Vyrobit si doma vonné svíčky není tak složité

Jak si doma vyrobit voňavé svíčky. je to alchymie, ale snadno to zvládnete

Poslední rok byl pro mě náročný z mnoha důvodů. Jsem ale optimistka, tak jsem si našla na smutek a trable nové radosti. Třeba výrobu domácích svíček. A řeknu vám, je to pořádná alchymie!

Možná zapalujete svíčky jen na Vánoce. Svíčky jsou ale super věc kdykoli v roce. Plamínky totiž uklidňují, a když si pořídíte svíčku s obsahem éterických olejů, voní to pak u vás doma po celém bytě.

Svíčky miluji dlouho a vlastně si život bez nich nedokážu představit. Mám jich spousty a neustále nějaké kupuji. Doma mi říkají, že jsem blázen, ale vlastně se jim to líbí taky. Některé navodí dobrou náladu, jiné zklidní či zbaví nervozity, zlepší koncentraci nebo uleví při rýmě. Svíčky jsou takový malý voňavý zázrak, který doladí interiér, osvětlí prostor a prospěje vaší duši. Té mojí tedy rozhodně.

Čtěte také

Šéfredaktorka Alena Němečková vás naučí péct dokonalý chleba

Čtěte také

Alena Němečková vás naučí péct chleba. V karanténě jí zlepšuje náladu

Základ: informace

Když jsem se rozhodla, že zkusím vyrábět svíčky doma, začala jsem se brouzdat po internetu a hledat ty nejlepší výrobní postupy. A taky e-shopy, kde bych nakoupila vše, co je k výrobě svíčky potřeba. Připravila jsem si seznam a pak už to šlo jako po másle. Základem pro výrobu svíčky je samozřejmě vosk. Nejlevnější (a taky nejméně ekologický) je parafín. Při spalování uvolňuje do vzduchu toxické látky, které můžou způsobovat alergickou reakci či kožní problémy. Pokud se rozhodnete pro parafín, měli byste často větrat a nenechat svíčku dlouho hořet.

Já si pořídila vosk sójový. Pochází z přírodního obnovitelného zdroje, je bez příměsi a parfemace. Kromě vosku budu potřebovat knoty, formičky, barvičky a éterické oleje (pokud toužíte po voňavých svíčkách). Pár kliků a je objednáno. Za pár dnů mám balíček doma a nemůžu se dočkat, až začnu.

Čtěte také

Imunitu posiluje, pokud se musí vyrovnávat s rozdíly v teplotách

Čtěte také

Ponořte se do ledové vody! Jak začít s otužováním a jak to prospěje

Hlavně se nespálit

Na kuchyňském stole leží kilové balení vosku, moje oblíbené éterické oleje (levandule, lemongras, eukalyptus a pomeranč), sušená levandule, kterou jsem si před rokem přivezla z levandulové farmy, okvětní lístky sedmikrásky, ibišek, sušený rozmarýn, hřebíček, barvy na vosk, špejle, kolíčky a nejmenší sklenky na zavařování. A taky několik miniaturních plastových formiček na čajové svíčky.

Akce začíná. Do skleniček a formiček jsem vložila knot s kovovým plíškem na konci. Nedrží, takže je potřeba ho přichytit. Postačí troška rozpuštěného vosku, který funguje jako lepidlo. Dovnitř skleniček nasypu všechny sušené rostlinky a koření, a moc nad tím nepřemýšlím. Chci jen, aby svíčka hezky vypadala. Pak si na plotně vytvořím vodní lázeň a podobně, jako když rozpouštím čokoládu, připravím i vosk. Hlavně je potřeba ho míchat, dokud se zcela nerozpustí, a dávat pozor na prsty. Je to vzrušující, tak trochu alchymie.

Čtěte také

Klára Kubíčková

Čtěte také

Jak se vychodit ze smutků? Každodenní procházka je meditací pro celou rodinu

Jdu do finále

Rozpuštěný vosk dám z ohně a po chvíli do něj přidám asi deset kapek éterického oleje. Nejdřív vyrábím bílé svíčky, teprve pak barevné. Do připravených skleniček a formiček nalévám co nejpomaleji rozpuštěný vosk a klepou se mi ruce. Postupně ale získávám zručnost a za chvíli jsou skleničky zaplněné. Knot přidržím a přichytím kolíčkem na prádlo, aby se nepotopil. Použít se dá i špejle, mně osobně se lépe pracovalo s kolíčkem. Rozpuštěný vosk dám opět na oheň a přidám barvivo (prodává se v podobě malých barevných čtverečků).

Lít se musí vosk pomalu, žádný spěch, protože když ho nalijete rychle, udělají se v něm bublinky vzduchu. Naplněné skleničky pak přesunu na linku, kde budou tuhnout. Teprve když je vosk tuhý, může se ustřihnout konec knotu tak, aby z něj zůstal asi jeden centimetr. Ideální je nechat svíčky tuhnout co nejdéle, klidně i 24 hodin. Já jsem ale nedočkavá a hned ráno po probuzení se na svoje první výtvory jdu podívat. Ještě je vyloupnu z plastových formiček (jde to skoro samo) a moje první domácí svíčky jsou na světě. Nejsou sice dokonalé, někde je prasklina, bublina či nerovný povrch, ale co. Jsem šťastná jako blecha, protože jsem objevila další radost, u které se zaručeně vyřádím. A o to přece jde.

Čtěte také

Počítač, mobil, počítač, mobil... Zkuste z tohoto kolotoče na chvíli vyskočit

Čtěte také

Nejste závisláci? Udělejte si digitální detox a odpočiňte si od obrazovek

Moje tipy 

Nemáte formičky ani sklenky na zavařování? Nevadí. Můžete použít nějaký starší hrnek nebo kelímek od jogurtu.

Jsou na povrchu svíčky nerovnosti? Schovejte si trochu vosku pro případ „co kdyby“. Pak stačí ho znova rozpustit a povrch svíčky rozpuštěným voskem přelít a nedokonalosti zakrýt (mám už vyzkoušeno, funguje to).

Svíčka moc čoudí a kouří? Může to být kvůli nesprávné velikosti knotu nebo jste dali do vosku až moc éterických olejů. Uberte. Rozhodně nedávejte vosk na rozpouštění do mikrovlnky, vždy ho rozpouštějte jen v kastrůlku ve vodní lázni!

Čtěte také

Při pletení si mozek odpočine

Čtěte také

Pletení zlepšuje duševní zdraví. Tlumí úzkost a zlepšuje paměť

POJĎTE DO TOHO S NÁMI!

Že na sebe pořád zapomínáte? Cítíte v poslední době prázdnotu? Ukrutně se nudíte, nebo naopak nevíte, kde vám hlava stojí? Zkuste si mezi našimi jednatřiceti nápady na aktivní relax najít aktivitu, která vám udělá dobře. Třeba stejně jako my zjistíte, že to funguje. Pište nám na e-mail vlasta@vlmedia.cz, posílejte nám své fotografie, povídejte si s námi na našem Facebooku a stáhněte si zde náš notýsek plný inspirace. Nejlepší příspěvky odměníme!

Phalaenopsis je druh snad nejvíc vhodný k domácímu pěstování.

Největší chyby při pěstování orchidejí. jak zařídit, aby krásně kvetly?

Orchideje jsou často označovány za královny pokojových rostlin. Přesto je pro mnoho lidí stále překvapivé, že lze tyto vznešené tropické květiny v domácích podmínkách vůbec vypěstovat.

Hned na úvod si řekněme, že to jde, ale je potřeba volit spíše odolné druhy a různé křížence doporučené pro domácí pěstování. Pak můžete slavit úspěch a nepotřebujete ani skleník, kde byste orchidejím simulovali třeba kousek amazonského pralesa.

Aby vaše orchidej prospívala a opakovaně vykvétala, potřebuje především pravidelnou zálivku. Jinak si vystačíte i s parapetem, ale vždy je dobré poradit se v zahradnictví nebo se trochu začíst do popisu jednotlivých druhů. Vyberte si ten, který má šanci prospívat v podmínkách, jaké máte doma bez potíží k dispozici.

Čtěte také

Voda je pro rostliny nezbytná, ale ocení i přírodní přihnojení.

Čtěte také

Kopřivová jícha, soda, lógr i kvasnice. Vyzkoušejte zahradní ekologická hnojiva

Standardní pravidelně vytápěný městský byt svědčí hlavně orchidejím druhu Phalaenopsis a Vanda a některým zástupcům rodu Paphiopedila a Dendrobium. Pak potřebujete vhodný substrát, správné světlo, doporučenou teplotu, přiměřenou zálivku a speciální výživu.

Substrát se musí zkoušet

Substráty speciálně připravované pro orchideje jsou v zahradnictvích či v příslušných odděleních hobbymarketů běžně k sehnání. To ale ještě neznamená, že máte vyhráno, protože zdaleka ne každý výrobek si s příslušným druhem orchideje bude rozumět. Nebojte se experimentovat, dejte na doporučení zkušených pěstitelů, začleňte se do „orchidejářských“ skupin na Facebooku a sbírejte dobré rady jako střípky rozbitého kouzelného zrcadla: nakonec se vám skvělé výsledky určitě podaří, ale u orchidejí to někdy může dát víc práce než u jiných pokojových rostlin.

Čtěte také

Monstera je po letech zase "in"

Čtěte také

Pokojovky: Moderní jsou opět tradiční květiny jako monstera. Jak s nimi začít?

Vzduch a zase vzduch

Měřítkem kvality substrátu pro orchideje je obecně vzdušnost. Například směs Substral je vyrobená ze směsi tříděných rašelin, kokosových vláken a kůry, což by podle výrobce mělo zaručit stabilitu vlhkosti podloží a optimální vzdušnost pro všechny druhy.

Důležitý je i květináč, přesněji řečeno pěstební nádoba, která nemusí být klasickým kónickým kruhovým květináčem a neměla by být zbytečně velká. U orchidejí se může stát, že se budou kořeny prodírat na povrch. Nelekejte se, nevadí to, naopak vzduch i světlo kořenům orchidejí prospívají.

Čtěte také

Jak na okna ekologicky?

Čtěte také

Jak umýt okna ekologicky: Vyrobte si vlastní čistič s pomerančem

Tepla a vody spíše méně

Dostatek vhodného světla je vedle teploty a přiměřené zálivky nejdůležitější. Stanoviště pro pěstební nádobu vyberte dostatečně světlé, nejlíp východní či západní okno. Pozor, ne přímé slunce, to královnám škodí. Snažte se docílit stálé teploty bez přílišných skoků, asi 20 °C, v noci jen o málo míň. Myslíte-li to s orchidejemi hodně vážně, bude to možná chtít speciální topidlo s termostatem, které umožní požadovanou teplotu nastavit a pohlídat.

Pozor na nejčastější chybu, kterou je přelévání. U orchidejí je nutné brát ohledy na kořeny, potřebují vzduch a trvalá vlhkost je zabíjí. Vezme jim potřebný kyslík, a navíc může způsobit jejich uhnívání či náchylnost k houbovým chorobám. Vhodné je tedy například celý květináč jednou či dvakrát týdně ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat jej okapat.

Čtěte také

Barvy, které si domů vyberete, o vás hodně prozrazují.

Čtěte také

Barvy v interiéru: Co o vás řekne bílá malba a proč zelená dává sílu

Hnojit pomálu

S hnojivem opatrně, příliš velké množství rostlině prospěch nepřinese. Ale v období od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé dva týdny hnojivem pro orchideje. Pokud rostlinka kvete i v zimě, přihnojte ji jednou měsíčně. K dostání jsou hnojiva tekutá, ale například i tyčinky pro orchideje, z nichž se potřebné živiny postupně uvolňují do substrátu.

Čtěte také

Pokud chcete, aby k vám na zahradu létali motýli, musíte jim nabídnout rostliny a květiny, které jim vyhovují.

Čtěte také

Jak dostat na vaši zahradu zvířata? Vysaďte správné stromy a nakrmte je