Vázy na květiny: Vytáhněte křišťál po babičce nebo sáhněte po moderním betonu

Dagmar Školoudová | 26. 4. 2021
Nádherná široká váza značky Villeroy & Boch vykouzlí zámecké zátiší.
Váze Amenna z dolomitu dodáte svou kyticí krásné vlasy.
Na váze z modrého skla od japonské značky Kinto sedí miska, kterou můžete sundávat.

Kytka do domu, váza na stůl? A kytka odkvetla, váza zas do skříně? To už dávno neplatí. Vyberte si vázy, které vám zkrášlí obydlí, i když právě nebudou plné květin, přestože s nimi jsou samozřejmě nejhezčí.

S jarem přichází období, kdy si toužíme sluneční světlo a přírodu přinést do každého pokoje, aby nám pomohly načerpat energii. Letos to bude určitě platit desetinásobně. Pokud jde o vázy, vlastně si ale moc lámat hlavu nemusíte, stěží by se našla taková, která by nebyla „in“. Na své si přijdou vyznavači minimalismu i zámeckého porcelánu, milovníci křišťálu, surového betonu i chalupářské idyly. Klidně vytáhněte vázy po babičce, určitě s nimi nebudete mimo.

Lubor Křížek vrací do krajiny vodu. Systémy jezírek a tůněk regenerují přírodu
Inspirace

Lubor Křížek vrací do krajiny vodu. Systémy jezírek a tůněk regenerují přírodu

Betonové vázy

Pokud ale přece jenom chcete prozkoumat nové možnosti a nechybí vám zabydlovací odvaha, sáhněte po betonu. Tenhle materiál si vysloveně zamilovali designéři, kteří si pochvalují jeho tvárnost a jednoduchost. Uvidíte, jak krásně v něm můžou vypadat třeba prosté tulipány nebo jediná růže.

Jednoduchost najdete taky u skla, vlastně se moc nespletete, když na kytici z louky použijete zavařovačku. Ostatně trendem je dávat květy do vázy i s kořeny, zaručeně vám vydrží déle a je zajímavé přes průhledné sklo kořínky nebo cibule pozorovat.

Zahradní sezona začíná: Jaké nářadí opravdu potřebuje i každý začátečník
Inspirace

Zahradní sezona začíná: Jaké nářadí opravdu potřebuje i každý začátečník

Hrát si můžete i s velikostí vázy, tady záleží jenom na rozměrech bytu, těžko ji můžete postavit tak, aby zabrala půl obýváku. Ale pozor, krásné je seskupení několika váz vedle sebe, ideálně ze stejné kolekce. Když do každé dáte narcisku nebo jen olistěnou větvičku, bude to nádhera.

Vázy jsou výtvorem, který láká jak „obyčejné“ hrnčíře a keramiky, tak i umělecké skláře nebo jiné výtvarníky. Často spojují třeba právě sklo s betonem nebo vymýšlejí dekorativní prvky, které z vázy dělají vysloveně umělecké dílo. Pořád ale ještě slouží k tomu, pro co byla zamýšlena: pro zdůraznění krásy rostlin a lidskou radost.

Zkuste si s dětmi udělat podle našeho videonávodu papírový kaktus a ozdobit s ním byt:

Zdroj: Youtube
Tagy beton váza