Knoflíková válka! Inspirujte se, drobný detail na oblečení dokáže velké divy

Jitka Musilová | 2. 3. 2022
Sukně, Topshop, 864 Kč
Sako, Lipsy, 1990 Kč
Sukně, Desired, 1290 Kč

Někdo sbírá knoflíky od uniforem, jiný miluje skleněnky nebo knoflíky z porcelánu. Někdo vyrábí z knoflíků bižuterii, další se svojí sbírkou roztodivných knoflíků jen kochá a rád se v nich přehrabuje. Knoflík je zkrátka fenomén, a ač ho můžeme na oblečení nahradit druky, patentkami nebo háčky, nikdy se ho nevzdáme.

Knoflík provází spousta pověr. Kdo si sáhne na knoflík kominíka, ten bude mít v životě štěstí. Ten, kdo ho zapne do špatné dírky, se musí připravit na to, že se mu bude lepit smůla na paty. Naši předci házeli hrst knoflíků za svitu svíčky na stůl, aby se jim dostalo konkrétních odpovědí na životně důležité otázky. Mladé dívky je zase nenápadně kutálely směrem k mužům, u vhodného ženicha se měl knoflík zastavit.

Tričko s nápisem už pro vás není? Naopak! Klidně jím vyjádřete své názory
Krása

Tričko s nápisem už pro vás není? Naopak! Klidně jím vyjádřete své názory

Jak knoflík postupně dobyl svět

První zmínky o knoflících pocházejí z roku 2600 př. n. l., z oblasti kolem řeky Indus. Šlo vlastně o jakési malé a zahnuté skořápky, spíše dekorace. Majestátnost jim propůjčili až staří Římané, ti nejbohatší z nich si pomocí knoflíků zapínali tradiční oděvy. V období rokoka se začaly našívat na kabátce a staly se tak módním doplňkem šlechty. Vojáci je hrdě nosili na uniformách. Jedním z prvních našinců zabývajících se výrobou knoflíků byl Heinrich Hendrich v první polovině 18. století, který vyráběl kovové knoflíky se skleněnými vsádkami. V roce 1770 vyrobil cínový knoflík Christian Hiecke z Petrovic v severních Čechách, a jablonecký skleněný knoflík je dodnes světoznámým pojmem. Knoflíková horečka vypukla po roce 1864, kdy svět zachvátila móda černých knoflíků, které měly kovová ouška – kaloty. O pár let později se začaly skleněné knoflíky malovat.

Skandály na královských svatbách: Kdo spletl jméno a kdo nedostal pozvánku?
Krása

Skandály na královských svatbách: Kdo spletl jméno a kdo nedostal pozvánku?

Nejznámější jsou manžetové

Manžetové knoflíky zdobí velmi decentně a elegantně především pánská saka a košile s tzv. francouzskou manžetou. Jde o jeden ze tří povolených šperků dle etikety, kromě manžetových knoflíků se může byznysmen na schůzku ozdobit jen kvalitními hodinkami a snubním prstenem. Manžetové knoflíky ale nosí jako šperk i ženy. V rámci outfitu inspirovaného muži mají tyhle knoflíčky své opodstatněné místo.

Různé tipy i formy

Knoflíky, které nosíme na oblečení, mívají často ryze praktickou funkci. Prostě a jednoduše zapnout a jít. Kalhoty, svetr, košili, sako… Vyrábí se knoflíky plastové, kovové, hliníkové, ale i z porcelánu, ze skla nebo z perleti. Velký úspěch slaví dekorativní knoflíky ze dřeva, korku, kokosu, ratanu nebo ze slonové kosti. Můžou mít různé tvary i povrchovou úpravu. Aby knoflíky ladily s oblečením, jsou často pošité látkou. Když jsem si před lety šila svatební šaty, sama, nechala jsem si miniaturní knoflíčky potáhnout onou látkou. Pamatuji si na tu titěrnou práci, když jsem v celé zadní části šatů, podélně od krku až po kotníky, obšívala v ruce miniaturní dírky. Pečlivost se vyplatila, ale už bych do toho nešla.

Pořádek v kabelce! Konečně si ji pořádně uspořádejte a nenoste zbytečnosti
Krása

Pořádek v kabelce! Konečně si ji pořádně uspořádejte a nenoste zbytečnosti

Hrátky s knoflíky

Pomocí knoflíků dekorativně našitých na oblečení můžete i kouzlit s postavou. Dvě podélné řady knoflíků na bocích kalhot se širokými nohavicemi a vysokým pasem opticky zúží boky, našité podél rozparku pouzdrové sukně vyrýsují nohy. Můžete si s knoflíky pohrát i ve výstřihu, na pár rozepnutých knoflíčků na halence některé ženy léta sází. Saka stabilně členíme na jednořadá a víceřadá právě podle knoflíků, z roláku můžete pomocí rozepnutých knoflíků vytvořit svetr s klasickým výstřihem.

Víte, jak nosit bílou košili? Nuda to být nemusí, stačí správná kombinace
Krása

Víte, jak nosit bílou košili? Nuda to být nemusí, stačí správná kombinace

Tagy Česko Indus Knoflíková válka