Nespavost: Poškozuje zdraví! Narušuje nejen soustředění, ale i imunitu

Martina Nováčková | 10. 5. 2022

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek pomáhá regenerovat tělo i mysl. Jeho zanedbávání může mít vážné zdravotní následky.

Poruchy soustředění

Nekvalitní, krátký či přerušovaný spánek se zpočátku projevuje zvýšenou únavou. Dlouhodobé nevyspání však může mít za následek také pozvolný úbytek intelektových funkcí – to znamená, že se odrazí na vaší paměti, schopnosti se soustředit či logicky uvažovat. Podle studie uveřejněné v časopise Nature ovlivňuje nedostatek spánku také reflexy – po 24 hodinách bez spánku prý řidič reaguje podobně, jako kdyby požil čtyři nebo pět alkoholických drinků.

Oslabená imunita

Spánek je klíčový k tělesné rekonvalescenci a udržení správných tělesných funkcí. K tomuto závěru došli vědci ze Surreyské univerzity, kteří analyzovali krevní testy lidí, jež týden spali více než deset hodin denně, s těmi, kteří spali pouze šest nebo sedm hodin. Z výsledků zjistili výrazné změny aktivity různých genů, které jsou zásadní pro správné fungování imunity. Náchylnost „nespavců“ k infekcím je tak o téměř 50 procent vyšší.

Zdravá životospráva není věda: Objevte superpotraviny
Doporučujeme

Zdravá životospráva není věda: Objevte superpotraviny

Zvýšené riziko cukrovky

Špatná kvalita spánku ovlivňuje glukózový metabolismus a má přímý vliv na rozvoj cukrovky. To říkají američtí vědci, kteří sledovali spánek 40 lidí s diabetem po šest nocí. Před sledováním odevzdali účastníci vzorky krve, zodpověděli otázky týkající se poruch spánku, nespavosti a chrápání a nechali si změřit hladinu inzulinu a glukózy. Současně dostali na zápěstí detektor, který zaznamenával jejich pohyb po celou noc. Špatní spáči měli o 23 procent vyšší hladinu glukózy v krvi v dopoledních hodinách, a o 48 procent vyšší hladinu inzulinu než ti, kteří spali po celou noc klidným a nepřerušovaným spánkem. Malé množství spánku má podle lékařky Kristen Knutson, která výzkum vedla, vliv nejen na rozvoj a průběh diabetu, ale také obezity, protože dochází k nárůstu hladiny grelinu, hormonu zvyšujícího chuť k jídlu.

Vyšší krevní tlak

Během zdravého hlubokého spánku dochází ke snižování krevního tlaku a rychlosti tepu, což je důležité pro kardiovaskulární systém, který tak vlastně odpočívá. Naopak při přerušovaném a krátkém spánku krevní tlak stoupá, což může způsobit vznik a rozvoj hypertenze a zhoršení stávajících onemocnění srdce a cév.

5 rad pro dobrý spánek

• Nejezte na noc těžká jídla. Večeřet byste měli alespoň tři hodiny před ulehnutím.
• Asi půlhodiny před spaním vypijte bylinkový čaj.
• Nenechávejte v místnosti, kde spíte, zapnutý monitor od počítače. Pokud vám do ložnice svítí světlo z pouličních lamp, zatáhněte závěsy.
• Každý den (i o víkendu) choďte spát ve stejnou dobu – ideálně nejpozději ve 23 hodin.
• Zajistěte v ložnici vhodnou teplotu – kolem 20 stupňů.

Jste bez dechu a trpíte závratěmi? Může to signalizovat vážnou nemoc
Zdraví

Jste bez dechu a trpíte závratěmi? Může to signalizovat vážnou nemoc

Tagy imunní systém Nature spánek