Fotoalbum královny Alžběty. Tak šel čas s britskou panovnicí

Soňa Cervanová | 8. 9. 2022
Královna vždy ráda fotila, měla fotoaparát Leica, v roce 1982 fotila například koňské dostihy. Ve fotografii nalezla zálibu i vévodkyně Catherine, manželka královnina vnuka, prince Williama. Ta fotí nejraději svou rodinu.
Královna Alžběta II. se ujala trůnu 6. února 1952. Slavnostní korunovace se odehrála o více než rok později 2. června 1953. Královna a její manžel, prince Philip, vévoda z Edinburgu, po ceremonii kynou davům z balkónu v Buckinghamském paláci.
Královna Alžběta II. a princ Philip si prohlíží vlastnoručně vyrobené přání k 73. výročí svatby, které dostali od svých vnoučat

Nejdéle vládnoucí britská panovnice, která na trůn usedla už v roce 1952, za svůj život potkala 15 premiérů své země. Tu poslední, Liz Truss, ještě v úterý jmenovala do funkce. Pojďte se podívat na některé momenty z života ženy, která zasvětila svůj život Velké Británii.

Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Není tajemstvím, že velmi ráda vzpomínala na prvního ministerského předsedu, kterého poznala coby královna, a to na Winstona Churchilla, který se dnešní mladé generaci může jevit už jen jako postava z dávných dějin. Když se loučil se svým křeslem, poslala mu vlastnoručně psaný dopis, v němž děkovala za „rady a povzbuzení“ a přiznala, že žádný jeho nástupce nedokáže „zaplnit místo mého prvního premiéra“. Tehdy jí nebylo ani třicet let. Otěže vlády převzala ještě dříve, ve 25 letech, po smrti svého otce Jiřího VI.

Tehdy už byla matkou tříletého Charlese, nynějšího bristkého krále. Další tři potomci se královně a jejímu manželovi princi Philipovi narodili v průběhu následujících let. Po Philipově smrti loni v dubnu v jeho nedožitých 100 letech začala královna více chřadnout a omezovat oficiální i společenské akce. Na těch, kde se do posledních chvil ukázala, ovšem vždy sršela dobrou náladou, navzdory stále křehčímu vzhledu, který se nedal přehlédnout.

ZDROJ: Vlasta.cz, Profimedia, https://www.washingtonpost.com

Po královně na trůn usednul princ Charles. Británie má nového krále
Příběhy

Po královně na trůn usednul princ Charles. Británie má nového krále

Královna Alžběta ve filmu. Která z hereček ji ztvárnila nejlíp?
Příběhy

Královna Alžběta ve filmu. Která z hereček ji ztvárnila nejlíp?

Zemřela královna Alžběta. Poslední dny prožila pod dohledem lékařů
Příběhy

Zemřela královna Alžběta. Poslední dny prožila pod dohledem lékařů

Tagy Alžběta II. Jiří VI. Karel III. Britský Liz Trussová Princ Philip, vévoda z Edinburghu Velká Británie Winston Churchill