Půjčky jsou už běžnou součástí dnešního života. Podle průzkumu společnosti Air Bank si alespoň jednou za život půjčilo osm z deseti lidí. Většinou si berou klasické spotřební půjčky na rekonstrukci bydlení, nákup auta nebo vybavení domácnosti. To se neděje mockrát za život, takže jen málokdo je zběhlý v tom, na co všechno se ptát, co si ohlídat, čeho si všímat.

Porovnávejte

Často se stává, že lidé osloví banku, u které mají svůj účet, a o jiné možnosti se vůbec nezajímají. Bohužel se právě tím připravují klidně i o desítky tisíc korun. Vypovídá o tom jiný průzkum, tentokrát provedený Raiffeisen stavební spořitelnou. „Polovina respondentů uvedla, že před uzavřením úvěru srovnání konkurenčních nabídek vůbec nedělá,“ potvrdila její mluvčí Jitka Jechová.

PĚT DOBRÝCH RAD

  • Zvažte, jestli půjčku potřebujete a zda máte příjmy na její splácení.
  • Srovnejte si nabídky více bank. Úspory mohou být obrovské.
  • Nesrovnávejte půjčky jen podle úroků, výše splátky či poplatků. Ptejte se, jakou RPSN budete mít ve smlouvě a kolik celkově přeplatíte. Zjistěte si také, zda banka nemá jako podmínku využívání dalších zpoplatněných produktů.
  • Zajímejte se, do jaké míry umožňuje banka měnit podmínky půjčky po jejím poskytnutí. Například jestli budete moci během splácení měnit bez poplatků výši splátky.
  • Pokud jste si už půjčku vzali a pak jste zjistili, že jinde jste ji mohli mít levnější, nezoufejte. Existující půjčky si můžete zlevnit jejich převedením z původní banky do jiné. Ovšem vybírejte a prověřujte stejně důkladně, jako by šlo o novou půjčku.

Zjistěte si informace

Základní rada je tedy jasná – dejte si dohromady, kolik potřebujete, a projděte si na internetu různé banky i nebanky, které se půjčováním zabývají, a počítejte a počítejte. Jenom na tyhle informace ale nespoléhejte, rozhodně není záruka, že co má banka na webu, to opravdu do písmene platí. Takže po prvním průzkumu si je osobně obejděte a nechte si předložit jejich nabídky.

Čím se řídit

Rozhodující pro každou půjčku je tzv. RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, od níž se odvíjí, kolik nakonec zaplatíte navíc. „Tyto informace obsahuje takzvaný předsmluvní formulář, který je banka klientovi povinna nezávazně vystavit,“ upozorňuje Robert Štefl, vedoucí produktového týmu ve společnosti Air Bank. Prostudujte si také důkladně smlouvu s bankou, a to všechny její části – jaké je penále, když se třeba o den zpozdíte s platbou, jestli s sebou půjčka nenese nějaké další poplatky apod.

Nejlepší je žádná

Není určitě sporu o tom, že vůbec nejlepší je si nepůjčovat. A když, tak na něco opravdu nutného. „Obecně platí, že bychom si neměli půjčovat na věci, které mají kratší trvání, než je doba splácení půjčky,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery.

Co na to odborník: MILAN CÁDER, ředitel retailu společnosti Cetelem

Lidé by si obecně neměli půjčovat na své běžné výdaje, případně na dovolenou. Vzít si úvěr s sebou vždy nese určitou míru rizika. Vzniká závazek, který se musí splácet. Budoucí rizika lze ošetřit tím, že si spolu s úvěrem sjednáte také pojištění schopnosti splácet, ideálně takové, které pokrývá i riziko ztráty zaměstnání. Pokud byste se přesto dostali do problémů se splácením, co nejdříve kontaktujte společnost, která vám úvěr poskytla. Pokud je seriózní, bude se snažit najít společné řešení, například formou odložení či rozložení splátek do delšího období. Až si budete vybírat, kde si o půjčku zažádáte, informujte se tedy o tom, jak firma v takových případech postupuje, jaké má poplatky za pozdní platby a vymáhací proces.