Inspirace: Jak letos prostřít štědrovečerní tabuli. Dekadentně nebo staročesky

Jitka Musilová | 22. 12. 2020
Sváteční tabule v kontrastním hávu
Červená k Vánocům patří
Tradiční sváteční tabule

Ke sváteční večeři patří i krásně prostřený stůl. Můžete jako každý rok vytáhnout damaškový bílý ubrus a starožitný porcelánový servis po babičce, ale jde to i jinak. Překvapte své blízké a přichystejte jim vánoční překvapení ještě dříve, než zazvoní Ježíšek. U stolu…

Ač se vám to možná bude zajídat, i moderní tabule by měla působit dojmem hojnosti. Nemáme tím na mysli jen velké množství chodů, ale spíše jejich servírování a hlavně bohatou výzdobu svátečního stolu. Jak by tedy letos mohla vypadat vaše slavnostně prostřená štědrovečerní tabule?

Rozzářený prosinec má své kouzlo. Letošní vánoční trendy velí návrat k přírodě
Jak ušetřit

Rozzářený prosinec má své kouzlo. Letošní vánoční trendy velí návrat k přírodě

Křehká zimní romantika

Tu rozhodně symbolizuje bílá a stříbrná. V kontrastu k těmto barvám postavte lucerničky s teplým světlem nebo vonné svíčky a hlavně živé květiny, to vše ledovou sváteční tabuli zateplí. Na stůl můžete dát volně také girlandu z miniaturních perliček nebo vloček.

Vánoční výzdoba: Vsaďte na severskou harmonii nebo na retro ozdoby
Jak ušetřit

Vánoční výzdoba: Vsaďte na severskou harmonii nebo na retro ozdoby

Inspirace Byzancí

Letošním vskutku originálním trendem je byzantský styl. Barokní zdobnost, výrazné ornamenty, bronzová, zlatá a hnědá prokládaná barvou champagne a oranžovou dominují honosným svátečním tabulím na stránkách katalogů. Proč jednou nebýt opravdu cool?

Dekadentní svátky

Geometrické obrazce v extrémních barevných kontrastech, nejčastěji temně černé a svítivě bílé nebo zářivě žluté působí na vánoční tabuli luxusně. Sluší moderním minimalistickým interiérům a velmi důležitá je hra světel, která dá tvarům vyniknout. Velmi oblíbené jsou vánoční hvězdy v různých velikostech, které můžete zavěsit i na lustr nad stolem.

Vánoční abeceda: Co znamená advent nebo epifanie a quilling
Jak ušetřit

Vánoční abeceda: Co znamená advent nebo epifanie a quilling

Po vzoru Seveřanů

Hlavní roli hraje dřevo, ratan a další přírodní materiály, z barev pak bílá, béžová a akcenty černé. Držte se čistých jednoduchých linií, skvěle bude působit i kombinace bílého a modrého porcelánu, který tu a tam doplníte akcenty v hřejivém dekoru dřeva. Pravou hygge atmosféru umocníte spoustou svíček, třeba těch malých, plovoucích v míse s vodou. Větvičky a jmelí nesmí na stole chybět.

Stará dobrá česká klasika

Protože většině z nás vánoční svátky evokují rodinnou pohodu, vzpomínku na ty, kteří už nejsou mezi námi, a také tradice, nedáme dopustit na klasické Vánoce. Tabule s červenými doplňky, svícínky ozdobenými jmelím a větvičkami s jehličím a šiškami, barevnými stužkami a ubrousky s motivy staročeských Vánoc dotvoří tu správnou domácí pohodu.

Zápisky div(n)ých žen: O vánoční touze po dokonalém lesku a umotané vánočce
Příběhy

Zápisky div(n)ých žen: O vánoční touze po dokonalém lesku a umotané vánočce

Tagy Byzantská říše Vánoce