Když vás pes doma vítá nebo si vám kočka položí čelo na čelo, je to milé a příjemné. Ale věděli jste, že existují exaktní důkazy, jak snižují domácí zvířata svým majitelům riziko deprese? V nejnovější studii přišli vědci na to, že už plánování koupě psa má blahodárný účinek na duševní zdraví. Co teprve, když si to chlupaté štěstí donesete domů.

Čtěte také

Začněte si žít svůj život

Čtěte také

Život po padesátce: Proč si konečně plnit sny, proč bilancovat a co změnit

Ničitelé a spasitelé

Když jsem na sklonku roku potřetí stavěla vánoční stromek, ze kterého si moje tři kočky udělaly trampolínu a fackovacího panáka v jednom, a lezla pod gauč pro žalostné zbytky ozdob, které sežvýkal můj pes, nevěřila bych, že majitelé domácích zvířat jsou na tom v pandemii lépe než ti, co mají doma klid a pořádek. Ale je to tak. Studie, kterou v roce 2021 vypracovali v oddělení pro Péči a chovatelství u firmy Nestlé Purina, přinesla jasné důkazy.

Výzkumníci vyzpovídali 768 majitelů psů a 767 potenciálních majitelů psů (tedy lidí, kteří se velmi vážně zabývají myšlenkou si psa pořídit a už jen hledají konkrétního). Majitelé psů se viděli výrazně šťastnější a spokojenější než lidé bez domácích mazlíčků. Během pandemie měli díky svému psovi dostatek pohybu, sociální interakce, domácí zábavy i psychické podpory. Zajímavé je, že ti, kteří o koupi psa teprve uvažovali, už cítili stejný pozitivní vliv na svoji psychiku, i když třeba teprve kupovali pelíšek a obhlíželi stránky útulků nabízejících psy k adopci.

Čtěte také

Některé zdánlivě moudré rady jsou vlastně úplně k ničemu

Čtěte také

Mysli pozitivně, věř si! Také máte alergii na motivační rady? Jak s nimi naložit

Sám doma se psem

Nejvýraznější úspěch slaví zvířecí psychoterapeuti v domácnostech o jednom nebo dvou členech. Člověk, který žije sám, by si měl psa nebo kočku pořídit téměř vždy, žertují autoři zmíněného průzkumu. Už jenom to, že musejí myslet na jídlo, hygienu a zdraví i někoho jiného, je udržuje ve formě duševní i tělesné.

Jiná aktuální studie dokazuje, že psi pomáhají i lidem s diagnózou duševní nemoci. „Přece se nemůžu vzdát, když se musím starat o Bradyho,“ řekl jeden z účastníků. Má doma dva roky labradora, kterého našel uvázaného na nádraží, kde skoro dva dny hladověl a štěkal na kolemjdoucí. Teď Brady, jako jeden z mnoha, vrací svému pánovi jeho péči. Ve studii doktorky Hawkinsové zpracovali data od 119 dobrovolníků, z nich 41 trpí duševní nemocí a zbylí se potýkají s psychologickými traumaty. Výsledky ukázaly benefity zvířecího miláčka v sedmi oblastech: zvýšená motivace, aktivace k činnostem, snížené pocity úzkosti, méně panických atak, více společenských kontaktů, snížení rizikového chování a rychlejší proces uzdravování. Účastníci hlásili, že je pes odradil od sebepoškozování, zvedal jim náladu, rozesmíval je a vytrhával z melancholie. I když to někdy bylo ničením nábytku nebo bot.

Já to mám jasné. I za rok vztyčím stromek spíš jako obětinu svému zvířectvu než vánoční symbol. Moje duševní zdraví za to stojí. I za sežvýkané ozdoby po babičce.

Zdroj: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/08927936.2021.1914434

Čtěte také

Záchvat paniky! Jaká je první pomoc?

Čtěte také

Panická ataka: Co dělat, když se mozek strachy splaší? Na vině je stres!