1) První praní

Udělali jste si radost novým povlečením? Určitě se těšíte, až do něj ulehnete. Nezapomeňte ale na to, že ložní prádlo je nutné po zakoupení a před prvním použitím vyprat minimálně na 40 °C, i když je pečlivě zabalené. Díky tomu povlečení změkne, zbaví se případných nečistot z výroby a zmizí i známý zápach „novoty“. Aby vaše povlečení neztratilo barvu a nevybledlo, důkladně ho před praním roztřiďte a nemíchejte tmavé kusy se světlými.

Náš tip: Při praní barevného povlečení používejte prací prostředek určený na barevné prádlo, například Persil Color Gel, který s technologií Deep Clean pronikne hluboko do vláken a odstraní i ty nejodolnější skvrny. Persil Color Gel se citlivě stará o tkaninu vašeho oblečení i při nízkých teplotách vody, rozjasní ho a předchází vyblednutí barev i po několika vypráních. Gel můžete bez obav aplikovat přímo na skvrny od rtěnky, vína nebo trávy.

2) Vyzkoušejte kapsle

V posledním období se na pultech a v domácnostech objevují prací kapsle, jinak nazývané gelové tablety. Kapsle obsahují koncentrovaný prací gel, který má silnější prací schopnost. Výhodou je, že se nemusíte zabývat dávkováním. Každá kapsle sama o sobě představuje ideální dávku pracího prostředku pro jedno praní. Navíc, prací kapsle často obsahují změkčovače vody nebo oblíbenou vůni aviváže.

Rex Power Caps zaručují čistotu, svěžest a zářivé barvy vašeho oblečení a zároveň jej provoní vůní esenciálních olejů Rex Power Caps zaručují čistotu, svěžest a zářivé barvy vašeho oblečení a zároveň jej provoní vůní esenciálních olejů Zdroj: Henkel

3) Co zvládne ocet?

Do praní přírodních materiálů můžete přidat trochu octa, který působí i jako změkčovadlo a odstraní nežádoucí zbytky pracího prostředku. O jeho typický zápach se nemusíte bát, zmizí během praní.

4) Příjemná vůně

Rádi používáte aviváž, která povlečení krásně provoní, a navíc jej příjemně změkčí? Mějte ale na paměti, že aviváž vytvoří na textilii film, který má za vinu nedostatečnou prodyšnost vlákna, proto ji používejte s rozmyslem. Pokud nechcete přijít o voňavé ložní prádlo, nahraďte aviváž esenciálním olejem, postačí 10–20 kapek. Ideální je tea tree olej, který má navíc antiseptické účinky a působí proti roztočům.

Květinový motiv povlečení Royal Garden vynikne ve vaší ložnici i na podzim Květinový motiv povlečení Royal Garden vynikne ve vaší ložnici i na podzim Zdroj: Matějovský a.s

5) Nižší teploty postačí

Snažte se prát nejen ložní prádlo vždy na nižší teploty, obecně je plně dostačující 40 °C. Vyšší teploty, než doporučené způsobí blednutí barev a ložní prádlo brzy získá opotřebovaný vzhled. Bavlna snese vysoké teploty, takže 100% bavlněné povlečení snese praní na 60 °C. Našlo si do vaší ložnice cestu povlečení z bambusu? Jeho vlákno je velmi jemné a měkké, takže tkanina z něj je prodyšná. Při praní tohoto materiálu je třeba opatrnost. Oblečení a prádlo se doporučuje prát na 30–40 °C, nepoužívat aviváž, ani sušičku prádla. Kousky z tohoto materiálu je ideální nechat uschnout volně na vzduchu a slunci.

Povlečení Darcy, podzimní novinka od Matějovského. Zamilujte si hřejivé přírodní barvy Povlečení Darcy, podzimní novinka od Matějovského. Zamilujte si hřejivé přírodní barvy Zdroj: Matějovský a.s

Mohlo by vás zajímat: Prací prášek, kapsle nebo gel. Jak si vybrat nejvhodnější prací prostředek