V současné době má podnikatel, který chce získat obchodní společnost v podstatě tři možnosti. Buď může společnost založit sám, koupit tzv. ready made firmu ze seznamu firem na prodej nebo využít profesionálních služeb specialistů a nechat si společnost založit na míru. Každý z těchto způsobů má své výhody i svá úskalí, které si shrneme níže.

Ready made společnost

Nejrychlejším způsobem, jak získat obchodní společnost, je koupě tvz. ready made společnosti. Ready made je společnost založená dle platné právní úpravy a zapsaná do obchodního rejstříku, která však nikdy nevykonávala žádnou podnikatelskou činnost a je určená výhradně k prodeji zájemcům o možnost rychle podnikat. Ready made společnost má již také zcela splacený základní kapitál.

Čas a úsilí, které by Vám vzalo zařizování okolo založení nové společnosti vlastními silami, si koupí ready made firmy jednoduše ušetříte. Jedná se o rychlejší a pohodlnější start podnikání, při kterém se vyhnete nejen běhání po úřadech, ale i návštěvě notáře a rejstříkového soudu. Ready made firmu můžete koupit od celé řady poskytovatelů, kteří se na prodej firem specializují. Jako ready made si můžete pořídit například akciovou společnost, společnost s ručením omezeným nebo evropskou společnost.

Firma na klíč

Kromě koupě ready made firmy může podnikatel zvolit i založení firmy na klíč. Takto založená společnost profesionály je vhodným řešením pro ty, kteří mají na společnost a její strukturu zvláštní požadavky a nemohou proto koupit již připravenou společnost. V tomto případě stačí, abyste si vybrali vhodného poskytovatele těchto služeb, sdělili mu své požadavky a dále už vše necháte na něm.

Založení společnosti profesionálem je stejně jako koupě ready made společnosti o něco nákladnější, velkou výhodou je ale zajištění plného servisu a časová úspora.

Virtuální sídlo firmy

Někteří poskytovatelé nabízí v rámci svých služeb i virtuální sídlo pro firmy. Tato služba spočívá v pronájmu určité adresy zákazníkovi pro účely umístění sídla jeho společnosti často na velmi lukrativních adresách. Pro zápis konkrétního sídla do obchodního rejstříku totiž rejstříkový soud vyžaduje souhlas vlastníka nemovitosti. Podnikatelé, kteří nechtějí, aby jejich firma sídlila v místě jejich bydliště a zároveň nemají kam jinam sídlo firmy umístit, tuto službu pak hojně využívají. S virtuální sídlem jsou často pro zájemce poskytovány i kompletní administrativní služby.