Po celou dobu existence lidstva sázíme na amulety pro štěstí. Staří Egypťané nosili skaraby, sušenou placentu nebo sošky bohů. Pralidé před nimi zřejmě zajímavé kamínky nebo kosti. Novolidé po nich svaté obrázky nebo vylisované čtyřlístky. Taky si něco přejeme, když padá hvězda nebo sfoukáváme svíčky na dortu. Klepeme na dřevo, házíme sůl přes rameno nebo mince do fontány. Zkrátka si štěstí zaručujeme a nakláníme na svoji stranu řadou bizarních rituálů. Ale co to vůbec je, to štěstí? A mušku si nechte od cesty.

Důkaz o štěstí

Podle definice je štěstí jen náhoda, nemůžeme ho ovlivnit. Vědci si ale myslí opak. Sociologové vidí štěstí jako výsledek aktivního chování, otevřeného přístupu k novým zkušenostem a ochoty riskovat.

Britský akademik Stephen Mark pro svůj výzkum oslovil dobrovolníky, kteří se považují za klikaře, a zjistil, že se chovají úplně jinak než ti, kteří jsou přesvědčení, že se jim smůla lepí na paty. Co měli klikaři společného? Nebojí se změny, často mění prostředí a vídají se s nejrůznějšími typy lidí. Dokázal, že pozitivní a aktivní přístup vede k novým zkušenostem a nadšení z nich dělá životní výhodu.

Krátce řečeno – čím víc změn si do života pustíte, tím víc příležitostí dostanete a tím větší je pravděpodobnost, že budete vystaveni potenciálně pozitivním zkušenostem, obecně pokládaným za štěstí.

Steve Jobs, zakladatel Applu, jednou řekl: „Čím víc pracuji, tím větší štěstí mám.“ Úspěch v práci připisoval svojí intuici, ale ve skutečnosti se dá spíše připsat jeho neuvěřitelnému pracovnímu nasazení. Hodně riskoval, zkoušel různé možnosti a šel štěstí rovnou naproti.

Zvyky šťastných lidí

Psycholog Richard Wiseman studoval princip štěstí deset let na vzorku čtyř set mužů a žen ve věku od 18 do 84 let. A z výsledků sestavil seznam zvyků, které měli šťastlivci společné:

  • Byli připraveni na všechny příležitosti, co jim život nabídl, a všímali si šancí na zajímavé zkušenosti.
  • Naslouchali své intuici a chovali se podle toho, co jim radila.
  • Vědí, co chtějí a po čem touží. Představují si svoji šťastnou budoucnost a jdou jí vstříc s pozitivními očekáváními.
  • Z citronů dělají limonádu. Přesně v duchu amerického rčení o optimistech (Když ti život dá citrony, udělej z nich limonádu.). Ze špatného umějí udělat dobré.

Asi není překvapením, že stejné vlastnosti mají lidé odolní a vytrvalí. Protože stejně jako ti „šťastní“ přijímají v životě i to špatné a jdou dál. Z každé zkušenosti se poučí, ale neztrácejí naději. Přesně jak řekl Dalajláma: „Občas je největší štěstí nedostat to, co chceš.“

Čtyři kroky ke štěstí

Článek na serveru Psychology Today na téma štěstí nabízí ve svém závěru, co můžete udělat i vy, aby si na vás štěstí konečně sedlo. Místo „proč já“, když se vám stane něco špatného, si řekněte „proč ne zrovna já“. Vezměte to jako lekci a jděte dál. Najděte si víc přátel a známých – třeba na těch tolik proklínaných sociálních sítích. Říkejte častěji ano na nové výzvy. A usmívejte se. Otevře vám to spoustu nových dveří a do života přitáhne kolegy klikaře.


Zdroje:

https://www.target.com/p/it-s-all-in-your-head-thinking-your-way-to-happiness-by-stephen-m-pollan-mark-levine-paperback/-/A-79217455

https://www.psychologytoday.com/us/blog/buoyant-life/202202/4-ways-improve-your-luck