Základ zvládnete snadno, protože trvanlivost kontrolujete při každém nákupu potravin, takže se jednoduše pozorně podívejte i na kelímek či obal v drogerii. U kosmetiky se nepočítají dny, jako například u jogurtu, třeba krémy vydrží obvykle 2–3 roky. Uvádí se obvykle pouze měsíc a rok doporučené spotřeby. Výjimku tvoří koncentrované péče nebo složky, které ztrácejí účinnost, což někdy naznačuje symbol přesýpacích hodin, prostě při používání sebou musíte trochu hodit. Kosmetika z cizích zemí mívá anglické značení Expiration nebo zkratku BB (Best Before).

Symbol otevřeného kelímku

Na obalech je ovšem vytištěné ještě jedno číslo. Bývá spojené s obrázkem kelímku, který má otevřené víčko a vedle počet měsíců (často 6M, 12M). Druhé datum spotřeby totiž startuje ve chvíli, kdy začnete krém používat. Mimochodem, vyplatí se poznamenat si to na dno kelímku nebo do kalendáře.

Původní balení

Domácí chování určuje, jestli podlehnete výhodným slevám a nakoupíte kosmetiku do zásoby. V tom případě ji nechte v původním obalu, každá ochranná vrstva se počítá. I kdyby vám třeba papírová krabička zabrala víc místa než z ní vysvobozený krém, nezbavujte se jí. Přispívá k udržení stálé teploty a chrání před světlem, což se počítá především u luxusnějších produktů ve skle. Nejlepší místo pro zásoby je například skříň v chodbě nebo šatní skříň v ložnici.

Lednička? Ne!

Teplo, světlo a vlhko, to je trojice největších nepřátel kosmetiky po otevření. I když máte krásný kosmetický stoleček, kde by se výstava krémů, sér a mlék vyjímala, pokud je u jižního okna, kam pořádně praží slunce, na nápad zapomeňte. Pokud o sebe pečujete v místnosti, kde se mění teplota, zavírejte kosmetiku do skříňky či šuplíku.

Pečovat o sebe v koupelně zní prakticky, ale zdejší výkyvy teploty ustojí jenom produkty, které se rychle spotřebují, například tělová mléka, která používáte denně. Nevhodná je také vyšší vlhkost vzduchu v koupelně, která podporuje množení bakterií. Bakterie a špína se také přenášejí dovnitř při používání, proto si před krémováním vždy umyjte ruce a věnujte pozornost místu pod nehty. Po použití vždy dobře utáhněte víčko, aby obsah nevysychal.

Kosmetika nepatří do ledničky, a to ani v létě. Chladem se změní struktura, příliš tuhá hmota se hůř roztírá a to může změnit či zmenšit účinek. Zimu nesnášejí především přírodní pečovadla, tvořená oleji a vosky. Někdy chlad péči prospěje, ale jedná se jen o pár minut před použitím, bývá to uvedené v návodu k použití.

Právě teď

K vodě si nosíme opalovací krémy a třeba i ochranu rtů a vlasů. Ochranné prostředky nápor horka jedné sezony vydrží, ale stejně je nenechávejte na přímém slunci, strčte je alespoň pod deku. Ideální je mít na ně třeba kosmetickou taštičku. Dají se sehnat i chladicí nebo neoprenové, které drží stálou teplotu. Protože rozteklý balzám na rty už obvykle nespravíte.

Zda se dá použít zbytek loňského opalovacího krému, poznáte nosem. Když nevoní, nebo dokonce má žluklý pach, už neposlouží a mohl by i vyvolat alergii. Také ho vyhoďte, pokud se oddělily složky a navzdory zatřepání nejdříve vyteče voda, potom hustý nebo hrudkovitý krém, který se špatně roztírá.

Zajímavost

Zajímavost

Na některých obalech kosmetiky datum spotřeby nenajdete, protože mají složení, které se nemění, a to ani po otevření (při dodržení určitých podmínek). Patří sem například parfémy, které často používají alkohol, osvědčený stabilizátor. Také se nepopisují produkty k jednorázové spotřebě, například tolik oblíbené textilní pleťové masky, které po použití vyhodíte. Neoznačuje se ani většina sprejů, u těch nejvíce hrozí, že se vytratí hnací plyn.

Zdroj: https://checkcosmetic.net/,

https://www.cosmeticsinfo.org

Související články