Můžete zůstat u české klasiky a dát si jí na talíř prostě výrazně méně, než jste byli roky zvyklí. Nebo můžete zkusit tradiční recepty trochu odlehčit – ne všichni odborníci na výživu tuhle cestu doporučují, protože se v ní skrývá jedno velké riziko. Tradiční kuchyni nikdy neodlehčíte natolik, aby se z jídel staly dietní pokrmy, které si budete moci dopřávat bez omezení, a proto je dobré si být tohoto rizika vědomi.

„Můžete si uvařit odlehčené varianty klasických receptů. Ale i tak bude hodně záležet na vás – musíte se sami hlídat, abyste ani těch lehkých jídel nesnědli více, než je zdrávo,“ varuje psycholožka Iva Málková, zakladatelka společnosti Stop obezitě.

Myslete na svátky předem

Každopádně pokud bojujete s nadváhou, nebo dokonce aktuálně usilujete o zhubnutí, připravte se na Vánoce předem. Rozmyslete si, co si budete vařit v případě, že budete jíst něco jiného než zbytek rodiny, a včas si nakupte potřebné suroviny.

Vyplatí se dodržovat několik zásad: za prvé, tučná jídla pokud možno nahradit méně tučnými. Platí například pro majonézu v bramborovém salátu, část jí můžete nahradit jogurtem nebo si dát salát úplně bez ní. Také kapra si můžete udělat přírodního namísto klasického smaženého obalovaného.

Zásada číslo dvě, porce si dávejte spíše menší. Pozor na cukroví a alkohol, právě ten patří k největším zradám ve vánočním menu, protože je hodně kalorický. Stačí se podívat na ve zdejších krajích tak populární vaječný koňak, který obsahuje spoustu cukru a tuku a také nežádoucího cholesterolu. Bohužel, svou energetickou hodnotou si nijak nezadá s vepřovým masem.

Podobně zrádné jsou také míchané nápoje a hodně cukru obsahuje rovněž pivo, které však na druhou stranu může usnadnit trávení, a proto v malém množství nevadí. Když už alkohol, dejte přednost suchému bílému nebo červenému vínu.

Jak snadné je o Vánocích přibrat

Víte, kolik jídla musíte sníst, abyste na váze viděli kilo navíc? Zhruba třicet tisíc kilojoulů nad vaši běžnou energetickou spotřebu. Což bohužel v době Vánoc není nic neobvyklého, stačí k tomu třeba olbřímí porce salátu a pár kousků kapra pojídaných na střídačku spolu s cukrovím, zvláště pokud se člověk nehýbe.

10 rad, jak o Vánocích nepřibrat

1. Nevařte zbytečně mnoho jídla

Vánoce byly svátky hojnosti i pro naše předky, kteří jinak žili po celý rok střídmě. Zvyk vařit více jídla, než se dá sníst, se však negativně odráží na naší váze.

2. Neochutnávejte při vaření

Ač se to nezdá, při ochutnávání je možné nenápadně sníst menší porci oběda, a proto se raději spoléhejte na to, že recepty umíte najisto, případně poproste o ochutnávání někoho z rodiny.

3. Neuždibujte ve volných chvílích

Nenápadné ujídání po celý den člověka včas nevaruje, že už má dost. Snažte se mu včas předejít. Nevystavujte se pokušení tím, že rozmístíte jídlo po celém bytě.

4. Cukroví? Proč ne

Klidně si ho dopřejte, ale jen několik kousků, které si dáte na talířek a bez výčitek si je vychutnáte.

5. Pozor na alkohol

Hlídáte se v jídle, ale dopřáváte si v pití? Nemuselo by se vám to vyplatit, protože alkohol je bohatý na cukry a kalorie.

6. Nepolehávejte před televizí, naplánujte si program

Nejhorší na vzestupu váhy je nicnedělání svádějící k polehávání před televizí s talířkem jídla. Raději si předem naplánujte, jak dny volna prožijete a co všechno podniknete.

7. Nakupte hodně ovoce

Zásobte se dopředu ovocem, dopřejte si třeba méně obvyklé druhy, jako například mango, liči nebo kaki, a těmi zahánějte chuť na jídlo, zejména na sladkosti.

8. Zapomeňte na zbytečné výčitky

Nemá smysl si kazit náladu tím, když se najíte víc, než jste původně plánovali. Jeden mírný prohřešek se na vaší váze neprojeví, jen si musíte dát pozor, aby se to neopakovalo.

9. Nebojte se odmítnout

Klidně na návštěvě odmítněte nabízené jídlo a pití. Pokud nechcete přímo říci, že hubnete, vymluvte se třeba na zdravotní potíže, které vás nutí dodržovat dietní omezení.

10. Hýbejte se

I o Vánocích byste se měli hýbat. Není nutné hned jezdit na hory, ale své udělá i svižná procházka trvající hodinu nebo dvě.