Zemřela královna Alžběta. Poslední dny prožila pod dohledem lékařů

Soňa Cervanová | 8. 9. 2022
Letošní oslavy 70. výročí usednutí na trůn se ponesou ve stínu skandálu jednoho z královniných synů, prince Andrewa, jehož čeká soud kvůli údajnému zneužívání nezletilé. Královna už synovi odebrala řadu vojenských a královských titulů.
Pětadevadesátiletá královna má 12 pravnoučat, jen loni se narodili čtyři další. Na pět let starém snímku od proslulé fotografky Anne Leibovitz byla nejmladším vnoučetem princezna Charlotte (na královnině klíně), dcera prince Williama a vévodkyně Catherine
O jedno z největších královniných zklamání z posledních let se postaral její oblíbený vnuk Harry, který po sňatku s americkou herečkou Meghan Markle a jejích údajných střetech v královské rodině odešel do USA, kde vychovává syna Archieho a dcerku Lilibeth

Ve věku 96 let zemřela nejdéle vládnoucí panovnice Velké Británie. Zemřela pokojně dnes odpoledne na hradě Balmoral. O smutné zprávě informovala královská rodina na svém twitterovém účtu. Dnes už ve světě jen málokdo pamatuje na britském trůnu někoho jiného než ji. Královna vládla dlouhých 70 let. Trůnu se ujala v roce 1952. 

Sice nebyla původně předurčena stát se královnou, přesto nakonec vládla nejdéle ze všech britských panovníků. Ostatně vládla skoro nejdéle ze všech vladařů, kteří kdy ve světě usedli na trůn. Když se Alžběta II. v roce 1952 ujala moci, televize teprve začínala s vysíláním, člověk ještě snil o cestě na Měsíc a v řadě amerických států si afroameričtí občané nemohli v městské dopravě sednout, kde by chtěli, natož dát své děti do škol, kam by si přáli. Mobilní telefony byly ze světa sci-fi a letadla přepravovala jen ty nejbohatší. Vždyť i Spojené království tehdy bylo ještě koloniální velmocí s řadou afrických a asijských držav. Začínala druhá polovina 20. století, období nejrychlejších a největších změn.


Královna Alžběta II. byla u všeho: její korunovace patřila k prvním přímým televizním přenosům v historii, později se panovnice nezdráhala začít používat sociální sítě.

Královna Alžběta ve filmu. Která z hereček ji ztvárnila nejlíp?
Příběhy

Královna Alžběta ve filmu. Která z hereček ji ztvárnila nejlíp?

Překvapivá abdikace

Narodila se 21. dubna 1926 jako Elizabeth Alexandra Mary Mountbattenová-Windsorová, prvorozená dcera Alberta, vévody z Yorku, a Alžběty, rozené Bowesové-Lyonové. K Elizabeth o pár let později přibyla ještě sestra Margaret, s níž trávila naprostou většinu času. Dívky nechodily do školy, vzdělávala je doma řada učitelů a vychovatelů, jak to bylo zvykem v aristokratických britských rodinách.


Strýcem dívek byl samotný král Velké Británie, Edward VIII., který se v roce 1936 postaral o do té doby nebývalý skandál, jenž převrátil život naruby i devítileté Lilibeth, jak se přezdívalo malé Elizabeth. Ten příběh je známý – král se zamiloval do rozvedené Američanky Wallis Simpsonové, již požádal o ruku. Britský panovník ale nemůže pojmout za manželku rozvedenou ženu, což však Edward VIII. vyřešil svou překvapivou abdikací. Králem se tedy stal jeho bratr Albert, jenž přijal jméno Jiří VI.

Dechberoucí video. Před 41 lety si princezna Diana a princ Charles řekli „ano“
Příběhy

Dechberoucí video. Před 41 lety si princezna Diana a princ Charles řekli „ano“


Během jediného dne se z malé Lilibeth stala korunní princezna. Dívka přijala svůj osud a podobně jako její otec se podřídila koruně. Sloužila jí přes sedmdesát let a stala se symbolem monarchie, zejména v turbulentních časech změn ve dvacátém i jednadvacátém století. Velmi často se podřizovala zájmům koruny, několikrát si však nedala říci a šla si tvrdě za svým.


Bylo to třeba v případě svého rozhodnutí provdat se za řeckého prince Philipa, do kterého se zamilovala už ve třinácti letech. Přestože jí mladého námořního důstojníka mnozí vymlouvali, nevzdala se a v jednadvaceti letech si svého o pět let staršího nápadníka vzala za muže. Strávili spolu bezmála pětasedmdesát let, než Philip v dubnu 2021 v 99 letech zemřel. V manželství se jim narodily čtyři děti – korunní princ Charles, princ z Walesu, Andrew, vévoda z Yorku, královská princezna Anne a Edward, hrabě z Wessexu.

Princezna Diana ve filmech a seriálech: Kdo ji zvládl zahrát nejlépe?
Krása

Princezna Diana ve filmech a seriálech: Kdo ji zvládl zahrát nejlépe?

Skandály rodiny

Ovšem právě příbuzní se v posledních letech královnina života postarali o několik skandálů, s nimiž se panovnice jen těžko vyrovnávala. Velkou ranou pro ni byl samozřejmě už zkraje devadesátých let dramatický rozvod britského následníka trůnu Charlese s princeznou Dianou, na němž si smlsla většina bulvárních novin a který skončil tragickou smrtí Diany v roce 1997. V uplynulé dekádě královnu potrápil odchod prince Harryho s rodinou do USA a následné rozhovory – především jeho manželky Meghan Markle – s americkými médii o životě za branami Buckinghamského paláce. A samozřejmě skandál prince Andrewa, který byl stíhán kvůli podezření ze zneužívání nezletilých dívek. I proto byl Andrew začátkem roku 2022 zbaven všech funkcí a titulů, které přísluší jeho postavení.


V témže roce začala tehdy pětadevadesátiletá Alžběta II. chřadnout. Už na podzim 2021 jí zdraví podlomilo prodělání covidu a v následujících měsících ji začaly trápit bolesti pohybového aparátu. V květnu 2022 poprvé zahajoval zasedání nového období parlamentu princ Charles namísto královny. Panovnice vynechala tuto slavnostní akci za sedmdesát let na trůnu jen dvakrát. Onoho května a předtím v roce 1963, když byla v pokročilém stadiu těhotenství.

Královna Alžběta 70 let na trůnu. Oslavy krok za krokem a kdo nesmí na balkon?
Příběhy

Královna Alžběta 70 let na trůnu. Oslavy krok za krokem a kdo nesmí na balkon?


V červnu 2022 se také uskutečnily velké oslavy jejího platinového výročí korunovace. Ovšem i těchto slavností se zúčastnila už jen ve velmi omezené míře a na tribunách ji nahradili zbývající členové rodiny, především vnuk William s manželkou Kate a dětmi. Právě v něj mnozí vkládají naděje, že dokáže britskou monarchii provést 21. stoletím.

ZDROJ: Vlasta.cz, BBC, https://www.washingtonpost.com

Filmová královna Alžběta Cate Blanchett slaví třiapadesát! Kam dala vrásky?
Příběhy

Filmová královna Alžběta Cate Blanchett slaví třiapadesát! Kam dala vrásky?

Mýty a pravda o princezně Dianě: Pikantní deník, závislost i slavný příbuzný
Příběhy

Mýty a pravda o princezně Dianě: Pikantní deník, závislost i slavný příbuzný

Vrátí se princ Harry zpátky do Británie? Podle expertky by to „firmě“ pomohlo
Vztahy

Vrátí se princ Harry zpátky do Británie? Podle expertky by to „firmě“ pomohlo

Tagy Alžběta II. Andrew, vévoda z Yorku Balmoral Karel III. Britský Měsíc Princ Philip, vévoda z Edinburghu Princezna Diana rodina skandál Velká Británie