Jak najít lásku? Zamyslete se! Co když vám v jejím nalezení brání vaše povaha?

Helena Prosecká | 10. 2. 2022

Většina lidí si myslí, že ideální situace každého dospělého je žít v partnerském vztahu. Ti, kteří to tak mají, dělají často velké oběti, aby jim to vydrželo. Ti, kteří jsou svobodní, věnují spoustu času a peněz na nalezení dokonalého partnera. Proč má někdo očividně štěstí v lásce a ten druhý je pořád sám? 

Ve článku zveřejněném v magazínu Personality and Individual Differences si tuhle otázku položili psychologové Menelaos Apostolou a Stavri Tsangariová z kyperské univerzity v Nikósii. Konkrétně se zaměřili na to, jestli nějaká povahová vlastnost náhodou neurčuje, jestli budeme žít ve vztahu nebo sami.

Jaká má být omluva? Jednoduchá, jasná, konkrétní a s příslibem nápravy
Vztahy

Jaká má být omluva? Jednoduchá, jasná, konkrétní a s příslibem nápravy

Velká pětka

Pro svoji studii našli Apostolou a Tsangariová více než 1 400 dobrovolníků, kteří vyplnili povahový test a odpověděli na otázky ohledně svého partnerského života. Pro účely studie využili vědci takzvanou velkou pětku, způsob posuzování osobnosti člověka na základě pěti faktorů:

  • Otevřenost novým zkušenostem: jak moc vás baví zkoušet nové věci nebo zda dáváte přednost tomu, co už znáte
  • Svědomitost: jak udržujete pořádek a řád ve svém životě a jak spolehliví jste ve vztazích s ostatními lidmi
  • Extraverze: jak jste společenští (opakem je introverze)
  • Přívětivost: jak dobře vycházíte s lidmi a jak moc jim důvěřujete (neshoduje se s extraverzí – být společenský a vycházet s lidmi jsou dvě různé věci)
  • Neuroticismus: jak snadno se necháte rozrušit (opakem je emoční stabilita)

Když vědci analyzovali data od dobrovolníků, zjistili nějaké očekávané, ale i nečekané závěry. Nejprve se přesně podle předpokladů ukázalo, že introvertní lidé si složitě hledají intimní partnery. Často bývají nedobrovolně svobodní – jen proto, že si nedokázali najít vhodný protějšek. Za druhé se ukázalo, že dobrovolně svobodní lidé, ti, kteří se nechtěli vázat na jednoho partnera, měli hodně vysoké hodnoty otevřenosti. Zvlášť v kombinaci se silnou extraverzí to logicky vede k dobrodružnému single životu a nezávazným vztahům.

Jak postupně vypustit teenagera na svobodu. Povolujte pomalu!
Vztahy

Jak postupně vypustit teenagera na svobodu. Povolujte pomalu!

Vaše povaha neurčuje váš osud

Jako překvapující se ukázal výsledek, že žádná z uvedených vlastností nikoho nepředurčovala ani ke svobodnému životu, ani k manželství či partnerství. Svědomitost třeba vůbec nehrála žádnou roli. Takže ve spokojeném páru mohou žít stejně tak lidé svědomití jako nepořádníci a chaotici. Ani přívětivost či její nedostatek nebrání partnerskému štěstí. A dokonce ani neuroticismus neurčuje, jak snadno nebo těžko si najdete partnera. Můžete být totální plašan a být třicet let spokojeně vdaná nebo emočně stabilní jako pyramida a přesto být sama.

Ženy! Přestaňte se hodnotit podle toho, jestli se vejdete do loňských kalhot
Vztahy

Ženy! Přestaňte se hodnotit podle toho, jestli se vejdete do loňských kalhot

Velká pětka vlastností je během života poměrně stabilní a neměnná. I hodně introvertní lidé si nakonec partnera najdou, jen jim to trvá déle. A když se znovu ocitnou sami, třeba vinou rozvodu uprostřed života, zase si někoho najdou – jen to nebude hned.

V závěru své studie kyperští vědci přinesli dobrou zprávu. Vaše povaha neurčuje váš osud. Můžete ji změnit. Tedy naučit se některé své vlastnosti obejít tak, aby nestály v cestě vašemu štěstí v lásce. Žádný nedobrovolně svobodný člověk by neměl házet flintu do žita. Řešení je jednoduché, i když pracné – pojměte to jako herec svou roli. Vezměte na sebe osobnost někoho, kdo se rád seznamuje, zajímá se o ostatní, miluje společnost a hledá někoho, s kým chce sdílet život. Koneckonců jde jen o několik prvních kroků, pak už si vás láska najde sama.

Zdroj: https://pure.unic.ac.cy

www.arealme.com/big-five-personality-traits-test/cs/

Proč jsou vlastně někteří lidé šťastní a jiní ne? Plní si sny a moc nedumají
Vztahy

Proč jsou vlastně někteří lidé šťastní a jiní ne? Plní si sny a moc nedumají

Tagy Nikósie vztah