznikla pravděpodobně z tmavé barvy plodu, která je skoro temně fialová jako hábit jeptišky, Jadernička moravská má hodně semen, odrůda jménem Granny Smith se skutečně jmenuje podle babičky Anny Smithové, která někdy v 19. století nosila plné nůše téhle odrůdy v Austrálii na trh. A jsou i trefné: Bismarkovo jablko má výstavní plody, ale velmi kyselou chuť. A Řehtáč soudkovitý má tvar soudku a tak velký jádřinec, že v něm semena při potřesení řehtají.

Heřmánek není jen na průjem a spánek. Zkuste heřmánkové víno na nachlazení
Recepty

Heřmánek není jen na průjem a spánek. Zkuste heřmánkové víno na nachlazení

Na náměstí v Hostětíně se díky slavnostem můžete na kus řeči stavit i za Stanislavem Bočkem, který se věnuje starým odrůdám a sadaření už mnoho let. I to míšeňské jablíčko má vystavené ve své poradně, stejně jako desítky dalších odrůd od známých Spartanů až po Grávštýnské nebo Kardinály žíhané. Ta letošní míšeňská na jaře potloukly kroupy, na výstavní kusy jako ze supermarketu se tady ale nehraje. Staré odrůdy jablek byly vyšlechtěné před válkou nebo ještě dřív a byly jich stovky, ne-li tisíce. Každý sadař věděl, která odrůda se hodí na co. Dnes ovšem v supermarketech narazíme na pět nejznámějších odrůd, známe Jonagold, Idared nebo Golden delicous… a šmytec. Kde jsou Renety, koženáče, Ontario, Matčino, Jadernička nebo Míšeňské, ale i ten pověstný Spartan? Šlechtěním po válce vznikly odrůdy, které mají hodně sladké plody, ideálně silnou slupku, aby zvládly transport na velké vzdálenosti, a stabilně a hojně plodí. Nejpodstatnější je ale fakt, že jsou určené k přímé spotřebě – kdo by šel do supermarketu pro jablka na mošt nebo na sušení?!

V hlavní roli zelenina. Odlehčete jídelníček a inspirujte se zdravými večeřemi
Recepty

V hlavní roli zelenina. Odlehčete jídelníček a inspirujte se zdravými večeřemi

Když se řekne jablko

Jablko z ráje – na stromě poznání uvrhlo lidstvo v život pozemský. Jablko sváru – Paris utrhl jablko v zahradě Hesperidek, a v důsledku tak rozpoutal Trojskou válku. Newtonovo jablko – podle legendy si Isaac Newton uvědomil v celém rozsahu, jak je to s gravitační silou, když odpočíval v sadu pod jabloní a na hlavu mu spadlo jablko. Korunovační jablko – to naše české bylo vytvořeno pro Ferdinanda I. z osmnáctikarátového zlata a na jeho výzdobu bylo použito 8 modrých safírů, 6 červených spinelů a 31 perel. Hra o jablko – film Věry Chytilové z roku 1976 zachycuje komediální formou neustálý magnet a svár mezi mužem a ženou.

Zapomeňte na oplatky a chleba s máslem! 3 tipy na vyvážené svačiny pro školáky
Recepty

Zapomeňte na oplatky a chleba s máslem! 3 tipy na vyvážené svačiny pro školáky

Jablečné Vánoce

U tradičních odrůd ale zdaleka nešlo jen o to, schroupat jablko k svačině. Po sklizni se různé druhy ze sadu uložily do sklepa a pak se s nimi čarovalo: Strýmku můžeme dnes hanit, že je tak kyselá, že se člověku svírá pusa, mošt je z ní ale excelentní. V říjnu by ten mošt ještě nebyl k pití, Strýmka musí dozrát. To ten moštový zázrak nezmrzne? Zrovna tahle odrůda je proti mrazu velmi odolná. Koženáče, ty jsme po sobě jako děti místo svačiny plivali, protože nebyly k jídlu, se zase skvěle hodí na křížaly. Když prý usušíte některou ze sladkých odrůd, nebude křížala nikdy tak chutná, jako ta z kyselých kožených Boskopských jablíček. I tady je ale potřeba počkat, až jablko dozraje, nesušit ho dřív než v prosinci – našim předkům dělaly Strýmka i Boskopské hezké Vánoce.

Krabičkové svačiny do práce i školy: Zkuste pomazánky z černé čočky, řepy, kapie
Recepty

Krabičkové svačiny do práce i školy: Zkuste pomazánky z černé čočky, řepy, kapie

Rozdíl je dnes i v tom, jak se jablka pěstují: zvykli jsme si na intenzivní sady, kde stromky připomínají vinohrad, česat se dají ze země, ne ze žebříku. V Hostětíně však pěstují jablka extenzivně. Extenzivní a intenzivní? Dva přístupy k sadaření. Zdá se, že jeden je starý a jeden nový, to je pravda, ale jen částečně – první zákrsky intenzivního typu pěstovali už mniši v kartuziánském klášteře ve Francii v 17. století. Na vzestupu jsou intenzivní sady ale až od druhé světové války, kdy se naplno rozjelo i šlechtění nových jablečných odrůd. V intenzivním sadu rostou stromky na metr od sebe, mezi řadami jsou pak zhruba tři metry odstupy. Mají nízké a slabé podnoží – spodní část, kořeny s tou nejnižší úrovní kmene. Intenzivní sady plodí dřív než ty extenzivní, plodí stabilněji a „podle šablony“, je na ně spoleh, příroda jde stranou, tady se jede na výnos. Na druhou stranu: když stromy napadne škůdce, má v intenzivním sadu pastvu jako na talíři. I proto je nutné intenzivní sady víc stříkat, klidně i dvaceti nebo třiceti přípravky, které zamezí všem typům škůdců. V extenzivním sadu jsou stromy vyšší, stojí dál od sebe, kolem roste tráva a kytky, bzučí to hmyzem a střídají se i odrůdy, což škůdcům komplikuje život. Ne že by se v extenzivních sadech nesmělo stříkat, ale sadaři, kteří je zakládají a pečují o ně, mají spíš sklon k tomu poradit si přirozenou cestou. Tady v Hostětíně moštují jen jablka od certifikovaných ekozemědělců, se kterými dlouhodobě spolupracují – a do místní moštárny na jablečný mošt „přilákali“ před dvanácti lety i prince Charlese, když ještě nebyl králem.

Jablka v číslech

Ročně se na světě sklidí víc než 60 milionů tun jablek. Největšími producenty jsou Čína, Spojené státy americké, Írán a Turecko. U nás za rok sklidíme něco přes 100 tisíc tun jablek z víc než milionu jabloní. První jabloň na světě a podle genetické informace pramáti všech jabloní se jmenuje Jabloň Sieversova a rostla původně divoce na hranicích Číny a Kazachstánu.

Od Ptáka Ohniváka ke Sněhurce

Staré sady mají nejenom funkci potravinářskou, ale stejně podstatné jsou i pro krajinu: jablečné aleje kolem cest už za Marie Terezie krmily poutníky a hlavně vojenské kumpanie, které táhly krajem, sady na svazích zpevňují půdu, pomáhají hospodařit s vodou v krajině. A jablka a jabloně se objevují i v českých pověstech a pohádkách – počínaje tou o Jabloňové panně přes zlatá jablka v Ptákovi Ohnivákovi až po otrávené jablko, které donesla zlá královna Sněhurce do chaloupky sedmi trpaslíků. I tady v Hostětíně na Jablečných slavnostech jsou jablka všude: soutěží se v nejlepším jablečném moučníku, prodávají se křížaly, zkoušíme vylisovat mošt starým způsobem v pradávném dřevěném soudkovitém lisu, zbytky výlisků se kompostují – a tvoří tak nový humus pro další růst. Třeba místních jabloní.

Objevte sílu mrkve! Posiluje zrak, kosti, bojuje proti rakovině i pomáhá hubnout
Recepty

Objevte sílu mrkve! Posiluje zrak, kosti, bojuje proti rakovině i pomáhá hubnout

Jablko jako lék

Už proslulý léčitel Sebastian Kneipp považoval jablko za zázračný lék vhodný k úpravě krevního obrazu i ke zlepšení zažívání. Naše babičky vařily jablka se skořicí a hřebíčkem místo dezertu, ájurvéda zná teplá jablka se skořicí jako pokrm upravující hlavně v chladném počasí činnost střev a žaludku. Jablko sestává až z třiceti procent z pektinu – jablečné vlákniny, která snižuje hladinu cholesterolu a váže na sebe jedovaté látky jako olovo a rtuť. S každými deseti gramy vlákniny se o 14 procent snižuje pravděpodobnost srdečních chorob. Středně velké jablko obsahuje pět gramů vlákniny. Dvě jablka denně mohou zabránit srdečním problémům. Studie buněk rakoviny tlustého střeva odhalila, že flavonoidy z jablek brzdí růst a rozšiřování rakovinných buněk.

Jablka patří mezi nejlepší omlazující kúry, které příroda nabízí. Najdeme v nich hořčík, karoteny, železo nebo draslík. Posilují imunitu, cévy, slabé žíly a dásně.

ZDROJ: časopis Vlasta

Lupenka, alergie nebo diabetes? Kupte na to žampiony. Neuhodnete, co obsahují
Recepty

Lupenka, alergie nebo diabetes? Kupte na to žampiony. Neuhodnete, co obsahují

Červená řepa jako elixír zdraví a pomocník při hubnutí! Ale může i škodit
Recepty

Červená řepa jako elixír zdraví a pomocník při hubnutí! Ale může i škodit

Pět jednoduchých svačinek na výlety, které vám dodají energii
Recepty

Pět jednoduchých svačinek na výlety, které vám dodají energii

Tagy Beskydy Bílé Karpaty Hostětín Isaac Newton jablko jabloň Křížaly okres Uherské Hradiště sad Slavičín slavnost Vlárský průsmyk