Klimatizace: Pomocník ve vedrech, ale také viník chronických potíží

Jitka Musilová | 16. 8. 2022

Víte, co riskujete jízdou v autě s naplno puštěnou klimatizací, když je venku třicet stupňů? A jak mít nastavenou klimatizaci v kanceláři, aby se vám z prudkého ochlazení třeba jen několika centimetrů těla nerozjely chronické potíže?

Z nesprávně nastavené klimatizace hrozí nejen bolesti svalů a kloubů nebo uskřípnutí páteře, ale i chronické problémy podobné revmatu či artritidě. Typickým negativním důsledkem nesprávného používání klimatizace je tzv. C-B syndrom, bolest vystřelující z krční páteře do levého nebo pravého ramene, případně až úplné ztuhnutí krku a ramenních kloubů. Toto je nejčastější následek, neboť tyto části těla bývají vždy odkryty. Pokud jste ještě k tomu zpoceni, příliš silná klimatizace se bolestivě zakousne i do zádového svalstva. A mohou z toho vzniknout opravdu vážné potíže. Bolest v zádech nebo v krku se zafixuje a léčba potrvá sakra dlouho. Proto je velmi důležité sledovat, zda je proud vzduchu z klimatizace dostatečně rozptýlen a nesměřuje přímo na vás.

Trápí vás zácpa? Pozor na projímadla! 3 tipy, jak s ní zatočit přírodní cestou
Zdraví

Trápí vás zácpa? Pozor na projímadla! 3 tipy, jak s ní zatočit přírodní cestou

Podrážděné a suché oči

Slzí vám oči, pálí a máte je začervenalé? Pokud se vám to děje v práci nebo v autě, může za tím stát klimatizace. Ta narušuje slzný film na povrchu oka a proud suchého vzduchu ho vysušuje. Klimatizace totiž kromě úpravy teploty či čistoty vzduchu má na starosti také změnu jeho vlhkosti. Ochlazený vzduch, který vane z klimatizačních jednotek, je velmi suchý. „Slzný film je důležitý nejen kvůli tomu, že zvlhčuje rohovku našich očí, ale také kvůli tomu, že zabraňuje očním infekcím. A to je možné jen tehdy, pokud máte dostatek slz a často mrkáte. Člověk totiž průměrně mrkne přibližně patnáctkrát za minutu,“ říká Kristýna Štěbetáková z Alensa.cz

 

Kde by měla být klimatizace umístěna

V místnosti má být umístěna v dostatečné výšce a tak, aby na vás neproudil studený vzduch přímo. Pokud člověk při používání klimatizace dlouhodobě trpí a nehledá pomoc, přivodí si vážné chronické stadium. Stejně i v případě, že z příliš silné klimatizace onemocní, vyléčí se a opět se jí nerozvážně vystavuje.

Můžu jíst chleba a zároveň hubnout? Ano, pokud jíte ten správný
Zdraví

Můžu jíst chleba a zároveň hubnout? Ano, pokud jíte ten správný

Ruku v ruce s klimatizací jde aklimatizace

Po dlouhé cestě autem zvyšte chvíli před zastavením vnitřní teplotu, abyste snížili teplotní šok organismu. O podobný postup se snažte, i když opouštíte budovu – zůstaňte alespoň pár minut v hale, která už není tolik vychlazená, ale ještě v ní není takové horko jako venku.

Oblékejte se bez ohledu na reakce okolí

Nestyďte se v létě v kanceláři za ponožky. Pokud jste citliví na chlad, noste je s sebou. Používejte je ve všech podchlazených prostorách – v kanceláři, v hotelu, v dálkovém autobusu, v nákupním centru… Ani lehký svetřík nebo třeba vata do uší není tabu, když ochrání vaše zdraví.

Jezte a pijte

Jste nervózní z delšího pobytu v klimatizovaném prostoru? V chladných prostorách méně pociťujete žízeň a hlad. Pokud je člověk hladový, zvyšuje se jeho neklid a podrážděnost. Začne hledat viníka, kterým není klimatizace, ale nedostatečné adaptační schopnosti. Pokud po delším pobytu v klimatizované místnosti začnete pociťovat nepohodu, řešte nejprve to, co zvládnete – doplňte zásoby vody, případně se najezte.

Bolí vás oči z počítače a mobilu? Zkuste zrakový strečink
Zdraví

Bolí vás oči z počítače a mobilu? Zkuste zrakový strečink

Věděli jste, že pomůže žvýkačka?

Cítíte napětí ve svalech a v páteři, jakmile vstoupíte do klimatizovaného prostoru? Zkuste žvýkačku! Pravidelná rytmická práce žvýkacích svalů a podvědomá soustředěnost vám částečně pomohou uvolnit stres. Žvýkačka však není lékem na všechno…

Zvykne si tělo na chlad?

Pokud si poměrně lehce zvyknete na bolest, vaše tělo si časem zvykne i na působení chladného vzduchu. Svalová křeč má však mnohem dalekosáhlejší následky, než se na první pohled zdá. Spasmus se posiluje a v důsledku toho, že se nemůžete hýbat, nebo proto, abyste předešli bolesti, měníte zdravé pohybové návyky. Vzniká tak svalová dysbalance, kterou si zakládáte na další bolestivé problémy.

Říká se, že ofoukne spíš ženy

Ovšem statistiky, které by toto tvrzení potvrdily, nejsou reprezentativní. Přestože celkově bývají ženy vnímavější na chlad než muži a je pro ně také příznačnější sedavé zaměstnání, ve kterém se nelze vždy vyhnout proudu chladného vzduchu, nikde není psáno, že ženy trpí na nemoci z klimatizace víc než muži.

Škola se blíží: Jaká cvičení by měl zvládnout předškolák, než půjde do školy?
Cestování

Škola se blíží: Jaká cvičení by měl zvládnout předškolák, než půjde do školy?

Víte, že…

  • V autě je třeba nejprve nechat klimatizaci, aby vychladila vzduch, a až potom naložit děti?
  • V klimatizovaných prostorách by mělo být nanejvýš o 6 stupňů méně než venku?
  • V domech a bytech by klimatizace neměla stáhnout teplotu pod 25 stupňů?
  • V horku by měla běžet klimatizace v rozumném módu po celý den, a pokud se vám to nehodí, je třeba ji načasovat tak, aby začala pracovat hodinu před vaším příchodem?

Zdroj: www.vlasta.cz, časopis Vlasta

Jak na vysoký cholesterol? Cvičte, jezte artyčoky a další lahůdky
Zdraví

Jak na vysoký cholesterol? Cvičte, jezte artyčoky a další lahůdky

Vzhůru do Rakouska po stopách císařovny Sissi. Wolfgangsee a Bad Ischl čekají
Cestování

Vzhůru do Rakouska po stopách císařovny Sissi. Wolfgangsee a Bad Ischl čekají

Kufr na cesty podle Špačkovy etikety! Není to o pohodlí, ale o sebeodříkání
Cestování

Kufr na cesty podle Špačkovy etikety! Není to o pohodlí, ale o sebeodříkání

Tagy bolest klimatizace