Kristína vhodné krajky vybírá a hodnotí, podílí se také na tvorbě designu a technologické specifikaci. Prsty na rukou má dlouhé a štíhlé jako klavíristka a pokožku na nich jemnou jako mimino. „Je to nutné, jemné prsty mě živí, patří k profesi specialistky na materiály. A materiály u prádla musí být opravdu velmi jemné, nereliéfní, hebké na omak a přitom rozměrově stabilní, elastické i formujicí,“ říká Kristína.

Jemná jako pokožka sama

Je jasné, že právě v případě zdobení spodního prádla musí být krajky a výšivky stoprocentně jemné a hebké, nesmí pokožku „kousat“ ani dráždit, nesmí pouštět oka a nitky a jejich povrch musí být dokonale hladký. U podprsenek a kalhotek musí být krajka a výšivka mimořádně elastická, protože i ostatní materiály na prádle jsou elastické. Zároveň musí být také dostatečně pevné, aby se na obvodu a na koších nevytahovaly a udržely váhu velkých prsou. Kvalitu krajky určuje několik základních znaků: je to druh ornamentu a hustota a struktura vzoru.

Pro ženy jsou při výběru prádla rozhodující právě vzory. „Nejatraktivnější jsou květinové motivy, neboť inspirace přírodou je nekonečná. Neobvyklé pro naše oči jsou také atraktivní vzory z Japonska. Můj respekt mají kvalitní a precizně vyrobené krajky ze Švýcarska a pak jsou tu samozřejmě vždy originální Francouzi a jejich luxusní a dech beroucí vzory a kombinace, a to jak u krajek, tak u vyšívaných tylů,“ říká Kristína.

Originalita je k nezaplacení

Příprava vlastního návrhu na speciální prádlovou výšivku je složitá a zabere dost času. Motiv se zkušebně vyšije několikrát. „Měníme u toho šířku, přidáváme tvary, odmazáváme lístečky, zdůrazňujeme kontury i barevnost. Plocha výšivky musí být přiměřená do celé šíře látky, tak, aby vypadala bohatě u všech velikostí podprsenek, jak u malého koše B, tak i u velkého M. Se vzorem výšivky si musí umět poradit různé střihy podprsenek – s košem sešitým ze tří dílů, tzv. T-Fit i bezešvým, potaženým krajkou či výšivkou, tzv. Perfect-Fit. Často se nám stává, že aplikace výšivek na ramínka si navrhujeme zvlášť přímo na každý konkrétní model. Mají podlouhlý tvar na šíři ramínek a v podstatě je to samostatný motiv nějakého květinového vzoru z té výšivky, kterou pak použijeme na obvod, sedlo nebo koše. Prostě si s tím musíme chvíli vyhrát, aby bylo vše dokonalé,“ nebojí se přiznat složitosti Kristína, která také dodává, že i barevnost nově vzniklé výšivky bývá výsledkem zákaznických testů. Vyhrávají ty barvy, které jsou u českých žen v létě nejvíce oblíbené, poslední sezonu to byla pudrová s růžovou a nugátová s černou.

Více barev nebo tón v tónu

Dnes se krajky a vyšívané tyly používané v oděvním průmyslu vyrábějí strojově. A často má i odborník problém poznat rozdíl mezi krajkou a výšivkou. Krajka je pletenina, pro konfekci může být bavlněná, lněná, z hedvábí i z elastických vláken, a to pletená, háčkovaná, paličkovaná či např. drhaná. Výšivka - u prádla se používá nejčastěji vyšívaný tyl - je vyšívaná kreace na plošné textilii, na elastickém tylu, tedy na oné základní síti. Krajka i výšivka jsou dnes vícebarevné, což v minulosti rozhodně nebylo. „V letošní podzimní kolekci budeme lámat rekordy – výšivka bude mít sedm barev, a to v kontrastu i tón v tónu. V testech si stojí dobře, jsem zvědava, jak se bude líbit na pultech,“ prozrazuje mladá specialistka na krajku z Trioly.

Ručně i na pašovaných strojích

V Čechách bylo krajkářství od 16. století známé v Krušných horách a na Šumavě. V Orlických horách, hlavně ve Vamberku, se rozvíjelo od poloviny 17. století, kdy se zde začala vyrábět varianta bruselské krajky. „Např. v roce 1860 se v českých zemích zabývalo ruční domáckou výrobou krajek asi 80 000 lidí. Dnes se tradice krajkářství udržuje z větší části jen jako záliba a jako umělecké řemeslo,“ vysvětluje Kristína Púčaťová. Od poloviny 19. století se i v Čechách krajka začala vyrábět průmyslově na textilních strojích. U nás v roce 1834 v Letovicích na Moravě, a to na bobinetových strojích pašovaných z Anglie. Na začátku 21. století existoval asi jediný český výrobce krajek v moravských Drnovicích. A známým českým výrobcem elastických krajek je Tylex v Letovicích.

Zdroj: Vlasta.cz, Triola.cz