Ze psů mám až iracionální strach

Jana: mám strach z volně pobíhajících psů. jak se toho zbavit, radí psycholog

Když byla Jan hodně malá holka, ještě nechodila do školy, měla nepříjemnou zkušenost s agresivním loveckým psem. Na procházce s rodiči šel vysloveně po ní, tatínek ho odháněl kameny, maminka ji držela vysoko nad hlavou. Možná, že to způsobilo její celoživotní trauma a strach z každého neznámého „voříška“.

„Mám psy vlastně ráda, tedy ty, se kterými mě seznámí majitel a jsem si u nich jistá, že nekoušou,“ začíná Jana popisovat, jak to vlastně se čtyřnožci má. „Ale venku, ve volném prostoru, jsem hrozně vystresovaná. Když jedu s přáteli na kole nebo jsem někde na procházce v polích, cítím se relativně v bezpečí, pokud je s námi nějaký chlap. Ale sama na procházce s vnoučkem nebo dcerou propadám panice, neustále sleduji okolí, zda se někde v dálce neobjeví silueta psa. I vzdálený štěkot mě dokáže rozhodit,“ stěžuje si Jana.

Čtěte také

Valerie Čižmárová byla temperamentní dračice Rokoka i Semaforu.

Čtěte také

Valérie Čižmárová: Hvězda Rokoka a Semaforu zemřela na neléčenou štítnou žlázu

Nemůžu chodit sama na delší procházky

Situaci jakžtakž zvládá ve městě, ale jelikož se před pár lety přestěhovala na vesnici právě kvůli tomu, aby měla do přírody, coby kamenem dohodil, její fobie ji rozčiluje. „Myslela jsem si, že budu podnikat dlouhé túry, jezdit na kole po cyklostezkách, užívat si venku. Zatím jen čekám, kdy za mnou někdo přijede a vytáhne mě ven, protože ve dvou se to lépe táhne a já se cítím víc v bezpečí. Je to zvláštní, když jdu ven potmě, nebojím se, že by mě mohl někdo přepadnout, z lidí strach nemám, ale představa, že potkám cizího psa, mě dohání k šílenství. A ti psi to samozřejmě poznají, že nejsem úplně v pohodě, i toho se vlastě bojím, je to na palici,“ stěžuje si.

„Pepřák“ to moc nejistí

Dcera Janě koupila pepřový sprej, aby byla trochu v klidu. Ale to také není stoprocentní řešení, v panice může taková „zbraň do ruky“ i uškodit, třeba když se otočí vítr. „Dostala jsem školení, jak s tou věcičkou zacházet, ale nevím, nevím… Raději bych podstoupila nějaké odborné školení nebo kurz na odbourání nebo alespoň potlačení strachu, fakt se s tím nedá žít. Vnímám to jako velký handicap, komplikuje mi to normální život. Přitom se mi nic tak hrozného nestalo.“

Čtěte také

Na práci doma jsem zůstala sama

Čtěte také

Edita (61): Manžel mi s přibývajícím věkem přestal pomáhat. Jsem na to sama

Kamarád ze zahradnictví

Nedávno byla Jana v místním zahradnictví, které provozuje paní Hanka. A ta má tříletého vlčáka. Jana ho vždycky slyší jenom štěkat na zahradě, dovnitř nikdy nešla, Hanka má květináče vyskládané před domem. Proto byl pro Janu velký šok a také zkouška odvahy, když ji Hanka pozvala na zahradu, aby si vybrala nějaké skalničky. Vlčák se za plotem mohl rozskočit. „Opravdu po mně nepůjde, jen co vlezu za branku?“ ptala se s obavou v hlase Jana. „Kdepak, jenom pouští hrůzu, nebojte se,“ snažila se jí uklidnit zahradnice. Vlčák si Janu očuchal, nechal se podrbat a stali se z nich rázem přátelé. „No vidíte,“ smála se Hanka. „Ano, takhle to je, když se se psem seznámím a padneme si do oka, nemám problém,“ vysvětlovala jí Jana. „Jen na otevřeném prostranství, když vidím z dálky psa bez vodítka nebo, nedej bože, bez pána někde okolo, zachvátí mě panika. Nevím, jak to překonat. Ale strašně mi to komplikuje život.“

Čtěte také

Nebylo ta láska na první pohled

Čtěte také

Neuvěřitelná náhoda: Do manžela jsem se zamilovala, i když mě nejdříve pomlouval

Pohled odborníka: PhDr. Josef Sýkora, online psychologická poradna Mojra.cz

Strach je pro lidi přirozený a každý se bojí něčeho trochu jiného. Ve vašem případě vám život značně komplikuje strach ze psů. Druh strachu (fobie) ze psů se nazývá kynofobie. Projevuje se to například zrychleným tepem, pocením, suchem v ústech, třesem, panikou a strachem, obtížným dýcháním, nevolností, točením hlavy, někdy i pocitem ztuhnutí. Tento stav trvá pouze po dobu hrozícího nebezpečí.

Pro vás je příznivé to, že máte psy ráda. Jen si potřebujete osvojit novou strategii chování, zvýšit sebedůvěru a překonat bariéru strachu.

Stávajícím způsobem chování se dostáváte do bludného kruhu, kdy z vás v momentu konfrontace pes začne cítit váš strach, resp. hormony, které psům nevoní a způsobují pocit strachu v nich samotných. Proto zneklidní a může začít štěkat a chovat se útočně.

Doporučuji nejdříve se obrátit na zkušeného člověka, například trenéra psů nebo chovatele, a požádat ho o pomoc. Trenér psů vás může naučit číst řeč psího těla a způsoby, jak se k němu chovat. Jako další krok doporučuji, pokud vás strach při konfrontaci se zvířetem nebo jenom představa možného setkání bude paralyzovat, vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta. Fobii lze obvykle napravit pomocí psychologického vedení. Při obzvláště těžkých formách kynofobie je třeba využít také medikamentózní léčbu.

Kontakt: www.mojra.cz

Jaké obroučky sluší vám?

Nezbytný doplněk na léto? sluneční brýle! jak je vybrat podle tvaru obličeje

Nosí se po celý rok a je to vlastně dobře. Některé z nás jimi maskují oční vrásky a „pytle“ pod očima, ale prioritou by mělo být samozřejmě zdraví. I když slušet by nám určitě měly, proto je třeba vybírat sluneční brýle i podle tvaru obličeje.

Musí dobře sedět

V brýlích byste se měla cítit dobře, proto vám musí perfektně padnout. Nesmějí vás tlačit na spáncích a musí dobře sedět na nose. Zkontrolujte také vzdálenost skel od očí. Správnou vzdálenost poznáte, když si brýle nasadíte a několikrát zamrkáte – řasy se nesmějí otírat o skla. Důležité je i to, aby se spodní obruba nedotýkala tváří.

Čtěte také

Bílá je barva jara a léta. Jak ji nosit?

Čtěte také

Bílá je skrytá královna barev. Stvořená je nejen pro jaro. Inspirujte se

UV filtr to jistí

UV filtr se také často označuje jako UV 400. „Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje Bc. Aneta Čunderlová z brněnské oční kliniky NeoVize. „Pokud chcete očím ulevit, můžete zvolit ještě zrcadlové nebo polarizované brýlové čočky. Zrcadlové čočky odráží světlo, takže díky tomu získáte větší pohodlí během slunečných dní. Takzvaná polarizace zase usměrňuje sluneční paprsky, které se odráží od ostatních povrchů. Nedochází pak proto k oslnění například od odrazu vodní plochy, silnice nebo sněhu na horách. Proto jsou polarizovaná skla často součástí brýlí určených pro sport,“ vysvětluje Martina Němcová z OpticLab. Nejvyšší ochrana je zapotřebí při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením – například u moře nebo v horách. A nenechte se zmást mylnou domněnkou, že ráno a odpoledne slunce očím neškodí! V této době totiž bývá přímo v úrovni očí...

Aby vám to slušelo

Sluneční brýle jsou nezbytné pro ochranu zraku před UV zářením, ale jsou také důležitým módním doplňkem. Chystáte se pořídit si pro letošní sezonu nové?

Kulaté „lennonky“

Brýle ve stylu Jackie Onassis nebo tolik typické pro aviatiky jsou ideální variantou po probdělé noci, neboť dokážou skvěle zamaskovat kruhy pod očima. A retro je letos obzvlášť v kurzu! Kulaté obroučky sluší téměř každému tvaru obličeje, snad jen dámy se zakulacenou tváří by se jim měly vyhnout. „Jemné kovové rámečky jsou obecně velkým hitem, zvlášť v barvách gold a rose gold,” říká Eliška Malinová z pražské optiky Lentiamo.

Čtěte také

Co všechno se musí vejít do vaší kabelky?

Čtěte také

Velká kabela! Alespoň jednu potřebuje každá z nás. Kterou si vyberete?

Hranaté a extravagantní

Hranaté brýle, často s kostěnými obroučkami, jsou velmi výrazné. Vedle umírněnějších čtverců a obdélníků jsou moderní také hexagony. Mohou si je dovolit sebevědomé ženy, které k nim dokážou vyladit i styl oblečení. Šedé myšky by se v nich necítily dobře, a tak by se jim měly vyhnout. Brýle s rovnou horní obrubou zvýrazní především linii čela, proto sluší ženám s pěkně tvarovaným a klenutým obočím. Mezi hranaté brýle řadíme i tzv. „masky”, které na přelomu tisíciletí proslavily celebrity jako J.Lo a Victoria Beckham. Letos jsou ještě futurističtější než dříve.

Čtěte také

Bunda, klobouk... nebojte se trochu vystoupit z nudy

Čtěte také

Ležérní móda frčí! Zapomeňte na věk a inspirujte se teenagery

Klasické ovály

Univerzálními oválnými obrubami nemůžete rozhodně nic zkazit. Vypadají dobře téměř na každém obličeji a také perfektně padnou. Oblíbené jsou brýle s tónovanými nebo kouřovými skly, které jsou vhodné na ochranu před ostrým sluncem.

Křídla motýlí

Motýlí obroučky jsou velmi slušivé a v kombinaci s efektními potisky nebo barevnými skly představují dokonalý módní doplněk. Sluší ženám s kulatým obličejem i s dokonale oválnou tváří.

Čtěte také

Klasika, s kterou nesáhnete vedle

Čtěte také

Tradiční košilové šaty trochu jinak. Pro padesátnice jasná volba