Když klouby bolí. 5 tipů, jak si ulevit od potíží v letních vedrech

Petra Šmídová | 24. 6. 2022

Ať se nám to líbí, nebo ne, naše klouby s každým rokem mění svoji funkčnost. Někteří senzitivnější jedinci mohou potíže pociťovat i při sebemenších změnách počasí. Věděli jste ale, že kloubní bolesti se mohou rapidně zhoršit i v letních parnech? Proč se to děje? A jak si ulevit?  

Čím jste starší, tím více si možná všímáte, že vaše klouby v letním horku nefungují tak, jak by měly. Na vině jsou právě vysoké teploty a změny tlaku vzduchu, které ovlivňují kloubní funkčnost. Značným faktorem je ale také vlhkost a to hned z několika důvodů:

  • Šlachy, vazy a svaly se ve vlhkém počasí roztahují.
  • Horké počasí může bránit v pohybu a vlivem nepohyblivosti klouby tuhnou.
  • Klouby s opotřebovanou chrupavkou mohou mít obnažené nervy, které silněji reagují na změny tlaku vzduchu.
  • Vlhkost způsobuje, že tělo ztrácí vodu potem. To může snižovat množství synoviální tekutiny v okolí kloubů a způsobovat bolest.

Synoviální tekutina je gelovitá látka, která promazává klouby a udržuje je v bezchybném chodu. Právě teplota a vlhkost mohou měnit její hladinu či tloušťku. Vlivem počasí se pak může tekutina zanítit a klouby začnou mít pocit, že se nemohou náležitě pohybovat nebo jsou ztuhlé.

Lékárnička na dovolenou. Víte, co má obsahovat? Zkontrolujte obsah a doplňte ji
Cestování

Lékárnička na dovolenou. Víte, co má obsahovat? Zkontrolujte obsah a doplňte ji

Jak o své klouby pečovat?

  1. Hydratujte: Voda a sportovní nápoje udržují tekutinu v kloubech, která zase udržuje vás v bezbolestném pohybu.
  2. Volte vhodné oblečení: Oblečte si volné oblečení z přírodních vláken, které kloubům umožní volný pohyb a zároveň je udrží v chladu.
  3. Relaxujte na chladném vzduchu: Pokud to jde, zůstávejte v klimatizovaném interiéru. Omezíte tak pobyt ve vlhkém vzduchu, který může způsobovat kloubní bolesti. Chladnější vzduch navíc snižuje zánět.
  4. Zaplavte si: Plavání ochlazuje tělo včetně kloubů. Navíc je to kardio cvičení s nízkou zátěží. A co je nejdůležitější, vztlak vody zmírňuje tlak na klouby.
  5. Upravte svůj jídelníček: „Ve vašem jídelníčku by neměly chybět potraviny, které jsou klíčové pro správné fungování organismu a které přispívají k normální činnosti nervové soustavy, svalů a tvorbě kolagenu. Mezi takové potraviny patří například ananas, citron, ořechy a listová zelenina,“ radí David Buchta ze společnosti Primulus.

Ale ne každý člověk má v horkém počasí problémy s klouby. Někteří mohou mít kloubní potíže, když teploty klesají nebo je sychravo a deštivo, jiní se zase mohou cítit nejlépe v chladnu a suchu. Vše je velmi individuální. Ovšem pozor! Pokud je bolest kloubů nesnesitelná nebo jsou vaše klouby oteklé a teplé na dotek, objednejte se raději na vyšetření ke svému lékaři.

Zdroj: prevention.com primulus.cz kloubus.cz meteocentrum.cz

Celulitidu porazit lze, ale chce to trochu úsilí. Trenérka radí, jak na to
Hubnutí

Celulitidu porazit lze, ale chce to trochu úsilí. Trenérka radí, jak na to

Tagy bolest David Buchta kloub tekutina