Skincare TEST: Pohodářka nebo citlivka. Zjistěte svou kosmetickou skupinu a pečujte správně

Lucie Fendrychová | 13. 3. 2023

Letošní zima se nějak ne a ne vzdát. Vždy se na chvilku oteplí, aby pak zase mrzlo, až praštilo. A přestože my se nad kotrmelci, které počasí předvádí, možná pousmějeme, naše vlasy a pleť při teplotních výkyvech trpí. Proto odhalte svou kosmetickou skupinu a dopřejte si tu nejlepší péči!

MINI Test: Něžný štít pro vaši tvář

Odhalte svou kosmetickou skupinu a následujte konkrétní rady.

  1. Používáte v zimě jinou kosmetiku než v létě?
  2. Je vám více než 55 let?
  3. Trápí vás právě teď červenání pokožky?
  4. Probouzíte se často s pomačkanou tváří?
  5. Jste věrná své oblíbené značce kosmetiky?

VÝSLEDEK:

0–2x ANO: skupina A

3–5x ANO: skupina B

Skupina A: POHODÁŘKY

Pokožka normální, smíšená, až mastná

Příroda vás vybavila pletí, která si ze zimy nic moc nedělá. I trošku zvýšená činnost mazových žlázek se teď hodí, protože udržuje na povrchu pleti štít, který brání útokům zvenku a úniku vody zevnitř. Přirozené fungování se dá podpořit dobrým hydratačním krémem. Obavy, že na mraze zmrzne, se nepotvrdily. Možná na Antarktidě.

Jestli máte padesátiny na dostřel, trochu své tváři přilepšete přes noc, aby se ve dne pod širákem cítila v pohodě. Kapka nějakého rostlinného tuku, ať už přírodního oleje, nebo rostlinného másla, což je taky olej, jenom trochu hutnější konzistence, během spánku posílí tvorbu ochranné vrstvy. Samozřejmě nic nevařte, máslo je už namíchané v krému.

Celodenní procházky nebo pobyt na horách si žádá specialitku. Receptura Cold Creamu (kould krímu) se připisuje řeckému lékaři Galénovi, který ji spáchal už ve druhém století. Mix včelího vosku, olivového oleje a růžové vody se pro ochranu, výživu a zklidnění pokožky využívá dodnes. Moderní technologie mu dávají příjemnou lehkost.

Eva Pavlová: Inspirujte se elegantním i ležérním stylem nové první dámy
Krása

Eva Pavlová: Inspirujte se elegantním i ležérním stylem nové první dámy

Skupina B: CITLIVKY

Pokožka suchá, zralá, citlivá

Náročnější typ pleti není snadné uspokojit, proto když už máte své triky a pečovadla, která fungují, nechce se vám moc radikálně je měnit. Ovšem co k nim něco přidat? Další vrstvičku aktivních látek, něco jako vrstvení, když se chytře oblékáte do zimy? Jako tenký svetřík, který chrání a hýčká, funguje olejové pleťové sérum.

Na procházkách ve městě teď nečíhá jenom mráz a vítr, ale také špinavý smog, vznikající zplodinami z vytápění našich domácností a z výfukových plynů, které se v zimě drží proklatě nízko. Dejte hlavní roli v pečování o tvář anti-pollution krémům. Kromě toho, že je s nimi příjemně venku, také chrání před stárnutím.

Odolnost pleti pořádně zvedne, když ji před pobytem venku nadopujete intenzivní péčí, zakletou v látkové masce. Kyselina hyaluronová se osvědčila i v nejtěžších podmínkách, a zavlažená pleť se snadněji vyrovná s mrazivým počasím. Také díky komplexu dlouhodobě pečujících olejů. Patnáct minut pečování vydrží celý náročný den.

Andie MacDowell a její styl: S šedinami cítím úlevu. Nechci se pitvořit, abych byla krásná
Krása

Andie MacDowell a její styl: S šedinami cítím úlevu. Nechci se pitvořit, abych byla krásná

Péče o ruce

Tentokrát tři zajímavé kosmetické výzvy. Pravda je, že mazat si ruce je nutnost spíše než radost, ale to neznamená, že si to nejde užít a mít dobrý pocit a výsledek při pobytu venku i po návratu domů, mrazu a dlouhé procházce navzdory.

Nesnesu mastný pocit!

Kluzké prsty nebaví nikoho, od zamykání při odchodu ven, kdy sotva otočíte klíčem, až po zapařený pocit, když si po čase nasadíte rukavice. Některá pokožka opravdu krémy na ruce bojkotuje. Dopřejte jí víc času na vstřebání. Nakrémujte si ruce už na noc! Silnější vrstva intenzivní péče se do rána vstřebá, posílí přirozenou ochrannou vrstvu pokožky, která odolá ranní hygieně i zimním radovánkám na sněhu.

Trápí mě svědění rukou a šupinky!

Na to zabírá něco ubrat a něco přidat. Hutnost složení, kterou má většina vyživujících krémů a která není hodně vysušeným rukám vždy příjemná, vyměňte za lehčí dotek tělového mléka. Také ho používejte menší množství a častěji, tak se vrátí pokožce rovnováha a bude lépe odolávat aktuální sezoně. Přitlačte na koncentraci hojivých látek, například osvědčenou ureou v 10% podobě.

Zaručené stylistické triky, které z vás udělají módní ikonu. Kombinujte barvy, mixujte styly
Krása

Zaručené stylistické triky, které z vás udělají módní ikonu. Kombinujte barvy, mixujte styly

Pohoda pro vlasy

Koukněte na čtyři osvědčené vychytávky, ke kterým se věrně vracím každou zimu. Chrání před chladem venku, ale také před suchem uvnitř.

1. Zimní maska

Přidejte k procesu mytí masku se speciálním zimním složením s namixovanými látkami, které vrací pramínkům hydrataci a přidávají ochranu. Já maskou nahrazuji balzám po každém mytí, vy si ji dejte aspoň jednou týdně.

2. Zklidňující šampon

Zřejmě za to můžou teplotní výkyvy, že se pokožka u hlavy začne mastit, ale současně se v ní drží suché šupinky odumřelé kůže. Navíc to svědí, hlavně venku jen tak nebo pod čepicí. Už mě napadlo, že by na to zabral peeling, ale samozřejmě na to přišel už dávno někdo přede mnou. Šampon na lupy s peelingovým efektem je fakt něco.

Čím nahradit rtěnku a jak obrousit suché šupinky. Zachraňte rty v zimě
Krása

Čím nahradit rtěnku a jak obrousit suché šupinky. Zachraňte rty v zimě

3. Antistatický závoj

Zjistila jsem, že když si vlasy nalakuju, méně elektrizují. Letos můžeme proti účesům, které vzdorují gravitaci, bojovat dokonce sprejem, který se na nelehký úkol specializuje. Samozřejmě hlídá přitom i původní tvar účesu.

4. Na konec

Nerada slyším, že konečky vlasů jsou od určité délky už jen mrtvá hmota, ale je pravda, že navzdory období teď připomínají čerstvou slámu. Proto všechno, co mi vykukuje venku po stranách obličeje zpod kapuce, důsledně promazávám regeneračním vlasovým olejíčkem. Díky kapátku se dobře dávkuje.

Zdroj: časopis Vlasta

Jak mít zářivou pleť: Peeling nestačí a nezapomeňte na zálivku
Krása

Jak mít zářivou pleť: Peeling nestačí a nezapomeňte na zálivku

Jak nalíčit blondýnku: Proč vsadit na nahé líčení a výraznou rtěnku
Krása

Jak nalíčit blondýnku: Proč vsadit na nahé líčení a výraznou rtěnku

Jaký střih sukně vám bude nejvíc slušet: Tip pro ženy s povoleným bříškem i větším zadečkem
Krása

Jaký střih sukně vám bude nejvíc slušet: Tip pro ženy s povoleným bříškem i větším zadečkem

Tagy Antarktida maska mráz pokožka zima