KVÍZ: Cizí slova v češtině. Otestujte se, jak ovládáte cizí termíny

Leona Šmelcová | 23. 2. 2023

Česká slovní zásoba je mimořádně bohatá, přesto si mnohdy vypomáhá s cizími slovy. U některých z nich už se to skoro nepozná, že pocházejí z jiného jazyka. U dalších je to zcela jasné. Pojďte si vyzkoušet, jak dobře ovládáte slova cizího původu.

Když se řekne putyka, mnozí vědí, že jde o podnik nevalné úrovně. Málokdo by ale odhadl, že výraz pochází z románských jazyků. Španělé mají bodegu, Italové bottegu a Francouzi boutique – ve všech případech jde o vinný sklípek, nebo hospůdku. Podobně i slovo apatyka pochází z cizích krajů, nebo třeba cukr nebo kafe. Stejně tak výrazy jako šoufl nebo rýže. Zkrátka mohli bychom dlouze pokračovat.

KVÍZ: Cizí slova v češtině. Ukažte, jak ovládáte cizí termíny

Co znamená, když se řekne:

0/10
Váš výsledek:
a
KVÍZ: Zvládli byste maturitu z češtiny? Otestujte se, jak znáte známá česká literární díla
Inspirace

KVÍZ: Zvládli byste maturitu z češtiny? Otestujte se, jak znáte známá česká literární díla


V češtině se ale dále používá celá ada slov, která si uchovala svůj cizokrajný ráz, mají česká synonyma a některé uživatele může jejich používání někdy trochu zmást. Vždyť vzpomeňme na humorné scénky ze slavného filmu Světáci, který v roce 1969 natočil Zdeněk Podskalský, kde se odborné cizí výrazy pletou jako trojici řemeslníků z venkova, tak slečnám "od paní šatnářky".

Kvíz: Oblíbené hlášky z českých filmů. Otestujte se, jak dobře je znáte
Příběhy

Kvíz: Oblíbené hlášky z českých filmů. Otestujte se, jak dobře je znáte


Zkrátka a jednoduše člověk by neměl používat cizí "termity", pokud je neovládá zcela "suterénně", protože na ostatní nemusí působit "synteticky", ale spíše "kónicky". Pojďte si vyzkoušet, jak jste na tom se znalostí cizích slov vy.

Tagy Světáci Zdeněk Podskalský