Roste počet lidí, kteří vyrážejí sami na dovolenou?

Ano. V posledních letech před covidem, i nyní. Zdá se to být společenským fenoménem.

Přizpůsobují se hotely více sólo turistům?

Svět turistiky zatím na takovou situaci většinou připravený příliš není. Během posledních dvaceti až třiceti let z hotelů zmizely klasické jednolůžkové pokoje, protože přestaly vyhovovat nárokům na kvalitu. Většinou šlo o pokoje v zastrčených koutech hotelů nebo v blízkosti výtahů. Ale problém je, že za ně nevznikla žádná odpovídající náhrada. Prostě kdo chce jet sám, musí zaplatit celý pokoj – někdy se jen odečte nečerpané stravování.

Máte představu, jaká je věková skupina lidí, kteří vyrážejí na single dovolenou, a jestli převažují muži, či ženy?

U pobytových zájezdů je to pestrá skladba klientů, od mladých cestovatelů obojího pohlaví až po starší muže a ženy. U poznávacích zájezdů se jedná hlavně o ženy. Jsou často aktivnější než muži a častěji zůstávají v pokročilém věku samy.

Jaké destinace si nejčastěji vybírají – případně jsou žádanější spíše klidové dovolené, nebo naopak dobrodružné, poznávací a aktivní?

Podle toho, co pozorujeme v naší cestovní kanceláři, jde především o poznávání a aktivní dovolenou, někdy kombinovanou s odpočinkem.

Volají zájemci o single dovolenou předem? Mají nějaké otázky či obavy ze sólo dovolené?

Komunikace s klienty je často spojená se spoustou otázek. Chtějí znát princip, jak celá věc funguje a zda bude skupina složená jen z podobných cestovatelů a tak dále. Někdy se ptají dokonce na to, zda se nejedná o seznamku.

Vyrazil jste někdy sám na sólo dovolenou, lákalo by vás to? To se vám asi jen tak nepovede...

Velmi často průvodcuji skupiny turistů, kde jsou i single cestovatelé. Nikdy se mi nestalo, že by se cítili odstrčení, přehlížení nebo nějak jinak znevýhodnění. Na poznávací zájezdy jezdí lidé, kteří si cestování chtějí užít a velmi často vznikají party, které pak cestují spolu i jinam.

Proč je sólo cestování fajn

  • člověk dobře pozná místo, kam vyrazil 
  • jede si ve svém tempu a rozhoduje se, co bude chtít vidět a co ne, kdy bude vstávat, jíst...
  • může poznat nové lidi, najít nové známé

Co na něm může vadit

  • opravdu si o všem musíte rozhodnout sami 
  • někdy vám může chybět parťák ke sdílení zážitků
  • návštěvu některých míst, když je člověk sám, je někdy třeba více zvážit z hlediska bezpečnosti

ZDROJ. časopis Vlasta