Osvojte si pár zaručených stylistických triků, které váš problém sice z gruntu nevyřeší, ale rozhodně pomohou k tomu, abyste se sama sobě oblečená alespoň trochu líbila a zrcadlo nebylo vaší noční můrou.

Svěrák to jistí

Přijde vám nošení stahovacích kalhotek potupné? Nenechte se mýlit, tímto prádlem vezmou čas od času za vděk i světové modelky. Bezešvé, se zvýšeným pasem a zpevněním v problematických partiích dokáže pod upnutými šaty zázraky. Nikde se vám nic nezařízne, a když zvolíte variantu s horním lemem těsně pod prsy a s prodluženou nohavičkou, vaše figura získá úplně jinou dimenzi. Vše se rovnoměrně poskládá přesně tam, kam má.

Pomozte si řasením a sklady

Noste šaty, trička a topy, které mají nařasený přední díl, v příčných záhybech se nějaký ten břišní faldík lehce schová. Stejně tak funguje i řasení na bocích nebo asymetrický střih topu. A největší, hodně oblíbená pecka slavící návrat na výsluní? Dnes tolik moderní „zavinovačky“ a překřížení jednotlivých dílů. V podstatě se dá říci, že vše, co nenápadně rozbije ucelenou hladkou plochu, funguje.

Kasejte se podkasáním

Podkasané topy, tuniky a svetry nosí s oblibou i ženy, které s předozadním rozměrem nemají žádný problém a nemají co maskovat. To vám hraje do karet. Někdy stačí podkasat delší tuniku pomocí šňůrky, ideální je také volný top s netopýřími rukávy, který končí širokým lemem na bocích. Můžete si obléknout volnější košili a její cípy svázat do úhledného uzle nebo si rovnou koupit triko s připraveným úvazem. Tento zajímavý prvek oživí každý kousek oblečení, přitom skryje nevzhledné břicho a dá vyniknout štíhlým nohám a pěkně tvarovaným bokům.

Vsaďte na sílu geometrie

S proporcemi vám výrazně pomůžou také geometrické potisky. Základem jsou samozřejmě různě silné pruhy, ať už podélné, které zdůrazní ženskou linii, nebo příčné, které mohou upoutat na štíhlý pas, trochu mu s tím „přeštípnutím“ pomoci a odvést tak pozornost od břicha. Službu vám prokáže nesouměrné poskládání různobarevných ploch, lampasy na bocích nebo kontrastní prostřihy v pase. Větší obrazce navíc upoutají pozornost a v těch přímkách, kosočtvercích a obdélnících, třeba různobarevných, se vám nějaké to kilo navíc opticky vyzmizíkuje.

Vrstvěte a zase vrstvěte

Některé kousky oblečení mohou mít dvě až tři vrstvy našité přes sebe. V rámci jednoho kousku je možné pohrát si s transparentními průsvitnými materiály, jako je šifon nebo krajka. Ale mnohovrstevnou „slupku“ si samozřejmě můžete poskládat i sama. Přes spodní top oblékněte vestu, kardigan nebo pončo a pohrajte si s rozličnou délkou jednotlivých vrstev. Přes různě střižené vrstvy pak nemá nikdo šanci řešit vaše faldy na břiše.

Střihněte si „áčko“

Šaty a tuniky, které se začínají od prsou nebo pod nimi mírně rozšiřovat a nekopírují tak figuru, skryjí vaše bříško, zadek a stehna nenásilně, ale dokonale. Když si k podobnému modelu natáhnete legíny nebo slimky, budete neodolatelná a nikdo si ani neuvědomí, že je váš vršek korpulentnější. Dejte si jen pozor na správnou velikost topu, abyste ze sebe ve snaze mít ho co nejvolnější neudělala „kredenc“.

Zvyšte pas

Jste-li kalhotový typ, zahoďte bokovky a vraťte se o pár desítek let zpátky… Džíny s vysokým pasem perfektně stáhnou povolené partie a zakryjí nevzhledná „madla“ na zádech, která – co si budeme povídat – mají i hodně štíhlé ženy, jež oslavily padesátku. Když kůže povolí, tak zkrátka povolí a inkriminovaných míst, kde se nám s přibývajícím věkem ukládá tuk, je čím dál tím víc. U vysokého pasu dejte pozor, aby se vám nezařezával do kůže, řešením je širší pružná lemovka nebo střih bez zakončení v opasku.

Poutejte na přednosti

Když už si chcete obléci model obepínající tělo, odveďte pozornost od problematických spodních partií plným výstřihem. Nebo vsaďte na nějakou zajímavou aplikaci v oblasti hrudníku – výšivku, stuhu, nápis… Své dokáže i takzvaná „voda“ neboli řasení na prsou, výrazný náhrdelník nebo pestrobarevný šátek.

Hlavně berte v potaz, že nějaké to kilo navíc ještě nikoho nezabilo a přiměřený faldík nebo špíček může působit i rajcovně, protože k ženám po čtyřicítce tak nějak patří. A co si budeme povídat, většině mužů stejně imponují plné ženské tvary.