Kristína vhodné krajky vybírá a hodnotí, podílí se také na tvorbě designu a technologické specifikaci. Prsty na rukou má dlouhé a štíhlé jako klavíristka a pokožku na nich jemnou jako mimino. „Je to nutné, jemné prsty mě živí, patří k profesi specialistky na materiály. A materiály u prádla musí být opravdu velmi jemné, nereliéfní, hebké na omak a přitom rozměrově stabilní, elastické i formujicí,“ říká Kristína.

Jemná jako pokožka sama

Je jasné, že právě v případě zdobení spodního prádla musí být krajky a výšivky stoprocentně jemné a hebké, nesmí pokožku „kousat“ ani dráždit, nesmí pouštět oka a nitky a jejich povrch musí být dokonale hladký. U podprsenek a kalhotek musí být krajka a výšivka mimořádně elastická, protože i ostatní materiály na prádle jsou elastické. Zároveň musí být také dostatečně pevné, aby se na obvodu a na koších nevytahovaly a udržely váhu velkých prsou. Kvalitu krajky určuje několik základních znaků: je to druh ornamentu a hustota a struktura vzoru.

Čtěte také

Růžová voda je skvělá na pleť

Čtěte také

Růžová voda: Zázrak pro pleť, ale i do exotických pokrmů. Jak si ji vyrobit?

Pro ženy jsou při výběru prádla rozhodující právě vzory. „Nejatraktivnější jsou květinové motivy, neboť inspirace přírodou je nekonečná. Neobvyklé pro naše oči jsou také atraktivní vzory z Japonska. Můj respekt mají kvalitní a precizně vyrobené krajky ze Švýcarska a pak jsou tu samozřejmě vždy originální Francouzi a jejich luxusní a dech beroucí vzory a kombinace, a to jak u krajek, tak u vyšívaných tylů,“ říká Kristína.

Originalita je k nezaplacení

Příprava vlastního návrhu na speciální prádlovou výšivku je složitá a zabere dost času. Motiv se zkušebně vyšije několikrát. „Měníme u toho šířku, přidáváme tvary, odmazáváme lístečky, zdůrazňujeme kontury i barevnost. Plocha výšivky musí být přiměřená do celé šíře látky, tak, aby vypadala bohatě u všech velikostí podprsenek, jak u malého koše B, tak i u velkého M. Se vzorem výšivky si musí umět poradit různé střihy podprsenek – s košem sešitým ze tří dílů, tzv. T-Fit i bezešvým, potaženým krajkou či výšivkou, tzv. Perfect-Fit. Často se nám stává, že aplikace výšivek na ramínka si navrhujeme zvlášť přímo na každý konkrétní model. Mají podlouhlý tvar na šíři ramínek a v podstatě je to samostatný motiv nějakého květinového vzoru z té výšivky, kterou pak použijeme na obvod, sedlo nebo koše. Prostě si s tím musíme chvíli vyhrát, aby bylo vše dokonalé,“ nebojí se přiznat složitosti Kristína, která také dodává, že i barevnost nově vzniklé výšivky bývá výsledkem zákaznických testů. Vyhrávají ty barvy, které jsou u českých žen v létě nejvíce oblíbené, poslední sezonu to byla pudrová s růžovou a nugátová s černou.

Čtěte také

Zuzana Slavíková na aktuální fotografii

Čtěte také

Noční přejídání a mlsání? Miluju to, říká Zuzana Slavíková

Více barev nebo tón v tónu

Dnes se krajky a vyšívané tyly používané v oděvním průmyslu vyrábějí strojově. A často má i odborník problém poznat rozdíl mezi krajkou a výšivkou. Krajka je pletenina, pro konfekci může být bavlněná, lněná, z hedvábí i z elastických vláken, a to pletená, háčkovaná, paličkovaná či např. drhaná. Výšivka - u prádla se používá nejčastěji vyšívaný tyl - je vyšívaná kreace na plošné textilii, na elastickém tylu, tedy na oné základní síti. Krajka i výšivka jsou dnes vícebarevné, což v minulosti rozhodně nebylo. „V letošní podzimní kolekci budeme lámat rekordy – výšivka bude mít sedm barev, a to v kontrastu i tón v tónu. V testech si stojí dobře, jsem zvědava, jak se bude líbit na pultech,“ prozrazuje mladá specialistka na krajku z Trioly.

Ručně i na pašovaných strojích

V Čechách bylo krajkářství od 16. století známé v Krušných horách a na Šumavě. V Orlických horách, hlavně ve Vamberku, se rozvíjelo od poloviny 17. století, kdy se zde začala vyrábět varianta bruselské krajky. „Např. v roce 1860 se v českých zemích zabývalo ruční domáckou výrobou krajek asi 80 000 lidí. Dnes se tradice krajkářství udržuje z větší části jen jako záliba a jako umělecké řemeslo,“ vysvětluje Kristína Púčaťová. Od poloviny 19. století se i v Čechách krajka začala vyrábět průmyslově na textilních strojích. U nás v roce 1834 v Letovicích na Moravě, a to na bobinetových strojích pašovaných z Anglie. Na začátku 21. století existoval asi jediný český výrobce krajek v moravských Drnovicích. A známým českým výrobcem elastických krajek je Tylex v Letovicích.

Zdroj: Vlasta.cz, Triola.cz

Čtěte také

Cestujeme na safari

Čtěte také

Zvířecí potisky, kapsáče a kousek kůže. Safari nevyjde z módy ani za několik let