Podzimní melancholie: Zkuste poslechnout své tělo, slaďte se s přírodou

Martina Nováčková | 19. 11. 2021

Dny se zkracují, příroda se připravuje na zimu a na nás padá únava, melancholie… a podzimní virózy. Jak to zvládnout? Zkuste tentokrát poslechnout své tělo, slaďte se s přírodou a dopřejte si dávku vitaminů. A spěte, když vás tělo volá do postele.

Je to jednoduché, a možná proto tomu nevěříme. S příchodem zimy bychom skutečně měli víc spát. Naše tělo si na změnu rytmu musí zvyknout a stojí ho to poměrně dost energie. Kolik spánku potřebujete, vám nikdo přesně nepoví, ale obecně se doporučuje sedm až osm hodin denně. Odborníci na zdravý spánek radí řídit se vlastními pocity – pokud jste svěží i po čtyřech hodinách, proč ne.

Naučte se chodit do postele v přibližně stejný čas každý den a stejně tak vstávejte. Lidskému tělu svědčí pravidelnost a lépe pracuje, když ví, co ho kdy čeká. Svou novou rutinu se snažte dodržovat i o víkendu. Přílišné vyspávání vás může rozhodit, stejně jako nedostatek spánku – budete rozmrzelí a unavení.

Gynekologické potíže souvisejí s psychickou zátěží i s neúctou k svému tělu
Zdraví

Gynekologické potíže souvisejí s psychickou zátěží i s neúctou k svému tělu

Neseďte doma

Trávíme venku příliš málo času a naše tělo se nestíhá přizpůsobit přirozeným přírodním procesům. Pokud je venku hezky, zůstaňte tam alespoň hodinu. Sluneční záření vám pomůže i s produkcí vitaminu D, který únavu zmírní. Za špatného počasí zkuste zavést dvacetiminutovou svižnou procházku. Provětráte si hlavu, nastartujete metabolismus a do krve se vám vyplaví hormon štěstí serotonin. Jestli na vás podzimní únava letos dolehla opravdu silně, nepřehánějte to ani se sportem. Jděte na to zlehka a postupně si přidávejte. Pravidelný pohyb venku je prvním krokem k otužování. To posiluje imunitu a pomáhá nastartovat unavený metabolismus. Ven se oblékejte jen tak, aby vám nebyla zima. A zkuste studenou sprchu. „Stačí i střídavé koupele teplou a studenou vodou jen po kolena. Skvělá je i sauna,“ radí ORL lékař a propagátor otužování Ivan Hybášek.

Proč bolí děti v pubertě klouby a ženy po porodu kolena a zápěstí?
Zdraví

Proč bolí děti v pubertě klouby a ženy po porodu kolena a zápěstí?

Myslete na to, co jíte

V zimě inklinujeme k těžším a tučnějším jídlům. Na zeleninu a ryby bychom ale měli myslet, i když nás láká mnohem víc vůně pečeného masa. I podzimní jídelníček by měl být bohatý na živiny a vitaminy. Myslete na ořechy, mák, zkuste si doma nechat vyklíčit obilná semínka, do polévky přidat trochu mořských řas nebo založte kvašenou zeleninu. Teď je v té nejlepší kondici zelí i kořenová zelenina.

Pohlídejte si také pitný režim. Únava může být i známkou dehydratace. Pijte vodu a bylinkové čaje. Vyhněte se kávě, černým čajům nebo limonádám. Na zlepšení imunity fungují čaje ze šípků, plodů rakytníku a listů i plodů z černého bezu. Plody černého bezu jsou bohaté na anthokyaniny a flavonoidy, které působí jako antioxidanty. Proto černý bez pomáhá při nachlazení a při onemocněních horních dýchacích cest.

Rakovina prsu: Nové metody umožní ženám vyhnout se obávané chemoterapii
Zdraví

Rakovina prsu: Nové metody umožní ženám vyhnout se obávané chemoterapii

Kdy zajít k lékaři

Stravujete se celkem zdravě, naspíte toho dost, a stejně máte problém vylézt ráno z postele? Možná to s běžnou změnou počasí nesouvisí. Nedostatkem energie se totiž může projevovat porucha štítné žlázy nebo nadledvinek. Velmi podobně o sobě dává vědět i deprese, ale i obyčejný nedostatek železa. Svou roli mohou sehrát i nejrůznější alergie. Zajděte za svým praktikem a požádejte ho o krevní testy. Pokud bude vše v pořádku, nechte si doporučit specialistu z oblasti duševního zdraví. Velmi rychle uleví antidepresiva, dlouhodobě vám pomůže terapie.

Psychosomatika: Když nemoc udělá nezvratné změny, neuzdraví vás, že ji pochopíte
Zdraví

Psychosomatika: Když nemoc udělá nezvratné změny, neuzdraví vás, že ji pochopíte

Tagy postel příroda spánek Únava vitamín zima