Život většiny lidí se mezi padesátkou a šedesátkou promění. V padesáti sice už na člověka tu a tam dolehne únava větší než v době, kdy byl mladší, ale zpomalit moc nejde – péči vyžaduje rodina, někdy s poměrně malými dětmi, a velké výkony se očekávají i v práci. V šedesáti si můžete s potěšením uvědomit, že děti se dávno odstěhovaly a vy máte mnohem více času sami pro sebe. Že už zkrátka nejste v takovém stresu a neustálém zápřahu.

Konec manželství – konec života?

To je přesně ten důvod, proč se vám může podařit zhubnout relativně snadno ve srovnání s dobou před pár lety, kdy jste na to vlastně neměli čas. Přesně takhle shodila Blanka, šedesátnice z Kladna. „Bylo mi čerstvě padesát, naše dvojčata byla v končící pubertě a můj stejně starý muž si našel milenku, ačkoli jsme se předtím bavili o tom, jak se těšíme na dobu, kdy se děti odstěhují a my budeme moci začít svým způsobem nový život,“ popsala, co tomu předcházelo.

Jejich manželství bohužel skončilo rozvodem a Blanka měla pocit, že skončil i její život. Ale naštěstí kolem sebe měla kamarádky, které ji vytáhly tu na výstavu, tu na výlet, tu dokonce na dovolenou. Děti mezitím dospěly a odstěhovaly se, a jak se toho Blanka bála, najednou to vůbec nebylo tak hrozné, protože už měla své zájmy a koníčky, kterými domnělou prázdnotu rychle zaplnila. Kromě toho si poprvé v životě mohla vařit jen to, co chtěla, chodit spát, kdy chtěla, a cvičit před počítačem, aniž by ji u toho někdo rušil. A s překvapením zjistila, že hubne, ačkoli už to považovala za nemožné – v paměti ještě měla všechny ty marné pokusy, kterými si chtěla zachránit postavu třeba v období blížícího se klimakteria.

Prostě ví, že musí občas zastavit

Psycholožka Iva Málková, zakladatelka společnosti Stop obezitě, pro to má vysvětlení. Je to skutečně tím, že ženy mají více času samy na sebe, mohou si nastavit režim tak, jak jim vyhovuje – a to samozřejmě i tehdy, když se například nerozvedou. Často stačí, že odpadne každodenní kolotoč kolem dětí. Navíc podle ní přichází větší vyzrálost i v tom, že člověk už nemá snahu všechno stihnout a zvládnout, ví, že potřebuje občas zvolnit a odpočinout si. I to hraje roli.

Samozřejmě, postava se v tomto věku mění, i když si člověk dokáže udržet požadovanou váhu. Typické je zejména to, že mizí jasně vyrýsovaný pas, což souvisí s hormonálními změnami a tím, že se nově tuk více ukládá právě v oblasti pasu a břicha. Má ale rozhodně smysl usilovat o to, aby se ho tam neuložilo až moc, zejména v oblasti pod prsy směrem dolů – tento typ útrobního tuku s sebou nese podstatně větší riziko rozvoje civilizačních chorob.

Zdroj: https://www.stob.cz/cs/home

https://www.verywellfit.com/ways-to-lose-weight-in-your-50s-and-60s-3495425