To je zkušenost ženy, která cvičila unikátní sestavu cviků zvanou hormonální jóga. A další přidává jiný zážitek: „Po víkendovém semináři jógy mě přešly návaly pocení. Je to neuvěřitelné, dnes se chystám doma poprvé zacvičit sestavu sama.“ A další se připojuje: „Mívám menstruaci nepravidelně, a to po čtyřiceti až padesáti dnech, a tentokrát to je 33. den, díky víkendovému jógovému workshopu.“ Ještě poslední příklad ženy, která po letech užívání hormonální antikoncepce a po jejím vysazení nezačala vůbec menstruovat: „Absolvovala jsem kurz a začala jsem poctivě téměř denně cvičit. Po měsíci jsem dostala menstruaci. Bez prášků, bez hormonů, které jsem se rozhodla vysadit. Jsem šťastná, že jsem se rozhodla začít dělat něco přirozeného.“

Pořád samé změny

Pokud vám tyhle příběhy znějí jako z nějaké nepravděpodobné reklamy, není divu. Ale za jejich pravdivost ručí cvičitelka hormonální jógové terapie Jana Černotová z Frýdku-Místku: „Jsou to vyjádření žen, které osobně znám. Třicet minut hormonální jógy denně vám opravdu může změnit život.“ Jana se s jógou setkala už v dětství, zaujala ji jednoduchostí, systematičností, účinností a komplexností působení na tělo i ducha. Pak se rozhodla, že se jí chce věnovat naplno a pomáhat přitom lidem, to znamená jógu učit. „Já s ní prožila dvě těhotenství a pak jsem si logicky otevřela ve svém rodném městě centrum péče o těhotné, ženu a dítě, kde se zaměřuji na gravidjógu a jógu po porodu.“

Jenže těhotenství není jediná hormonální změna, kterou ženy procházejí. Spíš platí, že ženy procházejí hormonálními změnami neustále. A řada z nich má potíže. „To mě přivedlo k hormonální jógové terapii podle Dinah Rodriguezové. Ta vytvořila sestavu cvičení na podnět svého gynekologa, který viděl, v jak perfektním stavu má tělo a hormonální hladiny i po šedesátce. Tenhle systém se hodí totiž i pro ženy v období přechodu, s ženskými potížemi, nebo dokonce s diabetem. Přesvědčilo mě právě i osobní setkání s ní, v té době jí bylo 86 let a byla neobyčejně dynamická, pohodová a aktivní.“

Vlastně žádný zázrak

Jak to funguje? Díky pravidelnému cvičení se hladiny hormonů vrátí do optimální rovnováhy a harmonie, bez léků a lékařských zásahů, i když tato jóga nijak proti medicíně nemíří. Její snahou je ale harmonizace hormonálního systému přirozenou cestou. „Výsledkem cvičení je zvýšení hladiny estrogenu v těle a stimulace ovulace, odstranění symptomů souvisejících s nízkou hladinou estrogenu, lepší hospodaření s vitální energií, snížení únavy, zlepšení látkové a energetické výměny, revitalizace a omlazování organismu, harmonizace psychiky i energetického systému těla,“ říká terapeutka. Právě estrogen totiž stojí za většinou problémů menopauzy a zvýšení jeho úrovně působí taky jako prevence osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Nic zázračného přitom nehledejte: cvičení spojuje dynamické jógové pozice, dechové techniky, práci s energií a koncentrační antistresové prvky. Jejich sestava pomůže zvládnout stres a tak udržovat hormonální hladinu mezi hypofýzou, štítnou žlázou a vaječníky v harmonii.

Co se bude dít

Jako prevenci by hormonální jógu měly cvičit všechny ženy po 35. roce života. Právě v té době totiž začíná klesat hladina estrogenu a mohou se objevit první příznaky stárnutí, které pak vyvrcholí v přechodu. Cvičení pomůže ženám s problematickou menstruací, stejně jako těm, které trpí zadržováním vody v těle, psychickou labilitou a migrénami. „Chybějící menstruace se často navrací po absolvování semináře,“ popisuje zkušenosti Jana Černotová. Pokud jde o přechod, díky zvýšení hladiny hormonů se zmírní jeho projevy už po měsíci pravidelného cvičení. Terapie působí na žlázy s vnitřní sekrecí a pomáhá tak s odstraněním návalů, nočního pocení, psychické lability, zlepšuje se kvalita pleti, vlasů i nehtů. Příznivé výsledky jsou u žen s cystami i myomy, které nejsou indikované k operaci.

Křehké ženské tělo

Když žádnými popisovanými problémy naštěstí netrpíte, jógové cviky vám, pokud se je rozhodnete vyzkoušet, protáhnou zkrácené svaly, posílí ochabující partie, odstraní bloky na páteři a tím zlepší nervové zásobení celého těla. Navíc pěkně tvarují postavu, zlepšují pohyblivost, pružnost a ohebnost těla. Také mohou pomoci proti chronické zácpě nebo akné a posílit imunitní systém. Dost důvodů to aspoň vyzkoušet. „Jedná se o cvičení rychlé, energizující a dynamické, vhodné pro ženy vytížené v práci i maminky na mateřské,“ říká Jana Černotová. „Mnoho z nich navíc právě tato jóga na mateřskou ‚poslala‘. Buď se sama přičinila o lepší fungování těla, nebo napomohla po umělém oplodnění lépe připravit organismus.“