Zeptejte se jich, co obědvají, a nespokojte se s odpovědí: „Něco si uklohním a mám to na tři dny…“ Zvláště pokud víte, že vaše maminka byla vždy gurmán a měla jídlo ráda. Znamená to, že se odbude, její jídlo nebude moc kvalitní a čerstvé a zcela určitě už na něj nebude mít třetí den chuť.

Častým a možná i největším problémem stravovacího režimu je dehydratace. Podle Boženy Juraškové, předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti, mívají senioři mylnou představu o tom, co jsou to vhodné tekutiny. Za tekutiny považují například kávu nebo pivo. Přitom káva i alkohol dehydratují. Stává se tak, že jejich celkový denní příjem tekutin se skládá ze dvou káv, vody na zapití léků a z polévky k obědu, což představuje asi 500 ml přijatých tekutin místo doporučovaného litru a půl. Je to hlavně důsledkem toho, že ve stáří se ztrácí pocit žízně. Problém navíc mohou umocnit i další faktory, jako jsou horší mobilita, špatné polykání nebo obava z častého močení. Výsledkem mohou být záněty močových cest a zmatenost, která zase může vést k pádům a úrazům, jako jsou například zlomené krčky.

Jak poznat, že je váš blízký dehydrovaný? „Nejlépe je to vidět na jazyku. Pokud je vlhký, je hydratace dostatečná. Jakmile uvidíte suchý jazyk s hnědým, až popraskaným povrchem, je to jasná známka,“ vysvětluje Jurašková. Dalším znakem je zhuštěná, tmavě zabarvená moč a například zhoršené vykašlávání.

Pokud budete se svými rodiči celý den, zkuste se zaměřit na to, co za den vypijí. Možná budete překvapení, jak málo tekutin to je. Gerontoložka Jurašková svým pacientům doporučuje připravit si do lednice džbán s mátovým čajem, oslazeným medem a ochuceným citronem. Čaj je možné upíjet během celého dne. Vhodné jsou i minerálky, které je dobré střídat i kvůli obsahu různých minerálů. „Je dobré si vysvětlit, proč je nutné dostatečně a správně pít, a uvést všechny nepříjemnosti a možné komplikace s dehydratací spojené. Ze své praxe vím, že si lidé nechají poradit. Sami chtějí zdravotním komplikacím předcházet a být tak co nejdéle soběstační,“ líčí své letité zkušenosti Jurašková.

Aby svaly neslábly

V lidském těle je na 600 svalů, které tvoří 40 až 50 procent naší tělesné hmoty. Mají význam nejen pro pohybové schopnosti, ale také pro metabolismus. Čím více svalů máte, tím vyšší může být váš energetický příjem. Stárnutí je bohužel provázeno postupnou ztrátou svalové hmoty a tím i síly. Seniorům hrozí svalová slabost. Ta oslabuje imunitu, zhoršuje rekonvalescenci, a pokud je senior náhodou hospitalizován, prodlužuje i pobyt v nemocnici. Prevencí i způsobem, jak s tím bojovat, je dostatečný pohyb i příjem kvalitních bílkovin.

Světová zdravotnická organizace doporučuje 0,8 g bílkovin na 1 kg váhy dospělého člověka. U seniora se toto množství navyšuje na minimálně 1 g bílkovin a při zvýšené potřebě to může být až 1,5 g bílkovin na kilo tělesné hmotnosti i více. Stejně jako u dospělých lidí je důležité i správné načasování. Každé jídlo by mělo obsahovat 20 g kvalitních bílkovin. To znamená asi 80 g kuřecích prsou bez kůže nebo 2 vejce nebo 200 gramů cottage sýra. Vyšší dávky v jedné porci již tělo nemusí vstřebat a vyloučí je jako přebytečné.

Jako důležitá prevence oslabení svalů je vhodná jakákoli aerobní aktivita doplněná svalovou zátěží, nejlépe s cviky na rovnováhu a kloubní pružnost. Třeba pilates, strečink nebo jóga se dá kombinovat se svižnými procházkami či jízdou na kole.

Máte dost živin?

Senior může mít sice dostatečný denní energetický příjem, ale přitom mu mohou chybět základní živiny, zejména už zmíněné bílkoviny nebo vitaminy a minerály. Příčiny podvýživy mohou být různé: ekonomické, neschopnost zajistit si a připravit jídlo, zhoršená hybnost, změny apetitu způsobené snížením funkcí chuti a čichu, zhoršené polykání, problémy s trávicím traktem, nižší vstřebatelnost živin v důsledku atrofie orgánů, ale i vliv nežádoucích účinků léků nebo zbytečné restriktivní diety.

„Musíte si uvědomit, že starší lidé už většinou trpí nějakým civilizačním nebo jiným onemocněním a jejich organismus je tak zatížen volnými radikály. Pokud se senior k danému onemocnění navíc špatně stravuje, je zatížení ještě vyšší. Dochází k nerovnováze a jeho zdraví může být kdykoli ohroženo infekcí. Na kvalitní stravu vašeho blízkého ještě více myslete, pokud ho čeká jakýkoli operační zákrok. Je velmi důležité, aby na něj šel dobře připravený – vyživený. Výrazně tak zkracujete dobu pobytu v nemocnici i období rekonvalescence,“ vysvětluje Jurašková. Proto bychom měli dbát nejen na dostatečný příjem tekutin, bílkovin, ale také vhodných komplexních sacharidů, zdravých tuků potřebných pro dobré vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, vlákniny, vitaminů a minerálů.

Pestrá strava by seniorům měla zajistit i dostatek vitaminů a minerálů. Gerontoložka Jurašková doporučuje dbát zejména na dostatečný příjem minerálů zinku a selenu, dále vitaminu D a také doplnění kolagenu. Právě zinek je významným prvkem při utváření kolagenu, má protizánětlivé účinky a zároveň působí v organismu i jako antioxidant. Seniorům se doporučuje dávka 8 až 15 mg denně. Pro hojení ran je důležitý i selen v dávce přibližně 55 mg denně. Vitamin D je nezbytný jako ochrana před infekcí, snižuje záněty, pomáhá udržet hladinu glykémie i cholesterolu a samozřejmě je nezbytný pro zdraví kostí.

Správně poskládaný talíř

Podle lékařky Juraškové by měla být strava seniorů především pestrá a podávaná častěji a v malých porcích. Nebojte se jídla více okořenit zejména bylinkami a například kurkumou, která má protizánětlivé účinky. S věkem totiž atrofují všechny sliznice včetně těch v ústech, takže jídla seniorům mohou připadat nevýrazná a bez chuti, což je třeba odrazuje. Samozřejmě dejte přednost vařeným a dušeným jídlům před smaženými a pečenými na tuku. Ty raději úplně vynechte. Kvůli dostatku vlákniny a vitaminů je důležitý příjem zeleniny. Ta může někdy z hlediska trávení a kousání představovat problém. Zkuste ji nakrájet nebo nasekat na co nejdrobnější kousky, kořenovou a další tvrdší zeleninu lehce podusit či ogrilovat a zakápnout olivovým olejem. Vhodná jsou také ovocná a zeleninová smoothie a zeleninové pomazánky spojené tvarohem nebo čerstvým sýrem typu Lučina.

Nemusíte se bát ani luštěnin, pokud je dostatečně dlouho, alespoň 48 hodin, namáčíte a vaříte v kombinaci s bylinkami, které zabraňují nadýmání, třeba saturejkou.

Maso preferujte libové s větším zastoupením drůbeže a ryb. Ryby by měly být v jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Jsou velmi důležité kvůli obsahu omega-3 mastných kyselin. Tuky by měly pocházet především z rostlinných a rybích zdrojů. Mohou být zastoupeny mastnějšími rybami, například kaprem, makrelou či lososem, ořechy, avokádem, olivovým olejem. Jsou důležité i pro dobrou vstřebatelnost vitaminů rozpustných v tucích, zejména vitaminu D. Nezbytné jsou také alespoň dvě porce mléčných výrobků denně. Pokud senior dobře snáší mléko, lze za jednu porci považovat 250 ml mléka. Vhodné jsou zakysané výrobky, jako jsou jogurty a jogurtová mléka, které mají blahodárný vliv na střevní mikroflóru.

Pozor na hubnutí

Pokud je vašim rodičům více než 80 a zdají se vám při těle, nesnažte se jim radit, aby hubli pomocí nějaké diety. Nadváha není u této věkové skupiny důvodem k zahájení redukční diety. Cílem by měla být spíš méně drastická úprava jídelníčku, aby dotyčný dále nepřibíral, ale spíš si udržel stávající hmotnost. Samozřejmě je-li u něj diagnostikovaná obezita a ohrožuje jeho zdraví, pak je namístě myslet na dietní a režimové úpravy včetně fyzické aktivity, které povedou k pozvolnému poklesu hmotnosti. Nemělo by to ale nikdy být více než 5 až 10 procent celkové hmotnosti za půl roku.

Božena Jurašková

Božena Jurašková

Předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti, vedoucí subkatedry geriatrie Lékařské fakulty UK v Hradci Králové a primářka III. interní gerontologické a metabolické kliniky FN v Hradci Králové.

ZDROJ: časopis Vlasta, https://www.cggs.cz