Kruhy pod očima nemusí znamenat jen nevyspání. Co za nimi může být?

Anna Kunešová | 5. 6. 2022

Tmavé kruhy pod spodními víčky jsou běžné, ale nemají je úplně všichni. Také intenzita zbarvení se liší, někdo je má jen trochu, někdo hodně a k nim ještě váčky pod očima. Co s tím?  

Kruhy pod očima? Asi únava, respektive nedostatek spánku, sáhne většina lidí po nabízejícím se vysvětlení. Ale je to složitější – jednak v tom, že někteří lidé jsou ke kruhům pod očima náchylnější, navíc příčin je mnohem více.

Kruhy pod očima více hrozí starším lidem, jedincům, kteří k nim mají genetické predispozice, a pak vcelku logicky také lidé s tmavším odstínem pleti a se sklony k hyperpigmentaci v okolí očí.

„Kůži pod očima máme od narození tenčí než jinde na těle. U všech se s věkem dále ztenčuje a současně ubývá podkožního tuku v obličeji. Jsou tak snadněji viditelné cévy, které propůjčují očnímu okolí tmavší odstín,“ vysvětlil mechanismus vzniku oční lékař Pavel Stodůlka pro web Ordinace.cz.

Tajemství sexsymbolu Marilyn Monroe? Plastické operace i problém s orgasmem
Cestování

Tajemství sexsymbolu Marilyn Monroe? Plastické operace i problém s orgasmem

Každopádně, pokud jde o kruhy pod očima, většinou se kvůli nim není třeba nijak znepokojovat, nebývají příznakem závažných zdravotních problémů, které by vyžadovaly lékařskou péči. Mít kruhy pod očima je dokonce do velké míry normální, ačkoli nás módní diktát a výrobci kosmetiky přesvědčují o opaku.

Když málo spíte nebo máte alergii

Někteří lidé jdou nicméně tmavým kruhům vstříc chronickým nevyspáním, které někdy způsobuje i to, že se nám pod očima začne hromadit tekutina, takže bude jejich okolí nejen tmavší, ale navíc bude působit otekle. Únavu očí může způsobit i neustálé zírání do obrazovky televize, počítače nebo displeje mobilu, důsledkem bývá rovněž tmavší oční okolí v důsledku překrvení cév kolem očí.

O kruhy pod očima si někteří jedinci koledují také třeba tím, že se nadměrně opalují. Roli dále hraje nedostatek železa, nízký příjem tekutin, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření či špatná životospráva.

Umění nicnedělání. Buďte trochu líní, prospěje to vašemu zdraví
Cestování

Umění nicnedělání. Buďte trochu líní, prospěje to vašemu zdraví

Kruhy se mohou stát výraznějšími také kvůli alergii. Během alergické reakce totiž tělo uvolňuje histamin, aby odrazilo útok domnělého vetřelce, tedy alergenů, které jsou neškodné, ale tělo alergika je prostě chce zničit. To vyvolává několik příznaků, včetně svědění, zarudnutí a otékání očí. Histaminy také způsobují, že se krevní cévy rozšíří a budou pod tenkou kůží kolem očí viditelnější.

Když se alergická reakce rozjede, má navíc člověk tendenci třít a škrábat svědící kůži kolem očí. To může způsobit zánět, otoky a popraskané drobné žilky, což na pohled vypadá jako svého druhu kruhy pod očima.

Kdy to probrat s lékařem

Někdy jsou tmavé kruhy pod očima projevem nedostatku železa neboli anémie, pak je obvykle provází i různé potíže, jako například závratě, celková slabost, bledost, dušnost a zvýšená únava.

Roztroušená skleróza. Nemocí mnoha tváří trpí především mladí dospělí
Zdraví

Roztroušená skleróza. Nemocí mnoha tváří trpí především mladí dospělí

Pokud na kruhy pod očima netrpíte a najednou se vám objevují, aniž byste si jejich vznik dokázali nějak vysvětlit, může jít o signál, že s vaším zdravím je něco v nepořádku. Může jít například o projev onemocnění štítné žlázy. Objevují se při chorobách srdce, ledvin, jater či trávicího systému. Na tmavé zbarvení mohou mít vliv i některé léky.

Někdy se výraznost kruhů pod očima zvýší, aby po čase zase zesvětlaly – to se týká například těhotných žen.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/symptoms/dark-circles-under-eyes/basics/causes/sym-20050624

https://www.healthline.com/health/dark-circle-under-eyes

Při únavě, zácpě či pocení raději zpozorněte! Může jít o poruchu štítné žlázy
Zdraví

Při únavě, zácpě či pocení raději zpozorněte! Může jít o poruchu štítné žlázy

Tagy céva Pavel Stodůlka