Omikron podle údajů epidemiologů jednoznačně převzal nadvládu. Pokud jste si udělali antigenní test nebo máte příznaky jakými se obecně projevuje covid, možná si říkáte, že PCR test nepotřebujete., Není to ale pravda. Je dobré nákazu omikronem nejen odlišit od delty, ale hlavně od ostatních respiračních onemocnění jako je nachlazení, ale i chřipka. Každý je totiž potřeba – zejména, když se objeví komplikace nebo u oslabených lidí – léčit jinak.

Podobné příznaky

Rozpoznat omikron od delty natož od běžné rýmy nebo třeba i chřipky podle lékařů laik nedokáží. Je to přirozené, příznaky jsou prostě velmi podobné: rýma, bolesti kostí a kloubů, teplota nebo i horečka. I proto odborníci zdůrazňují důležitost PCR testů, které určí i variantu viru. „Nepozná to ani pacient ani lékař. U omikronu navíc tak často nedochází ke ztrátě chuti a čichu a kvůli tomu je rozlišení ještě složitější. Proto je u nemocných důležité PCR testování, ideálně s tzv. diskriminačním PCR testem, který určí variantu koronaviru a lékař podle ní může nastavit léčbu. Ne všechny testy se ale takto provádějí, a proto u některých pacientů variantu viru neznáme,“ říká primář MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

Na deltu mononukleární protilátky, na omikron antivirotika

Neznalost varianty, kterou jste chytli, může představovat problém právě v současné situaci, kdy se na území ČR střetávají dvě varianty. Na nastupující variantu omikron totiž nezabírají dosud hojně používané monoklonální protilátky. „V tom případě může lékař předepsat antivirotikum molnupiravir, který se podává v tabletkách a pacient jej může užívat doma. Nově také pacientům můžeme podat remdesivir v infuzích, na které musí pacient přijít tři dny po sobě do nemocnice, což není úplně pohodlné,“ popisuje MUDr. Dlouhý.

„Šalamounským“ řešením u neznámého typu koronaviru je pak podle něj podání jak antivirotik, tak monoklonálních protilátek u vysoce rizikových pacientů. „Většina nakažených zvládne covid-19 doma a s užíváním běžných léků na horečku či kašel. Pomohou jim v tom Rady pacientům, které připravila Společnost infekčního lékařství a lze si je přečíst na jejích webových stránkách. Tyto rady popisují varovné příznaky, jež by měly vést nemocného k vyhledání lékaře či cestě do nemocnice. A také v nich čtenář nalezne informaci, kdo patří do některé skupiny pacientů s rizikem progrese covidu-19 do závažného onemocnění – tito lidé by měli v případě infekce vždy kontaktovat svého lékaře a probrat s ním další možnosti léčby,“ vysvětluje MUDr. Dlouhý. Rady pro paciety najdete zde.

Lepší průběh

Pokud se ukáže, že varianta omikron zcela převáží, tak bude stále důležité vědět, zda máte kovid nebo běžné nachlazení. Už teď s rostoucím výskytem varianty omikron přibývá praktických lékařů, kteří nové antivirotikum svým pacientům předepsali, na českém trhu už je totiž k dispozici od konce minulého roku. Jedním z nich je MUDr. Cyril Mucha, člen výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. „Na přelomu roku jsem léčil manželský pár seniorů. Pán byl pozitivně testovaný bez určení varianty, takže jsem automaticky nasadil monoklonální protilátky. O dva dny později měla pozitivní test i jeho paní, tentokrát již s určenou variantou omikron. Té jsem nasadil molnupiravir. Shodou náhod jsem tak porovnal obě léčebné metody na jednom manželském páru,“ popisuje MUDr. Mucha.

Podle něj lze předpokládat, že oba měli stejnou variantu viru. Monoklonální protilátky zůstaly bez efektu a muž měl vážnější průběh než jeho manželka Zdena, která užívala molnupiravir. „Dopadlo to dobře, horečku jsem měla jen jeden den. Pak už jsem ani neležela, víceméně se to změnilo v rýmu, byla jsem zahleněná a jen jsem vykašlávala. A pak to odešlo úplně, snad během týdne,“ popisuje průběh paní Zdena (88). Lékaři nicméně nadále zdůrazňují, že nejlepší ochranou proti nákaze koronavirem je očkování, u rizikových skupin pak podání posilovací dávky vakcíny.

Pětkrát do měsíce

V současné době má každý očkovaný nárok na pět PCR testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. PCR test podstoupíte zdarma i v případě, pokud jste k testování byli určeni kvůli rizikovému kontaktu, nebo máte příznaky nemoci covid-19.