Světlo svíček či loučí bylo pro naše předky to jediné, čím si prosvítili večer. Ovšem místnosti osvětlené spoustou svící si mohli dovolit jen zámožní, ostatní často svíčky šetřili jako vzácnost. Dnes je už potřebujeme jen málokdy, přesto nás teplé světlo živého plamene stále přitahuje. Dovede vytvořit mimořádnou atmosféru, podpořit slavnostní náladu i pohodu. Zútulní pokoj a třeba večerní zahradu promění v pohádkové místo. Z široké nabídky si můžeme vybrat svíčky z rozličných materiálů. A je dobré znát jejich výhody a nevýhody.

Čtěte také

Tunika svědčí i ženám, co mají kila navíc

Čtěte také

Dlouhá tunika je trendy, a navíc zamaskuje faldy na břiše i větší pozadí

Parafín

Svíčky z parafínu jsou dnes nejběžnější a obvykle i nejlevnější. Dříve byla tato látka získávána z dřevěného i hnědouhelného dehtu, později z ropy. Parafínové svíčky jsou pro mnohé z nás běžnou součástí života a většinou nás ani nenapadne považovat je za nebezpečné (pokud ovšem nezpůsobí požár). Ovšem zplodiny z hoření svíček vznikají, i když jen v malém množství. Samostatnou kapitolou jsou oblíbené vonné svíčky. Pokud obsahují syntetické vůně, mohou způsobovat alergie, dráždit dýchací cesty anebo přivodit bolest hlavy i nevolnost. Výjimečně může být reakce rychlá, obvykle však působí pozvolna a nenápadně, zdravotní problémy mohou vzniknout především při velmi častém a dlouhodobém používání vonných svíček a při nedostatečném větrání. Plicím neprospívají ani samotné zplodiny z parafínu. Pokud tedy tyto svíčky používáte, měli byste větrat opravdu důkladně.

Čtěte také

Trenčkot, Bershka

Čtěte také

Přichází jaro a s ním i trenčkot. Nadčasový kabát sluší všem

Olej a vosk

Před objevem parafínu sloužily ke svícení výhradně přírodní vosky a tuky. Naši předci používali tuk rybí, ovčí i hovězí. A také včelí vosk, který na rozdíl od předchozích nádherně voní. Tento výjimečný materiál začali lidé používat již 3000 let před naším letopočtem a mezi exkluzivní patří doposud. Včelí vosk při hoření vytváří minimum zplodin a přirozená, sladká vůně působí blahodárně na tělo i mysl. I když se jedná o materiál obnovitelný, je vzácný, neboť včely mohou vosku vyrobit jen omezené množství. Svíčky ze srolovaných plátů vosku si velmi snadno vyrobíte i sami, hoří však rychle. Svíčky z litého vosku jsou trvanlivější a mohou mít nejrůznější tvary a podoby.

Včelí vosk však není jediná alternativa, pokud si přejete svíčku přírodní, s čistým plamenem a pocházející z obnovitelných zdrojů. Vosky se začaly vyrábět i z rostlinných olejů, například z řepkového, sójového či kokosového. Pokud vám záleží na přírodě, svíčkám z palmového oleje se raději vyhněte, neboť dopad pěstování palmy olejné na přírodu je nesrovnatelně horší, než je tomu u předchozích plodin.

Čtěte také

Základem je vrstvení

Čtěte také

Funkční oblečení: Kdy obléknout softshell a kdy potřebujete merino

Naopak dokonalé jsou v tomto ohledu svíčky vyrobené z recyklovaných olejů, pocházejících z gastronomických provozů. Díky dokonalému čištění se nemusíte bát, že ucítíte přepálený olej z fritézy. Ideální jsou svíčky vyrobené z rostlinných olejů evropského původu, nejčastěji řepkového, s náležitou certifikací. Ani řepka totiž nemusí krajinu ničit, záleží na způsobu pěstování. V sousedních zemích je dokonce pěstována v ekologickém režimu.

Pokud si přejete svíčky vonné, i tady máte na výběr přírodní varianty. Rostlinné vosky mohou být rovněž doplněny éterickými oleji. Vůně, kterou při hoření vydávají, je obvykle jemnější, ovšem také zdravější a s aromaterapeutickými účinky.

Čtěte také

Více neznamená lépe. Mnohé ženy dělají chybu, že kolem očí nanášejí příliš mnoho krému

Čtěte také

Kosmetika: Jak se starat o okolí očí. Hydratujte, vyživujte a zpevňujte

Svíčky v nádobkách

Svíčky ve skle či plechu jsou stále oblíbenější, zvláště v případě svíček z přírodních olejů a vosků je obal užitečný, prodlouží trvanlivost; tento způsob je praktický při použití svíček vonných. Při hoření se však mnohdy stává, že knot vytvoří tunýlek a svíčka dohoří, ačkoli je spotřebována jen část vosku. Prevencí je nechat svíčku zapálenou dostatečně dlouho – častým zhasínáním její životnost paradoxně spíš zkrátíme. Často až po hodině i více (záleží na velikosti i okolní teplotě) se materiál svíčky roztaví po celém povrchu. Když po čase opět ztuhne, tunýlkový efekt už se nedostaví a svíčka vydrží déle. I proto mají některé svíčky v nádobkách více knotů – nejen aby to vypadlo pěkně, ale i pro rychlejší vytvoření jezírka rozprostírajícího se od jednoho okraje nádoby k druhému. Jeho vytvoření urychlíte tak, že nádobku obalíte, zvláště v chladném prostředí.

Čtěte také

Kdy si vzít pásek a kdy nikoli?

Čtěte také

Stylistické fígle pro vosí pas. Zdůrazněte své křivky a budete vypadat štíhleji

Pro dobrý spánek

Pohled do plamene uklidňuje, ale nejen proto jsou svíčky požehnáním pro nespavce. Na rozdíl od většiny umělých světel nenarušují tvorbu hormonu melatoninu, který je nezbytný k příjemnému usínání a kvalitnímu spánku. Barva plamene je podobná zapadajícímu slunci, které naše dávné předky připravovalo k odpočinku.

Opačný účinek má modré světlo zářící z obrazovek, displejů a zářivek. Podobá se světlu dennímu a náš organismus proto ponouká k bdělosti. Náš hormonální systém se přes zcela rozdílný způsob života od doby kamenné zkrátka příliš nezměnil.

Čtěte také

Mikinové šaty, Fler.cz, 2890 Kč

Čtěte také

Mikina jako šaty, šaty jako mikina. Sportovní móda pro ženy nad padesát

Domácí výroba

Svíčky si můžete i sami vyrobit ze zakoupených vosků nebo ze zbytků svíček. Do roztaveného vosku lze přidat i oblíbené rostlinné silice, koření či bylinky. Odlévání do nádobek je snadné, jen je třeba dbát na správné umístění knotu. Nad nádobkami ho zavěsíte například s pomocí špejle položené přes okraje tak, aby byl při tuhnutí stále ve správné poloze.

Čtěte také

Tričko se sukní, Bonprix

Čtěte také

Pilíře šatníku. Začínáme jednoduchým bílým tričkem. Mělo by být kvalitní